Slunce a vítr zdražují elektřinu

Přidáno na server: 2009-09-15 19:07:26, počet zobrazení: 2600, zdroj: http://hn.ihned.cz/c1-38306320-slunce-a-vitr-zdrazuji-elektrinu. Další novinky zde.

Zatímco samotný proud zlevňuje, poplatky za služby míří vzhůru. Energie zlevní méně i kvůli vyšší podpoře pro "zelené" elektrárny.

Velkoobchodní cena elektřiny v lednu příštího roku po mnoha letech růstu konečně zamíří dolů. Klesnout by měla asi o patnáct procent.

Plně se ale patnáctiprocentní pokles projeví jen na fakturách velkých firem, jež si dodávky elektřiny vyjednávají na základě dvoustranných smluv. Většina zákazníků platí tarifní ceny, jež prodejci každoročně vyhlašují zhruba měsíc před začátkem nového roku.Tarify o plných patnáct procent neklesnou, u nich bude zlevnění ani ne poloviční.

Velkoobchodní cena elektřiny tvoří jen polovinu tarifní ceny, druhou část představují poplatky za služby distributorů a příspěvky na rozvoj obnovitelných zdrojů. Tato část ceny se letos zvedne - a to dokonce víc než v jiných letech.

Regulované poplatky dosud rostly obvykle jen o inflaci. "Letos tato složka ceny vzroste víc. Přesný strop určíme, až si prostudujeme podklady od distributorů. Tedy v listopadu," říká Josef Fiřt, šéf Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který hlídá, aby si firmy do regulované části ceny nezapočetly neoprávněné položky.

Jak je možné, že zatímco na burzách cena elektřiny jde dolů, regulované poplatky ale zdražují? Důvodů je víc. "Za prvé, spotřeba elektřiny je za krize nižší a provozní náklady na prodanou kilowatthodinu tedy firmám rostou," vysvětluje Fiřt. "Pak jsou tu investice distributorů do rozvodných sítí. Třetí příčinou je rostoucí podpora výroby z obnovitelných zdrojů," dodává Fiřt.

Právě příspěvek na podporu větrných, solárních elektráren a dalších "zelených" elektráren se do zákaznických cen promítá čím dál výrazněji.

Obnovitelných zdrojů přibývá. Distributoři kvůli nim budují nová připojení, navíc jsou povinni proud z těchto elektráren vykupovat za pevně stanovené ceny, jež investorům zaručují návratnost vložených prostředků. "Jen loni jsme nově připojili 909 obnovitelných zdrojů. Většina - přesně 836 - byly nové sluneční elektrárny," říká mluvčí ČEZ Eva Nováková. Letos je u nás slunečních elektráren už přes dva tisíce. Podle Novákové za tento boom může klesající cena solárních panelů a výhodná výkupní cena solární elektřiny. "Ta je proti větrným elektrárnám asi 5,5krát, proti malým vodním elektrárnám 4,7krát vyšší," dodává Nováková.

ERÚ a ministerstvo průmyslu už oznámily, že chtějí výkupní cenu solární elektřiny snížit. "V některých oblastech už je ekonomicky za hranou a prodražuje elektřinu zákazníkům," tvrdí Fiřt. Změna ale zatím není jasná.

Zatímco na příští rok předpovídají ekonomové i energetici pokles cen samotné "silové" elektřiny bez poplatků zhruba o patnáct procent, v dalším období ceny opět zamíří nahoru. "Pokud se ekonomika uklidní a krize skončí, bude elektřina v roce 2011 zdražovat," předpovídá analytiky společnosti Atlantik FT Petr Novák. "Růst by ale v budoucnu už měl být mírný, s každoročním zdražováním elektřiny o deset i více procent je v dohledné době konec," prohlašuje.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019