Sliby inzerce zní lákavě, není ale všechno zlato, co se třpytí. Velmi rychle vidinu úspory může zastavit optimalizace daňového přiznání. Jinak ale samozřejmě super, na to jsme dlouho čekali.
">Zveřejněno: 2024-09-15 10:40:11, počet zobrazení: 1035, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
Sliby inzerce zní lákavě, není ale všechno zlato, co se třpytí. Velmi rychle vidinu úspory může zastavit optimalizace daňového přiznání. Jinak ale samozřejmě super, na to jsme dlouho čekali.
Na co se láká a můžeme se těšit?
Dotace se počítá ze způsobilých výdajů (ZV), kalkulačka výše dotace je online ke stažení (na www.nrb.cz), na maximu to je cca 1,4 mega, kdy ZV jsou maximálně 3,3 mega. Úvěr Národní rozvojové banky je maximálně 90% ze ZV (to jsou ty 3 mega).
Instalace musí být na budově nebo přístřešku, ne pozemní, carport vyhoví podmínkám, pokud bude mít krytinu pod panely :(. Výkon FVE 1 až 50 kWp, akumulace 0,5 až 2x výkon, tedy maximálně 100 kWh využitelné kapacity - to je super!
Postup: výběr dodavatele, smlouva o připojení, vyřízení úvěru, montáž FVE, čerpání úvěru, doložení realizace a následně splácení úvěru.
Pozor, úroky se neplatí, ale investor z řad firem či OSVČ musí minimálně 3 roky zpětně být s daňovým přiznáním v plusu a tedy i ideálně platit daně. Samozřejmě, že Národní a rozvojová banka (NRB) posuzuje zájemce o úvěr i jinými kritérii a nezískání úvěru znamená konec šance na dotaci. A to je pak zásadní věc!
Po doložení realizace je splácen úvěr dle platné Smlouvy o úvěru a přiznaná dotace je vyplacena formou odpuštění adekvátního počtu splátek od konce. Tedy třeba místo 120 splátek to vyjde na 64.
Ani ne problém, pouze malé omezení - je podpořen jen projekt, který má ve Smlouvě o připojení maximální výkon do sítě na úrovni 30% z výkonu instalovaného, kupříkladu 15 kW mohu dodat do sítě, když na střechu dám 50 kWp. Omezuje se tak možnost spekulace s prodejem na SPOTu a efekt komunitní energetiky, významné je podpoření lokální spotřeby, a to je dobře.
Chystáte se koupit hybridní fotovoltaickou elektrárnu a chcete mít jistotu, že Vás nikdo "nenatáhne", tak se pídíte po informacích na internetu a některé věci se přesto nemůžete dovědět. Možná dnes napovíme či pomůžeme, alespoň se pokusíme. Vycházíme z reálných dat, tak to určitě nebude "out".
Máte fotovoltaiku a nevíte, co s přebytečnou energií? Můžete ji uschovat do baterie, nebo využít nabídky některého obchodníka s energií, který nabízí možnost výkupu Vašich přebytků. Na českém trhu je několik takových firem. Obchodníky pak můžeme rozdělit do dvou kategorií - s nutností nové instalace od dané firmy a bez nutnosti nové instalace. Pojďme se mrknout na jejich nabídky.
Provozujeme elektrárnu z roku 2007 se zeleným bonusem, nejsme v tom sami. Blíží se doba, kdy zelené bonusy přestaneme pobírat. Vyplatí se elektrárnu ponechat v provozu? A co baterie, šly by připojit?