Na vašem soukromí nám záleží Pro provoz webu používáme cookies, aby vše správně fungovalo. Případně se podívejte na více informací.
CookieCrumbz 2.00

x

Jde spočítat nebo odhadnout jak velkou baterii?

« zpět

Reálnými daty teď myslíme průběhy výkonu reálné fotovoltaické elektrárny v různých dnech části roku 2019. Z elektrárny o výkonu 5,7 kWp jsou data znormována na 1 kWp, ať se s tím dá univerzálně pracovat. Vidíme, že "kopec" se v průběhu roku liší jak výškou, tak šířkou. Protože jsme data nijak neupravovali, jsou jednotlivé křivky pěkně kostrbaté, pro naše účely to vadit nebude.

Co s tím ale budeme dělat?

Dáme si příklad, na kterém se vše ukáže. Řekněme, že máme RD s roční spotřebou 4 MWh elektrické energie. Dá se říci, že to je asi 11 kWh za den. V průměru to platí, ale průměr je jen číslo. Vy byste měli být konkrétnější a vědět kolik spotřebujete přes den a kolik v noci. Přichází tedy na řadu denní odečet hodnot elektroměru ráno než odejdete do práce (v 6?) a odpoledne či podvečer (v 16?) po dobu typicky jednoho týdne. Zjistíte například, že přes týden v průběhu dne spotřebujete 6 kWh a v noci 4 kWh, o víkendu se může i vařit, tak poměr vyjde 10 ku 4 kWh. Celkově může vyjít spotřeba přes den v průměru 7 kWh, tedy průměrně odběr ze sítě 700 W.

A teď zpět ke grafu. K čemu je dobrý?

Řekněme, že při roční spotřebě 4 MWh poptáváte HFVE s výkonem 4 kWp na panelech, aby byla dotace v rámci titulu Nová zelená úsporám 155 tisíc Kč. Graf si můžete vynásobit 4 nebo stálý potřebný výkon pro pokrytí vlastní spotřeby si podělíte výkonem panelů v kWp, tedy čtyřmi. Na dalším obrázku máme tedy čáru s označením 0,175 kW/kWp. V místech, kde tato čára protne konkrétní kopec začíná a končí čas po který FVE dokáže uživit dům svou produkcí ze slunce. Když na časové ose odečteme časový úsek takovéto "soběstačnosti", zjistíme, kolik energie nebudeme muset ukládat do baterií v konkrétním období. Pro jarní rovnodennost v tomto příkladu vyšly časy přibližně 07:30 a 16:40, tedy zhruba 8 hodin by měla výroba stačit na potřeby domu. Vynásobením s průměrným výkonem 700 W vyjde 5,6 kWh a jestliže nám vyšla spotřeba za 24 hodin 11 kWh, tak v baterii by pro jarní rovnodennost bylo potřeba mít použitelnou kapacitu baterie 5,5 kWh, tedy reálně by 8 kWh v nominálu mohlo stačit.

Je třeba zmínit, že ne vždy bude průběh výkonové křivky z fotovoltaických panelů ideální a tak potřeba kapacity může být i vyšší. Záleží pak samozřejmě na tom, jak moc chcete do baterie investovat, aby se to vyplatilo.

Další foto:




Chci nezávaznou nabídku 


Další z našeho blogu o fotovoltaice

Fotovoltaika připravená na elektromobil? Často ne.
Elektromobil se většinou nekupuje v lednu. V zimě je všechno slabší – dojezd, výroba z fotovoltaiky i trpělivost majitele. Jakmile ale přijde jaro a první silnější slunce, začne být jasno. A právě tehdy se ukáže, jestli je vaše elektrárna na elektromobil skutečně připravená.
27.02.2026
Bezpečné vypnutí FVE podle vyhlášky MPO č. 114 2023 Sb.

Od 1.5.2023 tu máme novou povinnost - udělat svět krásnější a hlavně bezpečnější všude tam, kde nainstalujeme solární elektrárnu s výkonem větším než 10 kWp. Vo co gou si povíme v tomto článku a ještě se někteří nachytří tak, že to budou chtít mít doma.

08.07.2023
Infigy? Jistě... umíme!

Ceny silové elektřiny jdou na SPOTu mnohdy do mínusu a i do budoucna se distribuční poplatky zlevňovat nebudou. Je čas ušetřit si co nejvíce energie pro svou potřebu a nějak inteligentně fotovoltaiku i spotřebu řídit. Je čas na Infigy.

21.07.2024
Dotace končí a stát couvá. Kdo bude čekat, zaplatí víc.
Nové podmínky podpory úsporných opatření, které vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí, jsou přesně v duchu: „nejsme zlí, ale vy si to zaplatíte sami“.
13.03.2026
Online kalkulačka dotace NZÚ na FVE od září 2023

Od září 2023 pokračuje dotační program Nová zelená úsporám po prázdninové pauze s mírně upravenými podmínkami. To nemusíte být žádný Einstein,  abyste si na internetu našli přesné podmínky,  ale takhle,  když si u nás na webu skonzumujete čísla námi donesená na zlatém podnosu až k Vaším zrakům,  bude to pohodlnější. 

30.07.2023
Přihlášení dotace NZÚ pro RD na mobilu

Od 26.9.2023 odstartovala nová vlna příjmu žádostí o dotaci z programu Nová zelená úsporám. Nékdo si troufne podat žádost sám,  jiný to nechá na dodavatele systému fotovoltaické elektrárny. Ať tak či onak,  prvotní přihlášení musí udělat každý sám,  stejně jako když máme hlad, jíme sami - to za nás taky nikdo neudělá. Hlad po dotacích na FVE tu je, tak máme návod,  jak se přihlásit.

30.09.2023


Nezávazná nabídka