Produkce v listopadu 2020 + srovnání

Zveřejněno: 2020-12-07 06:32:31, počet zobrazení: 1107, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Ohlédnutí za předposledním měsícem roku většinou z pohledu produkce FVE nebývá nijak veselé. Máme pro ukázku údaje jak z on-grid FVE fungující již 10 let, tak z nové hybridní FVE, pojďme se podívat na data a můžeme i porovnat stárnoucí a novou solární elektrárnu.

Porovnávat budeme jednofázovou FVE s výkonem 5,85 kWp založenou na panelech SUNTECH STP 195 z roku 2010 a třífázovou hybridní FVE s výkonem 5,94 kWp, kde základní prvky tvoří 18 panelů Suntech STP330S-A60/Wfh, měnič Solax X3-Hybrid 10.0T a akumulátory 9 kWh (2x Triple Power HV bat. 4,5 kWh). Oba solární systémy mají jižní směr a sklon cca 30°. Rozdíly na straně panelů jsou tedy minimální a vzájemná vzdálenost do 10 km také výsledky zásadně nezkresluje.

Nová HFVE 5,94 kWp + 9 kWh AKU

V grafické příloze máme jak souhrnné údaje za předchozích 5 měsíců od spuštění do ostrého provozu, tak detailnější denní hodnoty. Při zkoumání produkce den po dni je krásně vidět, jak komunikace měniče s chytrým elektroměrem vychytá většinu vyrobené energie pro potřeby domu a nabití akumulátoru (oranžová barva) a že pouze v těch několika málo případech, kdy je akumulátor nabitý, poteče energie ven do sítě. U této konkrétní instalace ovšem energie neteče do distribuční sítě, je zachycena Wattrouterem a ohřívá vodu v boileru. Souhrnné vyobrazení dokresluje celkovou situaci podzimu a hlavně slouží ke snadnému odečtu hodnoty výroby za celý měsíc, tedy 54 + 118 = 172 kWh.

Stará dobrá on-grid FVE 5,85 kWp

Situace je zde jednodušší, jedná se o instalaci v rámci větší výrobny a odčítání hodnot že střídače dává jen jednu hodnotu - produkci el. energie, kromě měsíční statistiky jsou k dispozici i historická data. Na těchto je krásně vidět základní pravda celé fotovoltaické estrády: Můžete mít nejlepší technologii, ale bez dostatku energie ze slunce je vám na dvě věci: na nic a na... raději nepsat.

164 kWh za měsíc sice není žádná sláva, bylo i hůř.

Má smysl porovnání technologií solárních systémů?

Ano i ne, podle parametrů v úvodu vycházíme že srovnatelných elektráren. Je zde parametr celkové produkce a očekáváme tedy, že nejnovější technologie tu starou drtivě porazí. Při jen malé hře s čísly se ale lehce zjistí náš omyl.

Prepočteme produkci na instalovaný kWp:

  • HFVE 172/5,94=28,95 kWh/kWp
  • On-grid FVE: 164/5,85=28,03 kWh/kWp
  • Rozdíl: 3%!!!

 

Vysvětlení je asi ve faktu, že technologie založená na principu fotovoltaického jevu je stále stejná a že produkci na jednotku výkonu nepomáhá ani zvýšení účinnosti jednotlivých položek systému. Vyšší účinnost panelů tak vlastně jen snižuje plochu panelů na střeše bez vlivu na produkci energie.

Další foto:Četli jste? Topení solární elektrárnou je nesmysl

Zveřejněno: 2020-10-05 07:23:47

Když jsme v roce 2008 začínali montovat FVE,  spousta klientů kladla otázku strany efektivity fotovoltaických elektráren a nákladů na topení. Tenkrát byla jiná doba - doba zelených bonusů. Jak je to ale teď na prahu roku 2021?  Titulek sice napověděl, podrobnosti v článku dále.

Více zde.  
 

Porovnání HV baterií pro použití s hybridními měniči Solax

Zveřejněno: 2020-05-18 08:33:44

Nedávno jsme se na našem webu zabývali tématem kapacity akumulátorů elektrické energie dostatečné pro pokrytí spotřeby odbětného místa v době, kdy už Slunce nesvítí, tak abychom měli dostatek kapacity pro tzv. Time shift a jaký výkon FV panelů k tomu by asi tak nějak seděl. Dnes se podíváme na ukázku konkrétního měniče a možnosti připojení baterií. Snad bude další rozhodování o kapacitě baterií jasnější.

Více zde.  
 

Zkušenosti s hybridní fotovoltaickou elektrárnou

Zveřejněno: 2021-03-15 07:23:14

Rok 2020 sice přinesl nezvyklý (ne) chod běžných služeb a následky pandemie budeme pociťovat ještě dlouho, ale na druhou stranu lidé dostali prostor přemýšlet sami nad sebou, svým životem a v neposlední míře také nad tím, jak si svůj komfort zachovat, či dokonce povýšit na další level. Vše špatné je na něco dobré a to špatné se zapomene. Tím dobrým je, že spousta z nás se dokopala k činům, na které dříve nebyl čas a protože nejezdíme na výlety a dovolené, zbývá najednou prostor pro investice.

Více zde.  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel: 603 872 069
(pouze 08-15 hod v pracovní dny)
E-mail: ruzicka (zavináč) nemakej.cz


Uživatel:
E-MAIL

HESLO


Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2021