NZÚ - sluneční elektrárny i pro domy bez střechy

Zveřejněno: 2021-02-15 08:02:31, počet zobrazení: 114, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Dnes si zanotujeme jednu známou dětskou písničku, jen s trochu jiným textem:

Nemít střechu - nevadí!
Nemít pozemek - vadí!
Nemít prachy - nevadí!
Potkat blbce, jó, to vadí...

Fotovoltaika nemusí být nuda :) Podíváme se na jednu velmi rozšířenou dezinformaci a krásně se nám z toho vyloupne i vcelku smysluplný význam jinak podivného nadpisu tohoto článku.

Máte špatnou, malou nebo nevhodnou střechu na svém rodinném domě a chtěli byste sluneční elektrárnu? Pak dobře čtěte, jeden hodný zájemce o hybridní solární elektrárnu, tedy tu s bateriemi, nám ukázal, že není vždy nutné hned měnit plány a je lepší jít si tvrdě za svým cílem. Samozřejmě, že přes úředníka - blbce to jde špatně, ale naštěstí jsou i úředníci hodní a tak se můžeme informacemi z první linie pochlubit.

Celý příběh začíná u poptávky FVE s AKU na RD. Oko vidí, tedy mrkne a střecha je členitá všemi směry a rozumně poskládat nějaký výkon slunečních panelů, navíc aby to vyšlo na dotovaný systém, celkem oříšek. Inu není střecha na domě (kuk na nadpis - myšleno vhodná), musíme ji hledat jinde, třeba na garáži u domu nebo na kůlně. Nic takového ale u domu nestojí! Což takhle pergola? Jestli to jde, napoví citace.

V aktuálním znění pokynů pro NZÚ na straně 25 v odstavci “2.4.2.3 Podmínky podoblastí podpory C.3.4, C.3.5, C.3.6, C.3.7, C.3.8 a C.3.9 – fotovoltaické systémy propojené s distribuční soustavou” najdeme: “Systém musí být umístěn na stavbě evidované v katastru nemovitostí, popř. jiné stávající stavbě umístěné na pozemku náležícím k řešenému rodinnému domu.”.

Z uvedené citace není zcela jasná souvislost případné stavby, jejího zápisu do KN a možnosti dotace, dotaz zněl na pergolu ... odpověď poskytl úředník Fondu životního prostředí, respektive call centra NZU: Ano, bylo by možné podpořit instalaci FVE na jiné stavbě, jako je třeba pergola. Stavba nemusí být zapsána v KN, ale musí ležet na pozemku, který je ve vlastnictví žadatele a náleží k podporovanému RD (zpravidla zahrada). Z naší písničky plyne - nemít pozemek - vadí.

Bohužel se najdou na webu i takoví experti, kteří sice solární technice rozumí, ale chlubí se překrouceným významem a sice, že FVE musí být na střeše budovy zapsané v KN. To ale není pravda, zavolejte si na Fond ŽP, pokud máte pochybnosti k Vašemu konkrétnímu řešení.

A zbývá jediný verš naší úvodní písničky: Nemít prachy - nevadí - proč se dovíte v článku FVE na dluh potěší nejen banku.

I když je to trochu naši fotovoltaickou mísu, přidáváme odkaz na video s písní z pohádky Tři veteráni, mějte krásný slunečný den!

Další foto:

Video:Četli jste? Fotovoltaika svépomocí, problém zvaný Grid-Free

Zveřejněno: 2021-02-22 07:15:26

Grid Free fotovoltaické elektrárny je marketingový tah na lidi, kteří fandí fotovoltaice, rádi by si ji pořídili a po přečtení článků na internetu nabydou dojmu, že vše zvládnou sami. Pojďme si dát plusy a mínusy pěkně na jednu hromádku. Nic ale není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Bu, bu, bu!

Více zde.  
 

Jaký střídač pro novou sluneční elektrárnu

Zveřejněno: 2020-03-17 10:12:15

Jednofázový, třífázový, Grid-ON, Grid-Off, Hybridní... Kdo se v tom má vyznat? Něco si o tom napíšeme, ale jen tak trošku, aby to nenudilo :)

Více zde.  
 

Co je chytrá domácí elektrárna?

Zveřejněno: 2020-09-07 05:45:37

Každá :) Být chytrý je moderní, být za hlupáka už není in, nebo někdy bylo? Chytrá domácí elektrárna je součástí chytrého domu a může napájet i chytré telefony a auta. A co si pod tím představit?

Více zde.  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel: 603 872 069
(pouze 08-15 hod v pracovní dny)
E-mail: ruzicka (zavináč) nemakej.cz


Uživatel:
E-MAIL

HESLO


Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2021