Produkce v listopadu 2020 + srovnání

Zveřejněno: 2020-12-07 06:32:31, počet zobrazení: 4753, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Ohlédnutí za předposledním měsícem roku většinou z pohledu produkce FVE nebývá nijak veselé. Máme pro ukázku údaje jak z on-grid FVE fungující již 10 let, tak z nové hybridní FVE, pojďme se podívat na data a můžeme i porovnat stárnoucí a novou solární elektrárnu.

Porovnávat budeme jednofázovou FVE s výkonem 5,85 kWp založenou na panelech SUNTECH STP 195 z roku 2010 a třífázovou hybridní FVE s výkonem 5,94 kWp, kde základní prvky tvoří 18 panelů Suntech STP330S-A60/Wfh, měnič Solax X3-Hybrid 10.0T a akumulátory 9 kWh (2x Triple Power HV bat. 4,5 kWh). Oba solární systémy mají jižní směr a sklon cca 30°. Rozdíly na straně panelů jsou tedy minimální a vzájemná vzdálenost do 10 km také výsledky zásadně nezkresluje.

Nová HFVE 5,94 kWp + 9 kWh AKU

V grafické příloze máme jak souhrnné údaje za předchozích 5 měsíců od spuštění do ostrého provozu, tak detailnější denní hodnoty. Při zkoumání produkce den po dni je krásně vidět, jak komunikace měniče s chytrým elektroměrem vychytá většinu vyrobené energie pro potřeby domu a nabití akumulátoru (oranžová barva) a že pouze v těch několika málo případech, kdy je akumulátor nabitý, poteče energie ven do sítě. U této konkrétní instalace ovšem energie neteče do distribuční sítě, je zachycena Wattrouterem a ohřívá vodu v boileru. Souhrnné vyobrazení dokresluje celkovou situaci podzimu a hlavně slouží ke snadnému odečtu hodnoty výroby za celý měsíc, tedy 54 + 118 = 172 kWh.

Stará dobrá on-grid FVE 5,85 kWp

Situace je zde jednodušší, jedná se o instalaci v rámci větší výrobny a odčítání hodnot že střídače dává jen jednu hodnotu - produkci el. energie, kromě měsíční statistiky jsou k dispozici i historická data. Na těchto je krásně vidět základní pravda celé fotovoltaické estrády: Můžete mít nejlepší technologii, ale bez dostatku energie ze slunce je vám na dvě věci: na nic a na... raději nepsat.

164 kWh za měsíc sice není žádná sláva, bylo i hůř.

Má smysl porovnání technologií solárních systémů?

Ano i ne, podle parametrů v úvodu vycházíme že srovnatelných elektráren. Je zde parametr celkové produkce a očekáváme tedy, že nejnovější technologie tu starou drtivě porazí. Při jen malé hře s čísly se ale lehce zjistí náš omyl.

Prepočteme produkci na instalovaný kWp:

  • HFVE 172/5,94=28,95 kWh/kWp
  • On-grid FVE: 164/5,85=28,03 kWh/kWp
  • Rozdíl: 3%!!!

 

Vysvětlení je asi ve faktu, že technologie založená na principu fotovoltaického jevu je stále stejná a že produkci na jednotku výkonu nepomáhá ani zvýšení účinnosti jednotlivých položek systému. Vyšší účinnost panelů tak vlastně jen snižuje plochu panelů na střeše bez vlivu na produkci energie.

Další foto:Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Který je nejúčinnější solární panel?

Zveřejněno: 2020-07-22 10:21:36

Vychloubat se nejvýkonnějšími slunečními panely, to umí každý. Jak to ale je ve skutečnosti? Co když reklama neuvádí relevantní data? A jak si můžu poradit vlastními silami (kalkulačkou)?

Více zde »  
 

Ušetřete až 36841 Kč díky solární elektrárně

Zveřejněno: 2021-04-12 08:11:02

Cože, kolik? A to jako fakt? A jak to ví ten inzerent tak přesně a proč se ta čísla od každého liší? To je spousta otázek ale odpověď ani jedna. Je to jen lákadlo, aby se klikalo na reklamu. Pojďme se ale na reálnou úsporu podívat prakticky.

Více zde »  
 

Jde spočítat nebo odhadnout jak velkou baterii?

Zveřejněno: 2020-06-15 04:55:05

Chystáte se koupit hybridní fotovoltaickou elektrárnu a chcete mít jistotu, že Vás nikdo "nenatáhne", tak se pídíte po informacích na internetu a některé věci se přesto nemůžete dovědět. Možná dnes napovíme či pomůžeme, alespoň se pokusíme. Vycházíme z reálných dat, tak to určitě nebude "out".

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Nová registrace |Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022