Vládní solární balíček padne hlavně na ČEZ

Zveřejněno: 2010-10-25 21:21:45, počet zobrazení: 2875, zdroj: http://hn.ihned.cz/c1-47387900-vladni-solarni-balicek-padne-hlavne-na-cez. Další novinky zde.

Cena elektřiny příští rok nestoupne o více než 5,5 procenta. Po jednání vlády to včera oznámil premiér Petr Nečas. Růst cen bude stejný pro domácnosti i průmyslové velkoodběratele.

Cena elektřiny příští rok nestoupne o více než 5,5 procenta. Po jednání vlády to včera oznámil premiér Petr Nečas. Růst cen bude stejný pro domácnosti i průmyslové velkoodběratele.

Pokud se pomine dopad na zákazníky, pak je po včerejšku jasné, že největší část vládního balíčku nakonec zaplatí společnost ČEZ na daních z emisních povolenek a z tržeb svých solárních elektráren.

Dvojí daň pro ČEZ

Ke zbrzdění růstu cen vláda potřebuje 11,7 miliardy korun, které získá z několika zdrojů.

Solární elektrárny uvedené do provozu loni a letos budou platit daň 26 procent, a to přímo z tržeb. To má státu vynést 4,2 miliardy korun. Dalších 4,8 miliardy korun chce stát vybrat na nové darovací dani emisních povolenek, které měly elektrárenské společnosti získat v letech 2011 až 2012 zdarma.

Akcie ČEZ, které jsou kvůli sérii zpráv z poslední doby pod velkým tlakem, včera opět oslabily.

Zvýšení odvodu za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu pro výstavbu nových solárních elektráren má přinést 1,7 miliardy. Zbylá miliarda půjde ze státního rozpočtu. Výsledný vládní balíček tak zhruba ze čtyřiceti procent zaplatí provozovatelé solárních elektráren a dalších čtyřicet procent přidají elektrárenské společnosti. Dvacet procent půjde ze státního rozpočtu, což přibližně odpovídá částce, kterou zvýšená cena elektřiny přinese státu na dani z přidané hodnoty.

"Nikdo z nás není pyšný na to, co jsme připravili, protože je to deformace. Ale deformovali jsme deformaci, abychom co nejméně zdeformovali českou ekonomiku," řekl ministr financí Miroslav Kalousek.

Pozdvižení v branži

Schválená opatření řeší situaci pro příští dva roky. Jaká bude vláda po roce 2013, ještě úplně jasné není. Jisté však je, že část zdražení bude kompenzovat z výnosu aukcí emisních povolenek včetně těch, které měly české podniky získat zdarma. Kolik povolenek a jakých bude na kompenzaci nakonec využito, ovšem zatím nikdo netuší. Solárním elektrárnám spuštěným do provozu v roce 2011 však už bude vláda moci výrazněji snížit garantovanou výkupní cenu elektřiny.

Vládní opatření včera vyvolala pozdvižení především mezi provozovateli solárních elektráren. "Stát trestá solární podnikatele tím, že jim sebere zisky, které navíc mnozí z nich ještě ani nemají," prohlásil Petr Pudil, spolumajitel společnosti Czech Coal, která je jedním z předních hráčů v českém solárním byznysu.

 

Kdo bude platit

ČEZ a spol.

4,8 mld

Výrobci elektřiny budou odvádět darovací daň z emisních povolenek, které měli dostat zdarma.

Solární elektrárny

5,9 mld

Z tržeb budou platit "odvod" 26 %, což se týká i zdrojů ČEZ. U nových elektráren se začnou strhávat poplatky za zábor půdy.

Státní rozpočet

1 mld

Kvůli zdražení má vzrůst výnos DPH z elektřiny, peníze půjdou rovněž solárním elektrárnám.

Lidé a firmy

11-12 mld

Část dotací solárním elektrárnám zůstane na zákaznících. Platby se projeví v ceně elektřiny, která má vzrůst nejvýš o 5,5 % pro firmy i domácnosti.Četli jste? Zelený bonus a baterie. Jde to k sobě?

Zveřejněno: 2020-04-17 04:12:48

Provozujeme elektrárnu z roku 2007 se zeleným bonusem, nejsme v tom sami. Blíží se doba, kdy zelené bonusy přestaneme pobírat. Vyplatí se elektrárnu ponechat v provozu? A co baterie, šly by připojit?

Více zde.  
 

Jaký střídač pro novou sluneční elektrárnu

Zveřejněno: 2020-03-17 10:12:15

Jednofázový, třífázový, Grid-ON, Grid-Off, Hybridní... Kdo se v tom má vyznat? Něco si o tom napíšeme, ale jen tak trošku, aby to nenudilo :)

Více zde.  
 

Fotovoltaika v lese nebo ve stínu

Zveřejněno: 2019-11-18 11:11:37

Jdu vám takhle po lese a najednou na mne vykouknou panely. Nevěřím svým očím, musím blíž, je to zajímavé, to jsem ještě nikdy neviděl.

Více zde.  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel: 603 872 069
(pouze 08-15 hod v pracovní dny)
E-mail: ruzicka (zavináč) nemakej.cz


Uživatel:
E-MAIL

HESLO


Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2020