NZÚ - sluneční elektrárny i pro domy bez střechy

Zveřejněno: 2021-02-15 08:02:31, počet zobrazení: 337, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Dnes si zanotujeme jednu známou dětskou písničku, jen s trochu jiným textem:

Nemít střechu - nevadí!
Nemít pozemek - vadí!
Nemít prachy - nevadí!
Potkat blbce, jó, to vadí...

Fotovoltaika nemusí být nuda :) Podíváme se na jednu velmi rozšířenou dezinformaci a krásně se nám z toho vyloupne i vcelku smysluplný význam jinak podivného nadpisu tohoto článku.

Máte špatnou, malou nebo nevhodnou střechu na svém rodinném domě a chtěli byste sluneční elektrárnu? Pak dobře čtěte, jeden hodný zájemce o hybridní solární elektrárnu, tedy tu s bateriemi, nám ukázal, že není vždy nutné hned měnit plány a je lepší jít si tvrdě za svým cílem. Samozřejmě, že přes úředníka - blbce to jde špatně, ale naštěstí jsou i úředníci hodní a tak se můžeme informacemi z první linie pochlubit.

Celý příběh začíná u poptávky FVE s AKU na RD. Oko vidí, tedy mrkne a střecha je členitá všemi směry a rozumně poskládat nějaký výkon slunečních panelů, navíc aby to vyšlo na dotovaný systém, celkem oříšek. Inu není střecha na domě (kuk na nadpis - myšleno vhodná), musíme ji hledat jinde, třeba na garáži u domu nebo na kůlně. Nic takového ale u domu nestojí! Což takhle pergola? Jestli to jde, napoví citace.

V aktuálním znění pokynů pro NZÚ na straně 25 v odstavci “2.4.2.3 Podmínky podoblastí podpory C.3.4, C.3.5, C.3.6, C.3.7, C.3.8 a C.3.9 – fotovoltaické systémy propojené s distribuční soustavou” najdeme: “Systém musí být umístěn na stavbě evidované v katastru nemovitostí, popř. jiné stávající stavbě umístěné na pozemku náležícím k řešenému rodinnému domu.”.

Z uvedené citace není zcela jasná souvislost případné stavby, jejího zápisu do KN a možnosti dotace, dotaz zněl na pergolu ... odpověď poskytl úředník Fondu životního prostředí, respektive call centra NZU: Ano, bylo by možné podpořit instalaci FVE na jiné stavbě, jako je třeba pergola. Stavba nemusí být zapsána v KN, ale musí ležet na pozemku, který je ve vlastnictví žadatele a náleží k podporovanému RD (zpravidla zahrada). Z naší písničky plyne - nemít pozemek - vadí.

Bohužel se najdou na webu i takoví experti, kteří sice solární technice rozumí, ale chlubí se překrouceným významem a sice, že FVE musí být na střeše budovy zapsané v KN. To ale není pravda, zavolejte si na Fond ŽP, pokud máte pochybnosti k Vašemu konkrétnímu řešení.

A zbývá jediný verš naší úvodní písničky: Nemít prachy - nevadí - proč se dovíte v článku FVE na dluh potěší nejen banku.

I když je to trochu naši fotovoltaickou mísu, přidáváme odkaz na video s písní z pohádky Tři veteráni, mějte krásný slunečný den!

Další foto:

Video:Četli jste? Reálná statistika FVE za prvních 7 měsíců roku 2020

Zveřejněno: 2020-08-04 07:06:15

Jednou jsi dole, jindy jsi nahoře, tak by se dalo definovat období od ledna do července 2020. To dole byl červen, to nahoře duben. Historický vzato zajímavé anomálie, příroda je mocná čarodějka a na produkci slunečních elektráren je to krásně vidět.

Více zde.  
 

Výsledky dTestu z kampaně Chci sluneční energii jsou překonány

Zveřejněno: 2020-06-01 15:35:44

V roce 2019 dTest zorganizoval kampaň na hromadnou poptávku dodávky FVE domácnostem, které projeví zájem. Zájem projevilo zhruba 15 tisíc domácností, které pak dostaly od vítěze rámcovou nabídku, tu mimochodem posílá dodnes všem, i když se toho nezúčastnili. Tím vítězem se stala firma ČEZ Prodej. Pojďme se podívat na tuto problematiku jiným úhlem pohledu.

Více zde.  
 

Váhat nebo spěchat na instalaci fotovoltaické elektrárny?

Zveřejněno: 2020-08-24 12:50:12

S dnešním tématem se pojí některá pořekadla. Kdo si počká, ten se dočká. Kdo chvíli stál, už stojí opodál. Nebo taky: Kdo šetří, má za tři. Jak to vidíme u nás v redakci webu? Vyplatí se vůbec počkat?

Více zde.  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel: 603 872 069
(pouze 08-15 hod v pracovní dny)
E-mail: ruzicka (zavináč) nemakej.cz


Uživatel:
E-MAIL

HESLO


Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2021