Sluneční elektrárna v Bučovicích nebude

Přidáno na server: 2011-04-08 20:56:58, počet zobrazení: 3176, zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/slunecni-elektrarna-v-bucovicich-nebude-20110405.html. Další novinky zde.

Bučovice – Desítky solárních panelů měly zachycovat sluneční svit, aby ho proměnily v energii. Ještě loni na podzim vše nasvědčovalo tomu, že v Bučovicích vyroste fotovoltaická elektrárna. To se však změnilo. Krajský úřad totiž zrušil smlouvu, kterou s firmou ABA CZ uzavřela bučovická radnice. Firma prý navíc už o elektrárnu v Bučovicích nestojí.

Bučovice – Desítky solárních panelů měly zachycovat sluneční svit, aby ho proměnily v energii. Ještě loni na podzim vše nasvědčovalo tomu, že v Bučovicích vyroste fotovoltaická elektrárna. To se však změnilo. Krajský úřad totiž zrušil smlouvu, kterou s firmou ABA CZ uzavřela bučovická radnice. Firma prý navíc už o elektrárnu v Bučovicích nestojí. Důvodů ke zrušení smlouvy měl krajský úřad několik. „Bučovický odbor rozvoje, územního plánování a výstavby uzavřel smlouvu bez závazného stanoviska orgánu životního prostředí na ochranu zemědělského půdního fondu. Navíc jsme zjistili, že umístění elektrárny je v rozporu s územním plánem Bučovic,“ vysvětlila důvody v rozhodnutí o zrušení smlouvy vedoucí krajského odboru územního plánování a stavebního řádu Eva Hamrlová.

Jižní část plánované elektrárny měla vyrůst v území, které je určené pro další rozvoj města. „Podobný typ zástavby, jako je elektrárna, územní plán nepřipouští,“ uvedla Hamrlová. Doplnila, že bučovický odbor výstavby pochybil i při získávání souhlasů dotčených firem a institucí s uzavřením smlouvy. „Pokud se smlouva dotýká práv třetí osoby, je nutné získat její souhlas, aby mohla smlouva nabýt účinnosti. Většinu souhlasů v tomhle případě však odbor výstavby získal ještě před uzavřením smlouvy, což v podstatě znamená, že smlouva není účinná,“ dodala Hamrlová.

Bučovická radnice i firma ABA CZ má patnáctidenní lhůtu na odvolání proti rozhodnutí krajského úřadu. „Odvolávat se nebudeme, nemáme důvod s tím cokoli dělat. Společnost ABA CZ už totiž elektrárnu v Bučovicích stavět nechce, takže by to bylo úplně zbytečné,“ podotkl Petr Bělohoubek z úseku výstavby bučovického odboru rozvoje, územního plánování a výstavby.

Také bučovický místostarosta Jiří Horák považuje záležitost elektrárny za uzavřenou. „Elektrárna byla záležitost minulého období, teď už město nemá v plánu ji nějakým způsobem řešit,“ řekl místostarosta.

Zástupce společnosti ABA CZ se Vyškovskému deníku Rovnost nepodařilo kontaktovat. Společnosti totiž změnila vedení a původní předseda představenstva Pavel Komínek nechtěl situaci kolem elektrárny komentovat. „Já už nejsem kompetentní k tomu cokoli říkat,“ podotkl Komínek. Novým předsedou představenstva se stal Andrej Glatz, jeho vyjádření však redakce nezískala.

O fotovoltaické elektrárně v Bučovicích se začalo mluvit před několika lety. Tehdy ji měl v plánu mezi Bučovicemi a Marefami postavit podnikatel Libor Knotek. Radnice však tak dlouho váhala, až ztratil trpělivost a místo na stavbu elektrárny si vyhlédl jinde.

Uvolněných pozemků si potom všimla firma ABA CZ, která se rozhodla, že to je pro elektrárnu vyrábějící energii ze slunečního svitu ideální místo. Teď se však zdá, že elektrárna, se kterou mnoho lidí nesouhlasilo, už v Bučovicích nevyroste.

 

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019