Cena OTE: 2.39Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Produkce v listopadu 2020 + srovnání

Zveřejněno: 2020-12-07 06:32:31, počet zobrazení: 5594, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Ohlédnutí za předposledním měsícem roku většinou z pohledu produkce FVE nebývá nijak veselé. Máme pro ukázku údaje jak z on-grid FVE fungující již 10 let, tak z nové hybridní FVE, pojďme se podívat na data a můžeme i porovnat stárnoucí a novou solární elektrárnu.

Porovnávat budeme jednofázovou FVE s výkonem 5,85 kWp založenou na panelech SUNTECH STP 195 z roku 2010 a třífázovou hybridní FVE s výkonem 5,94 kWp, kde základní prvky tvoří 18 panelů Suntech STP330S-A60/Wfh, měnič Solax X3-Hybrid 10.0T a akumulátory 9 kWh (2x Triple Power HV bat. 4,5 kWh). Oba solární systémy mají jižní směr a sklon cca 30°. Rozdíly na straně panelů jsou tedy minimální a vzájemná vzdálenost do 10 km také výsledky zásadně nezkresluje.

Nová HFVE 5,94 kWp + 9 kWh AKU

V grafické příloze máme jak souhrnné údaje za předchozích 5 měsíců od spuštění do ostrého provozu, tak detailnější denní hodnoty. Při zkoumání produkce den po dni je krásně vidět, jak komunikace měniče s chytrým elektroměrem vychytá většinu vyrobené energie pro potřeby domu a nabití akumulátoru (oranžová barva) a že pouze v těch několika málo případech, kdy je akumulátor nabitý, poteče energie ven do sítě. U této konkrétní instalace ovšem energie neteče do distribuční sítě, je zachycena Wattrouterem a ohřívá vodu v boileru. Souhrnné vyobrazení dokresluje celkovou situaci podzimu a hlavně slouží ke snadnému odečtu hodnoty výroby za celý měsíc, tedy 54 + 118 = 172 kWh.

Stará dobrá on-grid FVE 5,85 kWp

Situace je zde jednodušší, jedná se o instalaci v rámci větší výrobny a odčítání hodnot že střídače dává jen jednu hodnotu - produkci el. energie, kromě měsíční statistiky jsou k dispozici i historická data. Na těchto je krásně vidět základní pravda celé fotovoltaické estrády: Můžete mít nejlepší technologii, ale bez dostatku energie ze slunce je vám na dvě věci: na nic a na... raději nepsat.

164 kWh za měsíc sice není žádná sláva, bylo i hůř.

Má smysl porovnání technologií solárních systémů?

Ano i ne, podle parametrů v úvodu vycházíme že srovnatelných elektráren. Je zde parametr celkové produkce a očekáváme tedy, že nejnovější technologie tu starou drtivě porazí. Při jen malé hře s čísly se ale lehce zjistí náš omyl.

Prepočteme produkci na instalovaný kWp:

  • HFVE 172/5,94=28,95 kWh/kWp
  • On-grid FVE: 164/5,85=28,03 kWh/kWp
  • Rozdíl: 3%!!!

 

Vysvětlení je asi ve faktu, že technologie založená na principu fotovoltaického jevu je stále stejná a že produkci na jednotku výkonu nepomáhá ani zvýšení účinnosti jednotlivých položek systému. Vyšší účinnost panelů tak vlastně jen snižuje plochu panelů na střeše bez vlivu na produkci energie.

Další foto:Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Jak je náročný provoz domácí solární elektrárny?

Zveřejněno: 2020-08-31 08:12:54

Hodíte si fotovoltaické panely na střechu, zapnete nainstalovaný systém a o nic víc se nemusíte starat. Tak to každá firma slíbí. Je to ale pravda?

Více zde »  
 

Umístění fotovoltaických panelů

Zveřejněno: 2021-04-05 08:14:28

Všechno má svá pravidla a proto se dnes podíváme na některá týkající se pozice solárních panelů na šikmých střechách. Bude to trochu osobní. Jako majitel tohoto webu a hlavně firmy, která solární systémy montuje, jsem svou prací postižen - jak jedu autem, neunikne mi žádná střecha :) Říká se tomu profesionální deformace.

Více zde »  
 

NZÚ - sluneční elektrárny i pro domy bez střechy

Zveřejněno: 2021-02-15 08:02:31

Dnes si zanotujeme jednu známou dětskou písničku, jen s trochu jiným textem:
Nemít střechu - nevadí! Nemít pozemek - vadí! Nemít prachy - nevadí! Potkat blbce, jó, to vadí... Fotovoltaika nemusí být nuda :) Podíváme se na jednu velmi rozšířenou dezinformaci a krásně se nám z toho vyloupne i vcelku smysluplný význam jinak podivného nadpisu tohoto článku.

Více zde »  
 
 VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57


Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2023


Cenová kalkulace ZDARMA »