Konec solárních elektráren mimo budovy

Přidáno na server: 2010-11-04 20:58:02, počet zobrazení: 2773, zdroj: http://zpravodajstvi.ecn.cz/index.stm?x=2264224&s=t&f=v. Další novinky zde.

Ekologické organizace v zásadě vítají, že Sněmovna rozhodla o přesměrování podpory slunečních elektráren z projektů na zemědělské půdě na budovy.

Ekologické organizace v zásadě vítají, že Sněmovna rozhodla o přesměrování podpory slunečních elektráren z projektů na zemědělské půdě na budovy. Je to součást řešení, jak omezit budoucí dopady velkých elektráren do cen elektřiny. Přijatá novela zákona [1] však má tyto zásadní problémy:
• Striktně omezuje podporu solárních elektráren jen na panely instalované na střechách či stěnách budov do 30 kW. Bez podpory tak zůstanou projekty na skládkách, v průmyslových areálech, na protihlukových stěnách a dalších místech, kde ničemu nevadí a ani nedosahují obřích rozměrů jako mnohé projekty na polích.
• Z podpory vyjímá takzvané ostrovní projekty všech obnovitelných zdrojů, které nejsou připojené do sítě. Takové opatření jde proti smyslu podpory obnovitelných zdrojů, protože tyto provozy také nahrazují elektřinu z uhlí, plynu nebo jaderných reaktorů a jsou výhodnější než ostatní, neboť nemají žádné nároky na přizpůsobení elektrické sítě.
Protože Poslanecká sněmovna bude projednávat ještě i druhou vládní novelu [2], je možné tyto chyby opravit během jejího projednávání. Ekologické organizace rovněž varovaly před úvahami obsaženými v návrhu této druhé novely, že by ministři po roce 2012 použili také výnosy z prodeje těch povolenek ke znečisťování, které si stát nechal a nerozdal je energetickým společnostem. Hnutí DUHA a Calla navrhují, aby vláda tyto peníze vložila do Fondu energetické nezávislosti, který by zajistil zateplení všech domů v České republice. Stovkám tisíc rodin by tak ušetřila tisíce korun ročně a také srazil dovoz zemního plynu z Ruska.
Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: „Mnohem vhodnější, než administrativní vyloučení řady přínosných solárních projektů z podpory, by bylo řádné odstupňování výkupní ceny podle výkonu a umístění dané elektrárny, jako funguje například v Německu. Konečně to mohl Energetický regulační úřad udělat už mnohem dříve.“
„Stát by měl podporovat pouze solární elektrárny na budovách, skládkách a podobně, nikoli na zemědělské půdě. Ekologické organizace už dlouho volaly po lepším vymezení podpory. V tomto bodě je vládní návrh správný. Ale nedává smysl, že poslanci chtějí podporovat solární elektrárny na střechách a nikoli na skládkách nebo v průmyslových areálech." řekl Martin Sedlák z Hnutí DUHA.

Kontakty:
Edvard Sequens, Calla – Sdružení pro záchranu prostředí, email: edvard.sequens@calla.cz, tel.: 602 282 399
Martin Sedlák, Hnutí DUHA, telefon 737 128 471, email martin.sedlak@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 180/2005 Sb., o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (zákon o podpoře využívání obnovitelných zdrojů), ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 97/
[2] Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 180/2005 Sb., o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (zákon o podpoře využívání obnovitelných zdrojů), ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 145/

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019