Zveřejněno: 2020-11-02 07:02:03, počet zobrazení: 596, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
Pošmourno, plýskanice, déšť a citelně se zkracujicí doba slunečního svitu, tohle prodejci fotovoltaiky rozhodně nehraje do karet, každý potencionální zákazník si lehce uvědomí jak je mu akumulace k ničemu, když není z čeho nebo co akumulovat.
Budiž nám útěchou, že zvrat nastává v čase zimního slunovratu, v únoru už pak svítá na lepší časy a to doslova.
Zpět ale k podzimu. Máme za sebou jeho první typický měsíc a k tomu i pár grafů pro poučení z historického vývoje. Říjen 2020 v porovnání s předchozími roky byl, co do produkce elektrické energie, takovým lepším průměrem. Jasně to ukazuje obrázek s grafem produkcí FVE o výkonu 5,5 kWp. Na našem srovnání je pak zřetelné, že to nejhorší teprve teď přichází :)
Mít doma hybridní fotovoltaickou elektrárnu, viděli bychom téměř tragický obrázek měsíční spotřeby elektrické energie ze sítě v porovnání s energií ze sluneční elektrárny. Na to jsme si přece FVE nekupovali!
A nebo další hrůza je průběh výroby, spotřeby a cucání ze sítě, což ukazuje další obrázek stejného výrobce.
Že Vám ještě žádný prodejce takové grafy neukázal? Nebo Vás to nezajímalo? Ale to by mělo :(
Bohužel v našich klimatických podmínkách je období, kdy fotovoltaika moc neprofituje. Je ale třeba zdůraznit, že i když přemýšlet nad ostrovním systémem je holý nesmysl, hybridní nebo jen on-grid systémy mají smysl z hlediska úspor a to především v období od března do půli října.
Ekonomika provozu obnovitelného zdroje je pak kapitolou sama pro sebe a každý investor by měl o své investici přemýšlet a ne jen hloupě jít za vidinou získání dotace.
Další foto:
V článku Jaký střídač pro novou sluneční elektrárnu jsme se otřeli o téma spotřeby odběrného místa ještě před instalací sluneční elektrárny a vlastně ještě dlouho před tím, než nějaký systém poptáte. Pojďme se na to podívat podrobněji.
Malé doplnění názvu článku je - pro solární systémy bez baterií, tedy připojené do sítě. Když jsme v roce 2008 začali montovat našim zákazníkům sluneční elektrárny na klíč, byla jen jediná možnost, jak celý systém k síti zapojit - proud tekl z panelů do střídače a pak přes vnitřní rozvod energie přímo do sítě. Jestli některé panely byly zastíněné nebo špinavé, to se neřešilo. Časem však chytré zahraniční hlavičky přišly s různými zlepšováky. Pojďme se na to podívat.
V reklamě toho jsou plné weby. Je to opravdu takové terno jak je inzerováno? Jaký je pohled majitele firmy, která má zkušenosti se slunečními elektrárnami, ale už není zatížena nutností lákat zákazníky, protože se rozhodla, že už další zakázky realizovat nebude?