Slunce chtějí chytat i v Třešti

Přidáno na server: 2010-01-06 09:15:31, počet zobrazení: 2051, zdroj: http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=003&r=mfvrchovina&c=1313384. Další novinky zde.

Na Vysočině zřejmě vyroste další sluneční elektrárna. Na okraji Třeště by ji měla postavit brněnská společnost Sotek. Stejně jako další města, kde už panely mají, to znamená nezanedbatelný finanční příspěvek.

Na Vysočině zřejmě vyroste další sluneční elektrárna. Na okraji Třeště by ji měla postavit brněnská společnost Sotek. Stejně jako další města, kde už panely mají, to znamená nezanedbatelný finanční příspěvek.

Třešť - Když se do průmyslové zóny nenastěhovala žádná výrobní firma, rozhodli se třešťští zastupitelé požehnat výstavbě sluneční elektrárny. Solární panely by chtěla na okraji města vystavět a provozovat brněnská společnost Sotek. „Obnovitelnými zdroji energie se zabýváme od roku 2004. Reference máme zatím z oblasti větrné energie, elektrárny jsme vybudovali například v Břežanech na jihu Moravy,“ poznamenal Alexander Szotkowski, jednatel firem Sotek a Ventureal. „O sluneční energii se zajímáme díky aktuálním podmínkám, které jsou dány zákony,“ dodal Szotkowski.

Rok 2010 je podle všeho posledním obdobím, kdy bude díky státní podpoře možné elektřinu ze slunce prodat za mimořádně příznivé ceny. Investoři se toho snaží využít na území celé republiky.

Pokud firma Sotek získá veškerá povolení, vyroste solární elektrárna na pozemku na okraji Třeště - po pravé straně při příjezdu ve směru od Jihlavy.

„Nabízíme městu roční bonus 100 tisíc korun za každý instalovaný megawatt. Předpokládáme, že životnost elektrárny se bude pohybovat v rozmezí 25 až 30 let. Minimálně po tuto dobu by zařízení v Třešti bylo,“ řekl Alexander Szotkowski.

„Před rokem a půl jsme měli v Třešti jiného zájemce o výstavbu sluneční elektrárny. Ten ale ze svého záměru ustoupil,“ připomněl starosta Třeště Vladislav Nechvátal.

Zastupitelé zatím schválili smlouvu o spolupráci s provozovatelem elektrárny. Ten tím pádem mohl začít jednat o budoucích dodávkách elektřiny do sítě. „Vyjádření města je důležité pro společnost E. ON. Její zástupci řeknou, v jaké výši můžeme vyrábět, a zda je elektrárna připojitelná k síti,“ dodal šéf firmy Sotek. Podle jeho průzkumu z poslední doby nelze připojit zdaleka každou tuzemskou lokalitu. „Obešel jsem za poslední čas dvacet až třicet lokalit. Z jedné desetiny se ukázalo, že je možné, aby to území bylo na síť připojeno,“ sdělil Alexander Szotkowski. Třešťská elektrárna by mohla mít výkon dvamegawatty. Zabírala by až čtyři hektary.

Výkupní ceny energie vyrobené v tuzemských solárních elektrárnách k 1. lednu 2010 klesly. Energetický regulační úřad snížil sazbu za megawatthodinu z menších elektráren uvedených do provozu v roce 2010 o téměř pět procent na 12 250 Kč. U zařízení s vyšším výkonem sazba za vykoupenou megawatthodinu energie „sklouzla“ z loňských 12 790 na letošních 12 150 Kč.

Na vysoké dotace slunečních elektráren ze státní pokladny upozornil třešťský zastupitel Jiří Šindelář. „Tyto dotace zaplatí daňoví poplatníci. Energie se tak prodražuje,“ uvedl Šindelář. Solární energii již dříve označil za „neobnovitelný zlatý důl“.

Proti výstavbě elektrárny ale nakonec nehlasoval. „Když nevyroste v Třešti, stejně vznikne někde jinde. Na tato zařízení budeme doplácet,“ podotknul Jiří Šindelář.

Sluneční elektrárny jsou stále výnosnou investicí. Úřady nyní evidují po republice tisíce žádostí o výstavbu.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019