Energie ze slunce dostává v kraji zelenou

Přidáno na server: 2009-12-26 20:40:46, počet zobrazení: 2456, zdroj: http://zdarsky.denik.cz/podnikani/20091210solarni_panely-05f4.html. Další novinky zde.

Vysočina – Vysočina se stává lukrativním místem pro výstavbu solárních elektráren. Letos jich vyrostlo v kraji několik. O dalších projektech se jedná.

Vysočina – Vysočina se stává lukrativním místem pro výstavbu solárních elektráren. Letos jich vyrostlo v kraji několik. O dalších projektech se jedná.Jedna z nich stojí například v Křižanově na Velkomeziříčsku v objektu bývalé pily. Funguje od srpna. „Myslím, že jsme byli první v kraji. Po nás spustili provoz ve Velkém Meziříčí,“ uvedl Jindřich Vodička z tamní firmy Stylstav s tím, že energii dodávají do distribuční sítě.

Další sluneční elektrárna začne fungovat do konce letošního roku v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku. Panely se tam černají na dvouhektarové ploše. „V současné době provádíme dokončovací práce,“ sdělil Luboš Pouchlý, provozní manažer společnosti Solarpark Beta, která kamenickou elektrárnu staví.

„Dodávat energii do sítě začne nejpozději do konce prosince,“ doplnil Pouchlý.

Do solárních technologií investují nemalé peníze také soukromé subjekty na Havlíčkobrodsku. Těsně před dokončením jsou elektrárny v Havlíčkově Brodě a Ronově nad Sázavou. Havlíčkobrodská společnost B:POWER staví ve svém areálu například solární systém o výkonu 380 kilowatů. „Vyrobenou energii spotřebuje areál naší společnosti, zbytek prodáme do sítě,“ uvedl prokurista společnosti B:POWER Jiří Musílek a dodal, že firma hodlá v příštím roce postavit další sluneční elektrárnu v Ledči nad Sázavou, a to v areálu tamní průmyslové zóny.

O vzniku solární elektrárny se jedná v Třešti na Jihlavsku. Ta by mohla vyrůst na čtyřhektarovém pozemku v průmyslové zóně Na Česalíku. Zastupitelstvo města vybudování elektrárny odsouhlasilo.

„Nabízíme městu roční apanáž. Tedy jakýsi bonus za to, že by elektrárna ležela právě v Třešti. Celkem by to bylo sto tisíc korun za instalovanou megawattu,“ upřesňuje Alexandr Szotkowski z firmy Sotek, která chce do stavby třešťské elektrárny investovat.

Získají miliony
„Žádnou smlouvu o tom, že by to bylo sto nebo dvě stě tisíc, jsme neuzavírali. Je to jenom návrh, garance ze strany provozovatele,“ vyjádřil se místostarosta Třeště Vladimír Hynk. Životnost panelů se pohybuje mezi pětadvaceti až třiceti lety. Třešť by si tak přišla až na šest milionů korun. Pokud by město nějaké peníze dostávalo, investovalo by je do veřejně prospěšných činností. Jako například stavba dětských hřišť.

Na zisku energie ze slunce vydělá město Kamenice nad Lipou. To firmě Solarpark Beta pronajímá pozemky v průmyslové zóně. Společnost si k alternativní výrobě elektrické energie pronajala půdu na pětadvacet let. Do kamenické pokladny kromě pravidelného nájmu poputuje i paušální částka z každého vyrobeného megawattu elektřiny.

„Za pětadvacet let tak město může získat pět až sedm milionů korun,“ vypočítal Ivan Pfaur, starosta Kamenice nad Lipou. Získané prostředky se využijí na rozvoj města.

Solární energie začíná dobývat také Třebíčsko. Elektrárnu plánují postavit v Koutech.

Tamní zemědělské družstvo je průkopníkem v získávání „zelené“ elektřiny. Začala tam fungovat jedna z prvních bioplynových stanic jak v kraji, tak v republice. Teď vzniká projekt na sluneční elektrárnu. Solární panely pokryjí střechy budov. „Bioplynka je plně v naší režii, do fotovoltaiky se ovšem pustíme jako spoluúčastníci s jiným subjektem,“ zmínil předseda družstva Lubomír Pisk.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019