Cena OTE: 3.58Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Mohu postupně rozšiřovat kapacitu baterie?

Zveřejněno: 2020-09-28 10:02:54, počet zobrazení: 10183, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Koupím si hybridní fotovoltaickou elektrárnu a baterii jen tak, aby prošla na dotaci. Tak to přece stačí. Uplyne měsíc a vidím, že by možná bylo lepší mít kapacitu o kapánek nebo dva kapánky větší. Po roce už si vím rady i s maximem, které lze připojit, koupil(a) jsem si totiž plug-in hybrid a nebo rovnou elektromobil. Mám smůlu, nebo si můžu připojit "co chci"?

Tady, v naší malebné obci máme hned za vesnicí les, tak pojďme od něho začít! Každá baterie, či spíše se bavme o akumulátoru, je složena ze základních článků. Je jedno, jestli se bavíme o době olověné nebo lithiové (to víte, doba lithiová, je doba lithiová, že). Každý článek, byť byl s těmi, co má okolo sebe, vyroben ve stejné sérii (čase a místu), má o trochu jiné parametry (například napětí na prázdno, maximální nabíjecí či vybíjecí proud). Odlišnosti jsou dány vlastností použitého materiálu, výrobními postupy apod.

Abychom dostali akumulátor o rozumné kapacitě, máme v něm naskládánoy klidně i stovky základních článků zapojených dle určitých pravidel do sério-paralelního uspořádání. Pro jednoduchost si pojďme vzít 2 články zapojené paralelně, tedy plusy jsou spojené a tvoří plus pól akumulátoru a s mínusy je to stejné. Vlivem kupříkladu teploty (jeden je víc u zdi a má lepší chlazení) dojde ke změně parametrů a jeden článek má větší vnitřní napětí než ten druhý. V ten okamžik začne téci proud z toho článku s vyšším napětím do toho s nižším. Elektrické napětí si totiž můžeme představit jako vodní hladinu a když je najednou výše, tak se začne voda proudem přelévat do té nižší. A už tu máme problém - my nechceme přelévat energii mezi články, my ji chceme mít nachystanou pro použití pro naše spotřebiče.

Balancovat, balancovat a zase balancovat

Nejedná se tady o provazochodce, jak jistě všichni tušíme. Jedná se o proces prováděný elektronickými obvody uvnitř každého akumulátoru tvořeného 2 nebo více články. Pro balancování elektrického energetického zásobníku máme přímo označení BMS z anglického spojení Battery Management System. Tento BMS nám kočíruje jak nabíjení, tak nabíjení jednotlivých článků, dále poskytuje informace o stavu nabití či hloubce vybití, teplotě, počtu životních cyklů, atd. To bychom tedy měli vyřešeno, takže to je vše a končíme.

Ne, tak jednoduché to zase není. Jednotlivé bloky akumulátorů můžeme také spojovat, a tak pak máme BMS i nad hotovými bloky. A teď zpět k nadpisu, naší úvodní otázce. Všechno má své meze, i výrobci BMS počítají s určitými limitními hodnotami připojených komponentů. Vlivem stárnutí a zvyšování počtu vybíjecích cyklů tak dochází k výrazným změnám parametrů používaných akumulátorů oproti těm, co sjely právě z výrobní linky. Důrazně se tedy nedoporučuje postupné přidávání kapacity. I když je to finančně náročné, tak pro životnost celého bateriového uložiště je nejlepší cesta sestavení systému v co nejkratším čase, ideálně použití bloků ze stejné šarže ve stejném čase instalace. Tedy raději už šetřete, baterie jsou na celém HFVE systému ta nejdražší položka, rádi Vám je prodáme :)

.



Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Co je virtuální baterie v českém pojetí

Zveřejněno: 2019-12-01 01:36:04

Pod pojmem Virtuální baterie nehledejme nic zvláštního, ale rozhodně ne nějaké zařízení. Pro někoho možná zajímavý přivýdělek při provozu malé solární elektrárny, pro jiné určitě dobrý marketingový tah jak nalákat další zájemce o sluneční elektrárny. Tak o čem to vlastně je?

Více zde »  
 

Jednofázová nebo třífázová hybridní FVE?

Zveřejněno: 2021-07-04 00:30:13

Tato otázka se občas v poptávkách ukazuje jako nezodpovězená, i když by se mohlo zdát, že odpověď je na internetu všude. Zájemci se ptají a tak si to jen tak lehce pojďme projít.

Více zde »  
 

(Vše)spasitelnost asymetrickým měničem

Zveřejněno: 2020-08-12 09:42:49

Asymetrie u střídače (ten je součástí i hybridních měničů) je v našich končinách věc ekonomicky nezbytná a v podstatě u třífázových systémů nevyhnutelná. Někdy se ale mluví a píše až o všespasitelném řešení, nikde není napsáno jaké jsou limity a o ty nám dnes půjde.

Více zde »  
 
 




VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57



Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »