Zveřejněno: 2020-09-28 10:02:54, počet zobrazení: 11518, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.
Koupím si hybridní fotovoltaickou elektrárnu a baterii jen tak, aby prošla na dotaci. Tak to přece stačí. Uplyne měsíc a vidím, že by možná bylo lepší mít kapacitu o kapánek nebo dva kapánky větší. Po roce už si vím rady i s maximem, které lze připojit, koupil(a) jsem si totiž plug-in hybrid a nebo rovnou elektromobil. Mám smůlu, nebo si můžu připojit "co chci"?
Tady, v naší malebné obci máme hned za vesnicí les, tak pojďme od něho začít! Každá baterie, či spíše se bavme o akumulátoru, je složena ze základních článků. Je jedno, jestli se bavíme o době olověné nebo lithiové (to víte, doba lithiová, je doba lithiová, že). Každý článek, byť byl s těmi, co má okolo sebe, vyroben ve stejné sérii (čase a místu), má o trochu jiné parametry (například napětí na prázdno, maximální nabíjecí či vybíjecí proud). Odlišnosti jsou dány vlastností použitého materiálu, výrobními postupy apod.
Abychom dostali akumulátor o rozumné kapacitě, máme v něm naskládánoy klidně i stovky základních článků zapojených dle určitých pravidel do sério-paralelního uspořádání. Pro jednoduchost si pojďme vzít 2 články zapojené paralelně, tedy plusy jsou spojené a tvoří plus pól akumulátoru a s mínusy je to stejné. Vlivem kupříkladu teploty (jeden je víc u zdi a má lepší chlazení) dojde ke změně parametrů a jeden článek má větší vnitřní napětí než ten druhý. V ten okamžik začne téci proud z toho článku s vyšším napětím do toho s nižším. Elektrické napětí si totiž můžeme představit jako vodní hladinu a když je najednou výše, tak se začne voda proudem přelévat do té nižší. A už tu máme problém - my nechceme přelévat energii mezi články, my ji chceme mít nachystanou pro použití pro naše spotřebiče.
Nejedná se tady o provazochodce, jak jistě všichni tušíme. Jedná se o proces prováděný elektronickými obvody uvnitř každého akumulátoru tvořeného 2 nebo více články. Pro balancování elektrického energetického zásobníku máme přímo označení BMS z anglického spojení Battery Management System. Tento BMS nám kočíruje jak nabíjení, tak nabíjení jednotlivých článků, dále poskytuje informace o stavu nabití či hloubce vybití, teplotě, počtu životních cyklů, atd. To bychom tedy měli vyřešeno, takže to je vše a končíme.
Ne, tak jednoduché to zase není. Jednotlivé bloky akumulátorů můžeme také spojovat, a tak pak máme BMS i nad hotovými bloky. A teď zpět k nadpisu, naší úvodní otázce. Všechno má své meze, i výrobci BMS počítají s určitými limitními hodnotami připojených komponentů. Vlivem stárnutí a zvyšování počtu vybíjecích cyklů tak dochází k výrazným změnám parametrů používaných akumulátorů oproti těm, co sjely právě z výrobní linky. Důrazně se tedy nedoporučuje postupné přidávání kapacity. I když je to finančně náročné, tak pro životnost celého bateriového uložiště je nejlepší cesta sestavení systému v co nejkratším čase, ideálně použití bloků ze stejné šarže ve stejném čase instalace. Tedy raději už šetřete, baterie jsou na celém HFVE systému ta nejdražší položka, rádi Vám je prodáme :)
.
Dnes si zanotujeme jednu známou dětskou písničku, jen s trochu jiným textem:
Nemít střechu - nevadí! Nemít pozemek - vadí! Nemít prachy - nevadí! Potkat blbce, jó, to vadí... Fotovoltaika nemusí být nuda :) Podíváme se na jednu velmi rozšířenou dezinformaci a krásně se nám z toho vyloupne i vcelku smysluplný význam jinak podivného nadpisu tohoto článku.
Od září 2023 pokračuje dotační program Nová zelená úsporám po prázdninové pauze s mírně upravenými podmínkami. To nemusíte být žádný Einstein, abyste si na internetu našli přesné podmínky, ale takhle, když si u nás na webu skonzumujete čísla námi donesená na zlatém podnosu až k Vaším zrakům, bude to pohodlnější.
Některé firmy inzerují, že dotaci garantují a když ji nedostanete, dají ji ze svého a ještě se to dá do smlouvy. Jak si mohou být tak jisti? Jak to vlastně s tím programem NZÚ je? A jsou ty garance vůbec potřeba?