U Kolína by mohla vyrůst sluneční elektrárna

Přidáno na server: 2009-07-31 18:58:33, počet zobrazení: 2048, zdroj: http://www.denik.cz/ekonomika/u-kolina-by-mohla-vyrust-20090730.html. Další novinky zde.

Kolín/Ovčáry - Pokrok nelze zastavit. Trendem posledních let se pozvolna stávají takzvané fotovoltaické elektrárny, také známé jako sluneční, které dokáží vyprodukovat elektrickou energii za využití slunečních paprsků.

Tato ekologická varianta výroby elektřiny se možná v dohledné době dostane také na Kolínsko. A ne v malém měřítku. Radnici se ozvali již čtyři zájemci, kteří by na městských pozemcích v průmyslové zóně Kolín – Ovčáry chtěli vybudovat velkou fotovoltaickou elektrárnu.

Rada města na svém posledním zasedání předběžně schválila umístění sluneční elektrárny do průmyslové zóny, ve které stále vlastní zhruba 95 hektarů pozemků. „Město Kolín vypracovalo záměr o prodeji či pronájmu tohoto území. Peníze z případného prodeje by pomohly pokrýt návratnou finanční výpomoc od státu, která byla použita právě v souvislosti s projektem zóny a výstavby bytů, ale možnost pronájmu také nevylučujeme. Vše bude záležet na konkrétních nabídkách,“ uvedl starosta Kolína Jiří Buřič s tím, že město má již čtyři vážné zájemce.

Ve hře o budoucí využití městských pozemků nejsou však pouze zájemci z řad energetických společností se specializací na výrobu elektrické energie za pomoci fotovoltaických elektráren. Stále zde samozřejmě existuje možnost, že pozemky budou využity k jiným účelům. „Ano, máme nabídky i z jiných oborů, ale zatím žádná z nich nepočítá s využitím celé plochy. Nejvyšší byla zhruba na 60 hektarů. Nabídku, která by využila celých 95 hektarů, tu nemáme,“ dodal Buřič.

Konkrétní záměry se dostanou před radu i zastupitelstvo při nejbližších zasedáních.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019