Na malou obec Mariánské Radčice na Mostecku se valí obrovské finanční potíže. Stavitel dvou solárních elektráren ji chce žalovat kvůli zmařené investici o sto milionů. Komunisté tu totiž vystoupili ze zastupitelstva, vyvolali tím nové volby a teď není nikdo, kdo by dal podnikateli souhlas k dokončení stavby.
"Tohle mi projekt úplně zhatí," zlobí se jednatel firmy Sanace Ladislav Riegl. Starostce obce Vlastě Tůmové z KSČM už poslal podklad pro soudní spor, v němž znalec vypočetl škodu. Za každou z obou elektráren 50 134 000 korun plus ušlý zisk.
"Tohle by pro obec s rozpočtem osm až devět milionů korun bylo likvidační," říká starostka Tůmová. "Věřím ale, že pan podnikatel uspět nemůže. Nemá ani stavební povolení."
"K tomu ale právě potřebujeme souhlas obce s připojením k síti, bez toho stavební povolení nedostaneme. Jinak už máme všechny ostatní dokumenty," oponuje Riegl.
Kabel od solárních panelů k rozvodné síti má být položen pod obecním pozemkem. Proto firma potřebuje souhlas vedení obce se vstupem na pozemek a připojením. Jenomže souhlas sotva získá včas. Staré zastupitelstvo mu ho nedalo a nové se utvoří pravděpodobně až začátkem nového roku.
V Mariánských Radčicích se musí zopakovat volby. Komunisté, kteří tu vládli 60 let, letos dostali jen tři mandáty, stejně jako ODS, která by s jedním sociálním demokratem měla v sedmičlenném zastupitelstvu většinu. Komunisté raději odstoupili. Počet zastupitelů tím však klesl pod zákonnou hranici pěti a volit se proto musí znovu. (více čtěte zde)
Kvůli výkupním cenám chceme zapojit elektrárnu letos
Jenže podnikatel potřebuje solární panely zapojit do konce roku. Od 1. ledna totiž dostane za výkup energie výrazně méně, neboť vláda se rozhodla korigovat příliš štědré výkupní ceny tím, že na ně uvalila speciální daň ve výši 26 procent, aby domácnosti ochránila před prudkým zvýšením cen elektřiny.
Firma Sanace vlastní dva pozemky v obci od roku 2002. Sedm let zvažovala, že na nich postaví rodinné domky, což bylo zapsáno i v územním plánu obce. Nakonec se firma rozhodla postavit zde fotovoltaickou elektrárnu, s čímž nakonec souhlasila i obec. Za miliony koupila panely, provedla terénní úpravy a oplotila pozemky. "Je to připravené k osazení panely," upozorňuje Riegl.
Jenže v létě starostka oznámila, že obec elektrárny nechce. "Já vím, že má zlost na mě, ale to byl názor zastupitelstva, který musím respektovat," namítla Tůmová.
Zatímco letos zvoleným zastupitelstvem by souhlas pro elektrárnu mohl projít, kdyby komunisté neodstoupili, nyní v obci rozhoduje jen starostka a místostarosta. "A my nemůžeme dát souhlas a původní rozhodnutí zvrátit, to mohou jen noví zastupitelé. My máme omezené pravomoci," říká Tůmová.
Spor se tak točí v bludném kruhu. Podnikatel potřebuje povolení, dát mu ho může jedině zastupitelstvo, jenže to v obci není. Mnohamilionové žalobě už stěží něco zabrání.