Zveřejněno: 2020-08-12 09:42:49, počet zobrazení: 1371, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
Asymetrie u střídače (ten je součástí i hybridních měničů) je v našich končinách věc ekonomicky nezbytná a v podstatě u třífázových systémů nevyhnutelná. Někdy se ale mluví a píše až o všespasitelném řešení, nikde není napsáno jaké jsou limity a o ty nám dnes půjde.
Podle aktuálních připojovacích podmínek k distribuční soustavě (PPDS) se hybridní fotovoltaická elektrárna musí z pohledu distribuční soustavy chovat jako spotřebič, podle podmínek programu Nová Zelená Úsporám nesmí být dotovaný projekt schopen ani krátkodobého ostrovního provozu. Uvedené podmínky v podstatě umožňují pouze vyčlenit část domovní instalace pro zálohované napájení galvanicky odděleným obvodem, který bude zahrnovat pouze základní spotřebiče, jako například lednici, EZS či světelné okruhy, neb o bezpečnost jde především.
Jestli zákazníka někdo informuje, že asymetrickým měničem se v eliminují výkonové špičky ze sítě, pak musí být ovšem dodáno o jaké hodnoty se jedná. Je třeba si uvědomit, že kupříkladu 3f měnič o výkonu 8 kW je schopen dát do jedné fáze maximálně jednu třetinu svého výkonu, tedy cca 2,7 kW. Pokud na dané fázi už máme odběr 1 kW, tak rychlovarka s příkonem 2 kW docílí překročení limitu a bude se stejně cucat že sítě. U 10 kW měniče se s výkonem na fázi posouváme na soudobý odběr 3,3 kW.
Dalším omezením systému, kdy už dochází k limitu měniče a používá se síť, je maximální výkon, který jsou schopny uvolnit akumulátory, jedná o situaci především při nedostatečném slunečním osvitu. Každý výrobce udává nominální napětí a proud vybíjení baterie, což definuje soudobý použitelný výkon. U dvou baterií o napětí 100 V a vybíjecím proudu 25 A se jedná o výkon 5 kW, ten je dostupný pro všechny fáze současně, pak už odběr doplní distribuční síť.
Nastavení dotačního systému se zdá stále hraje "malou domů" polostátnímu ČEZu, leč můžeme si pomoci výkonnější baterií a lepším měničem. Zaplatíme sice o pár korun víc, ale vrátí se to na menší faktuře za elektřinu. Přejeme hodně spokojenosti s Vaší elektrárnou a hlavně s dodavatelem (montujeme pouze do vzdálenosti jedné hodiny cesty).
S dnešním tématem se pojí některá pořekadla. Kdo si počká, ten se dočká. Kdo chvíli stál, už stojí opodál. Nebo taky: Kdo šetří, má za tři. Jak to vidíme u nás v redakci webu? Vyplatí se vůbec počkat?
PV-GIS je databáze slunečního záření a dlouhá léta je používána k predikci produkce solárních elektráren. Kdo je alespoň trochu v oboru znalý, ten ví, o čem je řeč. Hledali jsme na internetu nějaký článek, který by osvětlil, jestli se ale údajům z tohoto zdroje dá věřit, vždyť i Státní energetická inspekce při svých kontrolách na PV-GIS odkazuje. Pojďme se tedy podívat na naše zjištění.
Od začátku ledna 2016 platí vyhláška 16/2016 Sb. (o podmínkách připojení k síti), která umožňuje připojit solární elektrárny s výkonem do 10 kWp do sítě zjednodušenou cestou. Co tato "zjednodušená" cesta znamená a proč ji nevyužít si hned popíšeme. Tady to pořekadlo "Není všechno zlato, co se třpytí" platí do poslední unce. Úmysl byl možná dobrý, ale ach, ta naše legislativa!