Úřad posvětil státní zákaz pro nové sluneční elektrárny

Přidáno na server: 2010-06-16 19:15:40, počet zobrazení: 2405, zdroj: http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=670765. Další novinky zde.

Praha - Správce distribuční soustavy ČEPS neporušil na začátku roku žádný zákon, když nechal dočasně pozastavit připojování nových slunečních a větrných elektráren do sítě.

Praha - Správce distribuční soustavy ČEPS neporušil na začátku roku žádný zákon, když nechal dočasně pozastavit připojování nových slunečních a větrných elektráren do sítě.

Alespoň z pohledu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který se tímto rozhodnutím zabýval na základě stížností několika firem. Antimonopolní úřad dokonce ani nezahájil správní řízení.

"Uzavřeli jsme šetření proti společnosti ČEPS a dalších provozovatelů distribuční soustavy s tím, že jsme nezjistili indicie o možném narušení hospodářské soutěže uzavřením zakázané dohody nebo zneužitím dominantního postavení," řekl Aktuálně.cz mluvčí úřad Kristián Chalupa.

ČEPS kvůli enormnímu rozvoji především solárních elektráren požádal v únoru distribuční společnosti, aby pozastavily jejich připojování do sítě, protože se obává energetického kolapsu.

Teď budou spory řešit soudy

Rozhodnutím antimonopolního úřadu spor o připojování nových obnovitelných zdrojů do sítě nekončí. Některé firmy už oznámily, že se obrátí, nebo dokonce už obrátily na soud.

Patří mezi ně i společnost IT serve, která instaluje solární panely. Firma si stěžovala u Úřadu pro hospodářskou soutěž, u Energetického regulačního úřadu a podala i žalobu na ušlý zisk. Už v březnu vyčíslil podnik své ztráty na statisíce korun, teď už jde o miliony.

"Pokud nebude vydávání povolenek obnoveno do května, odhadujeme ztrátu až na tři miliony," konstatoval jednatel společnosti Karel Zemene.

ČEPS přitom zatím stop-stav neuvolnil a v nejbližších týdnech to podle vyjádření mluvčí Jany Jabůrkové ani nehodlá udělat.

Rezervace ano, smlouva ne

Česká průmyslová fotovoltaická asociace dokonce registruje případy, kdy distribuční společnosti nechtěly uzavřít smlouvy o připojení k elektrizační soustavě, přestože původně zájemcům místo v síti rezervovaly.

"Takové případy skutečně máme," potvrdil Aktuálně.cz Jaromír Řehák, předseda České průmyslové fotovoltaické asociace.

Uvedl, že firmy se dostávají do složité situace například kvůli objednaným fotovoltaickým panelům nebo dohodnutým bankovním úvěrům a mohou jim hrozit i různá penále.

Asociace posílá stížnost do Bruselu

Česká průmyslová fotovoltaická asociace zároveň oznámila, že do Bruselu pošle stížnost kvůli jinému omezení pro sluneční elektrárny.

Ministerstvo průmyslu chystá novou vyhlášku o účinnosti obnovitelných zdrojů, podle fotovolatického sdružení je ovšem natolik přísná, že by vedla k likvidaci české sluneční energetiky.

"Podle právních rozkladů je vyhláška v rozporu s pravidly hospodářské soutěže a požadavky Evropské unie na volný pohyb zboží a služeb," uvedla asociace.

Ministerstvo průmyslu výtky odmítlo. Navíc upozornilo, že vyhláška ještě nezačala platit. "Česká průmyslová asociace si chce stěžovat na právní předpis, jehož definitivní platná verze ještě není," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva průmyslu Pavel Vlček.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019