Senátoři solární novelu nepotopili, elektřina tolik nezdraží

Přidáno na server: 2010-12-11 22:06:47, počet zobrazení: 2247, zdroj: http://ekonomika.ihned.cz/c1-48513350-senatori-solarni-novelu-nepotopime. Další novinky zde.

Horní komora nechala návrh na omezení fotovoltaiky beze změn.

Ostře sledovaná novela zákona o obnovitelných zdrojích energie dostala v Senátu zelenou. V horní komoře tak prošlo po čtyřhodinové debatě zdanění elektřiny z postavených fotovoltaických elektráren. Senátoři se neshodli na žádných úpravách zákona. Elektřina pro domácnosti tak příští rok zdraží maximálně o 4,6 procenta, podniky zaplatí za energii o 5,2 procenta více.

"Jsme si vědomi, že to není ideální, upřednostnili jsme to, aby prudce nenarostla cena elektrické energie," řekl Petr Vícha, předseda senátorského klubu ČSSD.

Vláda chce zdaněním zabránit výraznému skokovému zdražení ceny elektřiny v příštím roce, investoři do solárních elektráren považují novelu za protiústavní.

Senátní výbory k návrhu před jednáním jednoznačné doporučení nedaly, protože část senátorů chtěla zdanění buď zrušit, nebo omezit jen pro příští rok.

Předkladatel novely ministr průmysl a obchodu Martin Kocourek před hlasováním znovu apeloval na senátory, aby zákon přijali, aby nedošlo k růstu cen elektřiny.

"Zvýšené ceny by měly dopad na celý průmysl i domácnosti. Vláda proto musela zasáhnout tak, aby se ceny nevrátily zpět postřednictvím novely," uvedl Kocourek.

Ministr uvedl, že si nechal provést nezávislé analýzy ústavnosti novel. "V otázce případných sporů na ochranu investic zmíněné studie ve svých závěrech nevylučují žaloby, ale konstatují, že z pohledu úsatvnosti by měly být dodrženy všechny podmínky, aby nebyl narušen ústavní pořádek.... Z obecného pohledu by v případných arbitrážích Česká republika měla uspět, i když bude zálažet na konkrétních arbitrážních řízení," uvedl ministr k výsledkům analýz.

Elektřina ze slunečních elektráren, uvedených do provozu letos a loni, bude podle schválené novely po dobu tří let podléhat dani 26 procent.

Bezplatné emisní povolenky budou zdaněny 32 procenty a zvýší se poplatky za zábor zemědělské půdy. Daň se nebude vztahovat na solární elektrárny na střechách a budovách s nejvyšším instalovaným výkonem 30 kilowatt.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019