Solární elektrárny jsou problém, růstu ekonomiky ale pomáhají

Přidáno na server: 2010-12-13 23:10:47, počet zobrazení: 2472, zdroj: http://hn.ihned.cz/c1-48538450-solarni-elektrarny-jsou-problem-rustu-ekonomiky-ale-pomahaji. Další novinky zde.

Příští rok se česká ekonomika vrátí do "nesolárního normálu" a projeví se i vládní škrty.
Příští rok se česká ekonomika vrátí do "nesolárního normálu" a projeví se i vládní škrty.

Boom fotovoltaických elektráren v Česku sice povede ke zdražení elektřiny, zároveň ale urychlil růst ekonomiky. Podle statistiků byl ve třetím čtvrtletí růst kapitálových investic nejrychlejší za poslední tři roky. A to hlavně kvůli urychlené dostavbě solárních elektráren. Nebýt těchto investic ekonomika by pravděpodobně nevzrostla meziročně o 2,8 procenta, ale jen o zhruba 2,4 procenta.

"Všechno by se zdálo optimistické, kdybychom nevěděli, že je současná investiční vlna podporována právě boomem solárních elektráren, který odezní stejně rychle jako vznikl," říká analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Celkový pozitivní dopad těchto investic na ekonomiku je ale nižší. Fotovoltaické panely se dovážely ze zahraničí, a snižovaly tak přebytek zahraničního obchodu.

Příští rok tyto vlivy zcela zmizí. Investice do solární energetiky se prudce sníží a s tím klesne i dovoz panelů. Ekonomika se tak vrátí do svého "nesolárního normálu". Navíc se mají projevit i úsporná opatření vlády, a růst tak podle odhadů bude kolem dvou procent oproti očekávaným 2,2 procenta letos.

Ani doping v podobě solárního boomu ale nedokázal zvýšit tempo růstu české ekonomiky nad hodnoty v okolních zemích. S výjimkou Rakouska (růst o 2,5 procenta) vykazují sousedé lepší výsledky. Polsko rostlo o 4,7 procenta, Slovensko o 4,2 procenta, Německo o 3,9 procenta.


Růst investic

3,7% byl ve 3. čtvrtletí mezičtvrtletní růst tvorby hrubého fixního kapitálu, a byl tak nejvyšší za tři roky, když se v něm promítly mimo jiné investice do fotovoltaiky.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019