Cena OTE: 2.26Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Elektroměrový rozvaděč pro FVE

Zveřejněno: 2022-09-28 23:15:11, počet zobrazení: 33287, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Od 1.7.2022 EG.D sjednotilo připojovací podmínky s ČEZ Distribuce - požadavky na vybavení a provedení elektroměrového rozvaděče pro FVE. Spousta firem je v oboru nových a setkáváme se i s dotazy zavedených konkurentů na správné provedení. a protože jsme dobří a netajíme se s tím, tak informace sdílíme. Ne, že bychom se tím chtěli chlubit, to je prostě fakt.

Byť je tento článek převážně určen odborné veřejnosti, i kdejaký zájemce o novou fotovoltaickou elektrárnu se může podívat, co se skrývá pod položkou v ceníku dodavate "úprava RE".

Paradoxní je, že u RE končí instalace FVE a přitom pracovník distribuční společnosti první, co udělá, je jeho kontrola. Když se otočí na patě kvůli nějaké blbině, zamrzí to hlavně investora, protože další pokus na První paralelní připojení (PPP) pak přijde opět za nějaký (dlouhý) čas. Chtějte proto mít ve smlouvě pojistku, že instalaci doplatíte až po PPP.

Skříň elektroměrového rozvaděče

Ideální je mít na hranici pozemku veřejně přístupný rozvaděč s přípravou na nebo s používaným dvoutarifním měřením, spodní hrana 60 cm a displej elektroměru 100 cm nad terénem, krabice plastová, elektroměr, přijímač HDO i jističe pod samostatnými kryty.

Jakékoli jiné provedení je ze strany DS napadnutelné. V přechodném období ještě například ČEZ Distribuce akceptuje celokryt před prvky RE, u EG.D zase projde většinou RE jen s elektroměrem bez přijímače HDO s rizikem ale, že v budoucnu někomu může hrknout v bedně a bude požadovat úpravu.

Úprava pro FVE

Spočívá v přidání 2 prvků, ty musí být pod plombovatelným krytím stejně jako sazbový a hlavní jistič.

Vypínač instalace (QA1) - i mezi firmami na instalací FVE se najdou "experti" - těm se pak klidně vrací zálohované napětí do sítě při vypnutém hl. jističi. To je nebezpečné jak pro síť, tak především pro technika s novým elektroměrem. Vypínač to vyřeší - cokoli by z domu šlo, se tak vypne. I technika distribuce doma čeká rodina, kam se chce vrátit živ a zdráv.

Ovládací relé (OR) má za úkol galvanicky oddělit signál pro blokování spotřebičů ve VT. Před PPP blokování zajistí přijímač HDO. Při PPP je vyměněn elektroměr za 4Q typ s integrovaným přijímačem HDO a původní přijímač HDO je dále používán jen pro FVE - blokování výroby. Nový elektroměr je drahý, proto to galvanické oddělení, nikdy nevíte, co se kde naindukuje nebo blbě zapojí. Z prostoru elektroměru se připraví modrý vodič označen TAR.

Vodiče a jejich značení

99% instalací FVE má hlavní jistič před elektroměrem hodnoty 3 x 25 A. Minimální průřez silových vodičů je 6 mm2, ovládací vodiče jsou pak striktně průřezu 1,5 mm2. Do elektroměru jsou zleva přivedeny vodiče označené L1P, L1, L2P, L2, L3P, L3 a N. Barvy fázovych jsou hnědá, černá, šedá, nulový je modrý. Vodič zelenožlutý nesmí být v elektroměru nebo v přijímači HDO připojen!

Zkratová odolnost použitých jističů musí být 10 kA, jejich značení čitelné a v souladu se Smlouvou o připojení.

Do prostoru přívodu přijímače HDO musí být v síti ČEZ Distribuce přiveden vodič blokování výroby označen N0%. V RE nesmí být nic jiného, než je zde uvedeno, tedy žádné další stykače, jističe, vodiče...

Každá sranda něco stojí

U článku máme 2 fotky RE - před a po úpravě. Zkušený a zručný technik takovou rekonstrukci zvládne za necelé 2 hodiny, s náklady na drátky, vystrojení a výbavu se cena může pohybovat kolem 5 tisíc. Tento případ je bohužel ten z jednodušších, někdy je to pěkný hnus, vašnosto. To se pak spíše vyplatí raději elektroměrový rozvaděč vyměnit, to počítejte s nákladem 15 - 20 tisíc.

Další foto:



Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Váhat nebo spěchat na instalaci fotovoltaické elektrárny?

Zveřejněno: 2020-08-24 12:50:12

S dnešním tématem se pojí některá pořekadla. Kdo si počká, ten se dočká. Kdo chvíli stál, už stojí opodál. Nebo taky: Kdo šetří, má za tři. Jak to vidíme u nás v redakci webu? Vyplatí se vůbec počkat?

Více zde »  
 

FVE na ČOV, sámošku, benzínku i firmu

Zveřejněno: 2021-03-01 07:44:11

Mikrozdroj na střeše je velmi užitečná věc. Mrkneme na on-grid FVE bez akumulace a dotace se zaměřením na ty, co mají spotřebu energie přes den alespoň 7 kWh za hodinu.

Více zde »  
 

Kdo připojí solární panely?

Zveřejněno: 2021-07-24 14:48:32

Solární panely nebo sluneční elektrárnu? A je myšleno na střeše nebo do sítě? Ten, kdo už se do problému ponořil, jistě ví. Kdo ale stojí a rozhlíží se kam nabrat směr, tomu snad ukážeme pár důležitých bodů.

Více zde »  
 
 




VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57



Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »