Kraj pozastavil stavbu elektrárny

Přidáno na server: 2010-06-25 17:52:36, počet zobrazení: 2338, zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/kraj-pozastavil-stavbu-elektrarny20100623.html. Další novinky zde.

Rousínov - Čechyně - Plán firmy L–Contact postavit v rousínovské místní části Čechyně sluneční elektrárnu narazil na odpor. Jiné společnosti se nelíbí a podařilo se jí stavbu zatím zastavit.

Rousínov - Čechyně - Plán firmy L–Contact postavit v rousínovské místní části Čechyně sluneční elektrárnu narazil na odpor. Jiné společnosti se nelíbí a podařilo se jí stavbu zatím zastavit.V čem je kámen úrazu? Podle kraje pověřený úředník správně nerozepsal část projektu, pracovnice stavebního úřadu zase nedoložila potvrzení, že má právo sepsat smlouvu. Také oficiálně nevyhlásila výběrové řízení a schválila neúplný projekt. Navíc se objevily rozpory s územním plánem.

Proto kraj zastavil úřední řízení a celou věc vrátil úředníkům k přepracování. „Odbor územního plánování zrušil rozhodnutí stavebního úřadu v Rousínově, podle kterého měla v Rousínově – Čechyni vzniknout fotovoltaická elektrárna. A to kvůli pochybení při procesu, který měl na starost stavební úřad. Proto mu pracovníci celou věc vrátili k projednání a požadují vydání nového rozhodnutí,“ shrnul Jiří Klement z oddělení informací a styku s veřejností Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

Stavební úřad v Rousínově povolil firmě L-Contact postavit v Rousínově – Čechyni fotovoltaickou elektrárnu. Projektant L-Contact ovšem nerozepsal důležitou část projektu. Pracovnice stavebního úřadu si toho nevšimla a nejspíš nedoložila pověření, že práci může dělat.

Toho využila společnost Vyškovské nemovitosti, která je personálně spjatá s vyškovským koncernem Fritzmeier a proti stavbě elektrárny se odvolala ke kraji. Ten vyhověl a věc vrátil do Rousínova k novému projednání.

O kolik tato chyba projekt zdrží, je těžké říct. Vyjádření lidí ze stavebního úřadu v Rousínově se nepodařilo sehnat. Jeho vedoucí se v pondělí odvolávala na zaneprázdněnost a včera tam už telefon nikdo nezvedal. Věc odmítla komentovat také tajemnice rousínovské radnice Ludmila Havlíčková.

Stavba může stát až půl roku
Podle vedoucí stavebního úřadu ve Slavkově u Brna Hany Postránecké může rozhodnutí kraje celou záležitost pozdržet o dva měsíce až půl roku. „Záleží, co přesně shledal kraj jako problém. Doba se liší případ od případu,“ uvedla Postránecká.

Formální nedostatky v řízení však nejsou jediným problémem, který se kolem plánu postavit elektrárnu objevil. „Měl jsem k elektrárně nějaké připomínky. Vím, že se má stavět, ale nic bližšího nikdo veřejnosti nesděluje. Možná je to tím, že se blíží volby, tak se o chybách mlčí,“ řekl člen čechyňského osadního výboru Josef Hartl.

Oprávněnost Hartlovy kritiky potvrdil i krajský úřad. „Oznámení o zahájení řízení nebylo účastníkům stavebního řízení doručeno,“ konstatovala vedoucí Odboru územního plánování a stavebního úřadu Krajského úřadu Jihomoravského kraje Eva Hamrlová.
Město prý ale o stavbě informaci vyvěsilo. „Zprávu jsme dali na úřední desku. Protože se ale jedná o soukromý pozemek, tak nic bližšího nevíme,“ řekla tajemnice Havlíčková.

Chyb v řízení se každopádně objevilo ještě několik. Nikdo se nezabýval třeba ochrannými pásmy. „Vzhledem ke skutečnostem krajský úřad konstatuje, že stavba byla umístěná a povolená v rozporu s platným územním plánem Rousínova,“ dodala Hamrlová.

Na Vyškovsku už několik záměrů budovat solární elektrárny zkrachovalo. Slavkovský stavební úřad rovnou odmítl v poslední době hned tři záměry. Neuskutečnil se také plán na výstavbu solární elektrárny na poli u bučovické místní části Marefy. Podnikatel Libor Knotek od záměru nakonec ustoupil, protože se mu nepodařilo domluvit s bučovickou radnicí. Nakonec se rozhodl vybudovat elektrárnu raději na Hodonínsku.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019