Solární investoři hrozí Česku žalobami

Zveřejněno: 2010-01-11 18:33:21, počet zobrazení: 2580, zdroj: http://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/solarni-investori-hrozi-cesku-zalobami. Další novinky zde.

Prudké snížení výkupních cen solární energie, které plánuje Energetický regulační úřad na rok 2011, může podle zástupců České fotovoltaické průmyslové asociace vyvolat sérii arbitráží a žalob. Investoři do solárních elektráren se obávají, že úřad při výpočtu přiměřených zisků nemusí vycházet z reálných podkladů, což by na dlouhé roky zastavilo rozvoj celého odvětví.

Prudké snížení výkupních cen solární energie, které plánuje Energetický regulační úřad na rok 2011, může podle zástupců České fotovoltaické průmyslové asociace vyvolat sérii arbitráží a žalob. Investoři do solárních elektráren se obávají, že úřad při výpočtu přiměřených zisků nemusí vycházet z reálných podkladů, což by na dlouhé roky zastavilo rozvoj celého odvětví.

Zastánci fotovoltaiky se s úřadem rozcházejí v mnoha ohledech. Zatímco úředníci tvrdí, že návratnost solárních elektráren v Česku díky vysokým výkupním cenám elektřiny ze slunce klesla na sedm let, podle statistik asociace se doba návratnosti pohybuje v rozmezí od osmi do deseti let. Při pětiprocentním snížení výkupních cen v roce 2010 se pak návratnost investice zvýší na devět až jedenáct let.

Asociace navrhuje upravit výkupní ceny tak, aby návratnost solárních projektů činila deset až dvanáct let, což je obvyklá doba v ostatních evropských zemích. Energetický regulační úřad počítá s návratností patnácti let.

„I my bychom uvítali úpravy zákona, které omezí spekulativní projekty a protřídí trh. Pokud však budou tyto úpravy založeny na nepravdivých číslech, mohou rozvoj fotovoltaiky zcela zadusit,“ řekl předseda asociace Jaromír Řehák.

Podle právníků je nutné, aby stát s dostatečným předstihem upravil pravidla, podle nichž bude výkupní ceny elektřiny ze slunce upravovat. „V případě rychlé zákonné změny výrazně zhoršující návratnost investic oproti současnému stavu lze očekávat sérii žalob ze strany investorů, vlastníků, dodavatelů či financujících bank na náhradu škody způsobené takovým výrazným zásahem,“ varuje Daniel Zejda z Advokátní kanceláře Havel & Holásek.

Solární byznys se rozrůstá

Díky solárním elektrárnám ušetřila dosud Česká republika téměř 170 tisíc tun oxidu uhličitého. Nové odvětví už zaměstnává přes tři tisíce lidí. Díky podpoře fotovoltaiky klesají ceny technologií, zatímco jejich účinnost a výkon stoupá. Největší výrobci odhadují, že solární energie se cenově srovná s tradičními zdroji do patnácti let a stane se soběstačnou i bez státních dotací.Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Fotovoltaika jsou především úspory

Zveřejněno: 2021-01-11 07:02:28

Pořízení FVE přiměje většinu, ne-li všechny uživatele k úvahám, jak nejlépe zužitkovat energii, kterou si sami vyrobí. Druhým krokem pak je, jak v čase nákupu ze sítě co nejvíce ušetřit. Vzhledem k době výprodejů v e-shopech, je možná vhodný čas zamyslet se nad žrouty peněz, které doma máme a udělat si radost hezkým a ekonomice domácnosti prospěšným výrobkem. 

Více zde »  
 

Podmínky dotace na FVE v letech 2021 - 2025

Zveřejněno: 2021-09-21 23:54:03

Trvalo to jen pár dnů a s potěšením můžeme napsat, že naše predikce a úvahy z posledních článků se víceméně naplnila. Ale ještě pořád tomu něco chybí...

Více zde »  
 

Přebytky z FVE mají svůj strop

Zveřejněno: 2021-08-16 13:56:09

Cena elektřiny láme rekordy, to čteme všude. Majitelé slunečních elektráren si mnou ruce, jak krásně šetří a kdo má místo na střeše, hledá prostor pro navýšení výkonu přidáním dalších panelů. Pozná někdo, že jsem si jich pár přidal(a)?

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022