Zveřejněno: 2020-12-07 06:32:31, počet zobrazení: 7296, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
Ohlédnutí za předposledním měsícem roku většinou z pohledu produkce FVE nebývá nijak veselé. Máme pro ukázku údaje jak z on-grid FVE fungující již 10 let, tak z nové hybridní FVE, pojďme se podívat na data a můžeme i porovnat stárnoucí a novou solární elektrárnu.
Porovnávat budeme jednofázovou FVE s výkonem 5,85 kWp založenou na panelech SUNTECH STP 195 z roku 2010 a třífázovou hybridní FVE s výkonem 5,94 kWp, kde základní prvky tvoří 18 panelů Suntech STP330S-A60/Wfh, měnič Solax X3-Hybrid 10.0T a akumulátory 9 kWh (2x Triple Power HV bat. 4,5 kWh). Oba solární systémy mají jižní směr a sklon cca 30°. Rozdíly na straně panelů jsou tedy minimální a vzájemná vzdálenost do 10 km také výsledky zásadně nezkresluje.
V grafické příloze máme jak souhrnné údaje za předchozích 5 měsíců od spuštění do ostrého provozu, tak detailnější denní hodnoty. Při zkoumání produkce den po dni je krásně vidět, jak komunikace měniče s chytrým elektroměrem vychytá většinu vyrobené energie pro potřeby domu a nabití akumulátoru (oranžová barva) a že pouze v těch několika málo případech, kdy je akumulátor nabitý, poteče energie ven do sítě. U této konkrétní instalace ovšem energie neteče do distribuční sítě, je zachycena Wattrouterem a ohřívá vodu v boileru. Souhrnné vyobrazení dokresluje celkovou situaci podzimu a hlavně slouží ke snadnému odečtu hodnoty výroby za celý měsíc, tedy 54 + 118 = 172 kWh.
Situace je zde jednodušší, jedná se o instalaci v rámci větší výrobny a odčítání hodnot že střídače dává jen jednu hodnotu - produkci el. energie, kromě měsíční statistiky jsou k dispozici i historická data. Na těchto je krásně vidět základní pravda celé fotovoltaické estrády: Můžete mít nejlepší technologii, ale bez dostatku energie ze slunce je vám na dvě věci: na nic a na... raději nepsat.
164 kWh za měsíc sice není žádná sláva, bylo i hůř.
Ano i ne, podle parametrů v úvodu vycházíme že srovnatelných elektráren. Je zde parametr celkové produkce a očekáváme tedy, že nejnovější technologie tu starou drtivě porazí. Při jen malé hře s čísly se ale lehce zjistí náš omyl.
Prepočteme produkci na instalovaný kWp:
Vysvětlení je asi ve faktu, že technologie založená na principu fotovoltaického jevu je stále stejná a že produkci na jednotku výkonu nepomáhá ani zvýšení účinnosti jednotlivých položek systému. Vyšší účinnost panelů tak vlastně jen snižuje plochu panelů na střeše bez vlivu na produkci energie.
Další foto:
Co je hybridní, je moderní, často se o tom píše a někdy i blbě, no spíše nesprávně, až mystifikačně. Pojďme se podívat, jak to reálně funguje u instalací, které naše firma zrealizovala od května 2020.
Životnost střídačů z let 2007-2013, kdy výrobci dostávali podporu formou Zelených bonusů či přímé dodávky, je mnohdy u konce. Mohu vadný střídač vyměnit za nový nebo kde seženu náhradu? Určitě je spousta provozovatelů s podobnou otázkou. A co když místo střídače připojím měnič a k němu baterie? Pojďme si to rozebrat i s praktickou zkušeností z provedené kontroly ze strany České energetické inspekce.
V ČR jsou tisíce solárních elektráren postavených v letech 2006 až 2013, které nemají baterii a jedou v režimu Zeleného bonusu. Jen naše firma jich postavila něco okolo stovky a dalším zájemcům dodala stavebnice pro stavbu svépomocí. Občas se někdo ozve s otázkou jak je to s možností připojit baterii do funkčního systému. Jelikož otázek přibývá (i zřejmě pod tlakem nových instalací a programu Nová zelená úsporám), je čas mít základní informace na webu.