Cena OTE: Reálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Solární energie jsou skvělý byznys díky dotacím

Zveřejněno: 2009-11-05 22:39:43, počet zobrazení: 3275, zdroj: http://hn.ihned.cz/c1-38948150-solarni-energie-skvely-byznys-diky-dotacim. Další novinky zde.

Na sluneční elektrárny přispějí Češi příští rok 2,8 miliardy korun. Podnikatelům vynášejí sluneční elektrárny 14 až 17 procent.

Tuzemský solární byznys se nachází uprostřed silné bouře. Stále více se ozývají hlasy, které volají po snížení garantované výkupní ceny elektřiny ze slunečních elektráren, kterou stát nastavil kvůli podpoře obnovitelných zdrojů. Po Energetickém státním úřadu se tento týden přidali i provozovatelé elektrických distribučních soustav (ČSRES), což jsou například zástupci ČEZ, E.ON a PRE.

Za jednu kilowatthodinu získanou ze slunce platí stát kolem třinácti korun, v zahraničí je to kolem osmi korun. Pro podnikatele tedy jde o lukrativní byznys s výnosem 14 až 17 procent, spotřebitelé ovšem za zelenou energii připlácí stále víc.

Každý, kdo je v tuzemsku připojený do elektrické sítě, přispívá ve svých platbách na elektřinu z obnovitelných zdrojů. Letos činí přirážka na každou kilowatthodinu spotřebovanou v domácnosti pět haléřů, příští rok to má být už více než trojnásobek. V roce 2010 má tak příspěvek tuzemských odběratelů proudu činit podle ČSRES zhruba tři miliardy korun. To znamená asi 40 procent z nákladů na všechny obnovitelné zdroje. Ze solárních panelů přitom v Česku pochází pouze sedm procent "zelené" elektřiny.

Spotřebitelé byli dosud k energii ze slunce velmi vstřícní. Podle nedávno zveřejněného průzkumu agentury STEM/MARK považuje slunce téměř polovina obyvatel Česka za svůj nejoblíbenější zdroj energie. Navíc tři čtvrtiny Čechů si myslí, že by tuzemská energetika měla do budoucna stát na využívání obnovitelných zdrojů.

Štědrá výkupní cena "sluneční" elektřiny způsobila obrovský boom zájmu o toto podnikání. Každý měsíc chodí na Energetický regulační úřad stovky žádostí o povolení výstavby solárního parku. Ty se nejčastěji staví na střechách výrobních hal, polích, loukách či průmyslových zónách. K letošnímu prvnímu listopadu fungovalo v tuzemsku 3128 solárních elektráren s celkovým instalovaným výkonem 133,4 megawattu, což odpovídá přibližně desetině výkonu jednoho bloku Temelína. Ještě loni to přitom byla jen třetina současného počtu s výkonem přes 54 megawattů.

Zájem o připojení fotovoltaického zdroje elektřiny do sítě je tak obrovský, že distribuční firmy už nemají na připojení dalších elektráren volné kapacity. "Rozvoj fotovoltaiky zvyšuje vytížení přenosové soustavy. V některých lokalitách je již kapacita připojení vyčerpaná," sdělil nedávno člen správní rady ČSRES Jan Kanta.

Solárním byznysmenům nahrává i neustálé snižování cen solárních technologií, například fotovoltaické panely se dají dnes koupit o 40 procent levněji než před dvěma lety. Stát nastavil cenu elektřiny z obnovitelných zdrojů tak, aby se zajistila patnáctiletá návratnost použitých prostředků. Peníze na postavení solární elektrárny se však nyní vrátí už do šesti až devíti let. Zlatý důl, řeklo by se. To však investoři odmítají. "Fotovoltaika rozhodně nejsou snadno vydělané peníze. Příprava projektu trvá zpravidla déle než jeden rok. Den ode dne se také zpřísňují podmínky financování projektů. Oproti všem naplánovaným stavbám se jich realizuje jen několik málo procent," ohrazuje se Daniel Kunz, šéf jednoho z největších provozovatelů solárních parků, společnosti Energy 21



Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

3 způsoby jak ze solárních panelů dostat šťávu

Zveřejněno: 2020-04-13 09:33:02

Malé doplnění názvu článku je - pro solární systémy bez baterií, tedy připojené do sítě. Když jsme v roce 2008 začali montovat našim zákazníkům sluneční elektrárny na klíč, byla jen jediná možnost, jak celý systém k síti zapojit - proud tekl z panelů do střídače a pak přes vnitřní rozvod energie přímo do sítě. Jestli některé panely byly zastíněné nebo špinavé, to se neřešilo. Časem však chytré zahraniční hlavičky přišly s různými zlepšováky. Pojďme se na to podívat.

Více zde »  
 

Co je chytrá domácí elektrárna?

Zveřejněno: 2020-09-07 05:45:37

Každá :) Být chytrý je moderní, být za hlupáka už není in, nebo někdy bylo? Chytrá domácí elektrárna je součástí chytrého domu a může napájet i chytré telefony a auta. A co si pod tím představit?

Více zde »  
 

NZU C3.9 je tu od 15. května 2020

Zveřejněno: 2020-11-09 09:22:17

No a co? Tomu nerozumím. Chytrému napověz, hloupého... Ok, v uvedeném termínu přibyla zajímavá podoblast dotace na FVE. Když napíšeme zajímavá, tak to bude nutné trochu popsat, pojďme na to.

Více zde »  
 
 




VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57



Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »