Většina velkých hráčů na poli staveb fotovoltaiky pro bytové domy se snaží vytřískat z aktuální dotace maximum hlavně pro sebe, přitom vůbec nerespektuje reálné potřeby a možnosti úspor pro konkrétní SVJ. Takto nám to popsal předseda SVJ jednoho paneláku se 48 byty z Rakovníka. Přinesl i zajímavé řešení. Život je plný příběhů, jeden tu máme :)

"> Fotovoltaika - Předseda SVJ: Dodavatelé FVE mi nechtějí rozumět
Cena OTE: 3.38Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Předseda SVJ: Dodavatelé FVE mi nechtějí rozumět

Zveřejněno: 2024-10-21 10:23:12, počet zobrazení: 550, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Většina velkých hráčů na poli staveb fotovoltaiky pro bytové domy se snaží vytřískat z aktuální dotace maximum hlavně pro sebe, přitom vůbec nerespektuje reálné potřeby a možnosti úspor pro konkrétní SVJ. Takto nám to popsal předseda SVJ jednoho paneláku se 48 byty z Rakovníka. Přinesl i zajímavé řešení. Život je plný příběhů, jeden tu máme :)

Pryč jsou chvíle, kdy bylo lákavé tvrdit o výhodnosti prodeje přetoků do sítě. V letním provozu totiž přetoky vzniknou, i kdybyste na domě měli desetinásobek akumulace do baterie oproti množství dotačně podporovanému. Výkup za FIX cenu bude těžce pod 1 Kč/kWh, protože SPOT se v době nejvyšší produkce z FVE pohybuje velmi často v záporu.

1. fígl, jak SVJ oškubat

Malý výkon FVE + malá baterie + sloučení všech odběrných míst (OM) + nabídka rozúčtování energie + "vyhodná" nabídka ceny za odběr elektřiny.

Sloučení OM je fajn, ale ne to vše okolo. Je sice pravda, že při malém výkonu FVE se tato velice rychle zaplatí díky okamžité spotřebě elektřiny v místě výroby, ale z dlouhodobého hlediska bude SVJ dojdou krávou na poplatcích dodavateli a za elektřinu nakoupenou.

Pamatujte, že průměrná spotřeba elektřiny v bytové jednotce se pohybuje v rozsahu 1 až 2 MWh za rok, na střechu tedy patří výkon 1,5 kWp x počet bytů. Limit bývá ve velikosti střechy, pak tedy maximum možného, nechtějte míň. V našem případě je 48 bytů x 1,5 kWp je 72 kWp, na střechu se vejde cca 30 kWp, to tam tedy musí být :)

Sloučení OM znamená pro všechny zúčastněné nutnost opustit své dodavatele a domluvit se na jediném, což bývá dost problém, byť dle současné legislativy stačí nadpoloviční většina vlastníků v domě. Vsadit na solidnost dodavatele FVE se nemusí vyplatit.

2. fígl jak to neudělat úplně správně

V nabídce od stavitele FVE bude napsáno, kde se vůbec nebude řešit sloučení OM, výkon střechy bude na maximu (nehledě na jeho využití), baterky na maximu a to vše s tvrzením, že dům dle LEX OZE I bude tvořit komunitu a energie se po domě rozprostře a všichni budou šťastní, jak přebytky prodají do sítě.

O přebytcích jsme už psali, to je stejná pohádka. Takže co s tou energií vlastně v komunitě bude?

Schválně, kolik bude na 1 byt energie při výkonu 20 kW a 50 bytech? Teď už nepíšeme kWp, což je jednotka špičkového instalovaného výkonu, zjednodušeně při 20°C, bereme reálný výkon v daný okamžik (nezávisle na instalovaném výkonu), například o prázdninách v 11:00 v pátek. 20 000 / 50 = 400 W. A kdo je doma? Paní Horáčková asi ne, je důchodkyně a od května je na chatě, tak jako dalších 10 lidí. Kouřilovi? Nee, jsou na dovči, dalších 10 rodin stejně tak. Aha, další lidi jsou v práci, tak kdo tu elektriku žere? Jen minimum obyvatel. Ok, tak to proteče, tak za kolik? Za 35 haléřů za 1 kWh (9.8.2024). Tudy je cesta k efektivitě FVE na bytovém domě delší... No, ale aspoň, že se realizační firma pochlubí, že to pak z baterek večer vytáhne v místě... to by něco ušetřit mohlo... ale jen do velikosti baterek.

Tak co tu chybí pro košer FVE?

Světě, div se, akumulace do TUV! Paneláky jsou stavěny přes kopírák a pro ohřev vody používají vzdálený zdroj tepla. Na fotce u článku je graf spotřeby množství TUV z průtokoměru, které má SVJ k dispozici. Na jiném grafu lze vidět pro zajímavost celková spotřeba tepla na topení či tabulka spotřeby tepla na topení a ohřev TUV v jednotlivých měsících.

Dodávka tepla z centrálního zdroje není nutně vždy stejná, mění se v čase tak, aby se neplýtvalo a v potřebných časech bylo TUV dost. Dle smlouvy o dodávce tepla na ohřev TUV je stanoven rozsah vstupních teplot dohřívané vody v rozsahu od 3°C do 40°C. Nabízí se tedy možnost dodávat do systému ohřevu TUV vodu předehřátou na 40°. To můžeme zajistit tak, že si vodu nahřejeme v AKU nádržích kupříkladu až na 80°C a termoregulačním ventilem budeme odpouštět do systému TUV správnou teplotu.

Celé nám to odřídí nějaký nadřazený chytrý systém (Loxone) a ve výsledku spojíme příjemné s užitečným.

A bonus na závěr?

Jsou to již zmiňované SPOT ceny. I v zimě se totiž najdou obchodní hodiny (zpravidla mezi půlnocí a 5. ranní), kdy cena elektřiny klesá k nule. Stačí, aby v Německu více fouklo do vrtulí a je to. To pak můžeme TUV nahřívat i v noci zčásti elektřinou, nezávisle na slunci a hlavně levněji než z centrálního zdroje. Ono ohřát vodu z 5°C z vodovodního řádu na 40°C taky něco stojí a když je rozpočet paneláku na teplo a TUV třeba 1 mega, z čehož TUV může být klidně i polovina, tak pak každá úspora dobrá, a to nejen z fotovoltaiky.

Správný a fér dodavatel je klíč k úspěchu

Nikoho jsme v článku nejmenovali. Autor myšlenky na článek je z Rakovníka, kde nepůsobíme. Jsme moraváci, naším rajónem je Morava od Znojma až po Jeseník či Třinec, Osoblahu... Předpokládáme ale, že i zde se lidé potýkají se stejným šmejdským přístupem - po důchodcích jsou většinou předsedové SVJ nebo najaté správní firmy hned první na raně v otázce nedostatečné informovanosti. Nenechte se napálit, spolupracujte s tou správnou a fér firmou.

Další foto:



Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Jaký směr panelů pro hybridní fotovoltaiku?

Zveřejněno: 2020-06-22 11:02:41

Zavedeným standardem pro umísťování fotovoltaických panelů je jižní směr střechy, či přímo jižní orientace panelů, umístěných na pomocné konstrukci nebo plastových vanách na rovné střeše. Je to tak i v případě hybridní fotovoltaické elektrárny?

Více zde »  
 

Který je nejúčinnější solární panel?

Zveřejněno: 2020-07-22 10:21:36

Vychloubat se nejvýkonnějšími slunečními panely, to umí každý. Jak to ale je ve skutečnosti? Co když reklama neuvádí relevantní data? A jak si můžu poradit vlastními silami (kalkulačkou)?

Více zde »  
 

Přebytky z FVE mají svůj strop

Zveřejněno: 2021-08-16 13:56:09

Cena elektřiny láme rekordy, to čteme všude. Majitelé slunečních elektráren si mnou ruce, jak krásně šetří a kdo má místo na střeše, hledá prostor pro navýšení výkonu přidáním dalších panelů. Pozná někdo, že jsem si jich pár přidal(a)?

Více zde »  
 
 




VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57



Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2025


Cenová kalkulace ZDARMA »