Elektroměrový rozvaděč pro FVE

Zveřejněno: 2022-09-28 23:15:11, počet zobrazení: 3227, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Od 1.7.2022 EG.D sjednotilo připojovací podmínky s ČEZ Distribuce - požadavky na vybavení a provedení elektroměrového rozvaděče pro FVE. Spousta firem je v oboru nových a setkáváme se i s dotazy zavedených konkurentů na správné provedení. a protože jsme dobří a netajíme se s tím, tak informace sdílíme. Ne, že bychom se tím chtěli chlubit, to je prostě fakt.

Byť je tento článek převážně určen odborné veřejnosti, i kdejaký zájemce o novou fotovoltaickou elektrárnu se může podívat, co se skrývá pod položkou v ceníku dodavate "úprava RE".

Paradoxní je, že u RE končí instalace FVE a přitom pracovník distribuční společnosti první, co udělá, je jeho kontrola. Když se otočí na patě kvůli nějaké blbině, zamrzí to hlavně investora, protože další pokus na První paralelní připojení (PPP) pak přijde opět za nějaký (dlouhý) čas. Chtějte proto mít ve smlouvě pojistku, že instalaci doplatíte až po PPP.

Skříň elektroměrového rozvaděče

Ideální je mít na hranici pozemku veřejně přístupný rozvaděč s přípravou na nebo s používaným dvoutarifním měřením, spodní hrana 60 cm a displej elektroměru 100 cm nad terénem, krabice plastová, elektroměr, přijímač HDO i jističe pod samostatnými kryty.

Jakékoli jiné provedení je ze strany DS napadnutelné. V přechodném období ještě například ČEZ Distribuce akceptuje celokryt před prvky RE, u EG.D zase projde většinou RE jen s elektroměrem bez přijímače HDO s rizikem ale, že v budoucnu někomu může hrknout v bedně a bude požadovat úpravu.

Úprava pro FVE

Spočívá v přidání 2 prvků, ty musí být pod plombovatelným krytím stejně jako sazbový a hlavní jistič.

Vypínač instalace (QA1) - i mezi firmami na instalací FVE se najdou "experti" - těm se pak klidně vrací zálohované napětí do sítě při vypnutém hl. jističi. To je nebezpečné jak pro síť, tak především pro technika s novým elektroměrem. Vypínač to vyřeší - cokoli by z domu šlo, se tak vypne. I technika distribuce doma čeká rodina, kam se chce vrátit živ a zdráv.

Ovládací relé (OR) má za úkol galvanicky oddělit signál pro blokování spotřebičů ve VT. Před PPP blokování zajistí přijímač HDO. Při PPP je vyměněn elektroměr za 4Q typ s integrovaným přijímačem HDO a původní přijímač HDO je dále používán jen pro FVE - blokování výroby. Nový elektroměr je drahý, proto to galvanické oddělení, nikdy nevíte, co se kde naindukuje nebo blbě zapojí. Z prostoru elektroměru se připraví modrý vodič označen TAR.

Vodiče a jejich značení

99% instalací FVE má hlavní jistič před elektroměrem hodnoty 3 x 25 A. Minimální průřez silových vodičů je 6 mm2, ovládací vodiče jsou pak striktně průřezu 1,5 mm2. Do elektroměru jsou zleva přivedeny vodiče označené L1P, L1, L2P, L2, L3P, L3 a N. Barvy fázovych jsou hnědá, černá, šedá, nulový je modrý. Vodič zelenožlutý nesmí být v elektroměru nebo v přijímači HDO připojen!

Zkratová odolnost použitých jističů musí být 10 kA, jejich značení čitelné a v souladu se Smlouvou o připojení.

Do prostoru přívodu přijímače HDO musí být v síti ČEZ Distribuce přiveden vodič blokování výroby označen N0%. V RE nesmí být nic jiného, než je zde uvedeno, tedy žádné další stykače, jističe, vodiče...

Každá sranda něco stojí

U článku máme 2 fotky RE - před a po úpravě. Zkušený a zručný technik takovou rekonstrukci zvládne za necelé 2 hodiny, s náklady na drátky, vystrojení a výbavu se cena může pohybovat kolem 5 tisíc. Tento případ je bohužel ten z jednodušších, někdy je to pěkný hnus, vašnosto. To se pak spíše vyplatí raději elektroměrový rozvaděč vyměnit, to počítejte s nákladem 15 - 20 tisíc.

Další foto:Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Zkušenosti se Solax X3 hybrid G4

Zveřejněno: 2022-10-11 22:34:42

Některé věci musí skončit, aby jiné mohly začít. Na testovací instalaci naší firmy jsme shodili ze zdi G3 a pověsili nový měnič Solax X3-hybrid-10.0D (G4). Změna je očekávaná, u zákazníků už měniče stejného typu montujeme od ledna 2022.

Více zde »  
 

Nová zelená úsporám pokračuje do roku 2030

Zveřejněno: 2021-08-04 11:32:44

Na nějaké informace o nástupci stávajícího programu čekáme v podstatě od jara 2021. Máme dobré zprávy, ale pořád něco chybí.

Více zde »  
 

Záloha celého domu na baterii

Zveřejněno: 2021-09-26 11:05:21

Hybridní solární elektrárny, tedy ty s baterií, mají několik dobrých vlastností pro které jsou stále populárnější. Jednou z nich je možnost ostrovního provozu, pokud vypadne distribuční síť. Jedna nejmenovaná velká společnost nabízí možnost stoprocentního provozu celého domu z baterií, pojďme si to rozebrat logicky.

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Nová registrace |Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022