Fotovoltaika jsou především úspory

Zveřejněno: 2021-01-11 07:02:28, počet zobrazení: 3013, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Pořízení FVE přiměje většinu, ne-li všechny uživatele k úvahám, jak nejlépe zužitkovat energii, kterou si sami vyrobí. Druhým krokem pak je, jak v čase nákupu ze sítě co nejvíce ušetřit. Vzhledem k době výprodejů v e-shopech, je možná vhodný čas zamyslet se nad žrouty peněz, které doma máme a udělat si radost hezkým a ekonomice domácnosti prospěšným výrobkem. 

Vybavení domácnosti můžeme rozdělit na dvě základní kategorie - na ty, co můžeme vypnout a nic vážného se nestane, jen si navodíme drobný diskomfort, a na ty s nezbytným chodem téměř nonstop - lednice, mrazák...

Běžnou spotřebu domácích spotřebičů jsme vypsali do tabulky:

Velká kombinovaná lednice s mrazákem (uvedena energie, u ostatních je hodnota příkonu!)
0,45–0,85 kWh / den
Varná deska 5700–7400 W
Trouba ~ 3500 W
Rychlovarná konvice 1900–2200 W
Myčka ~ 1800 W
Nabíječka mobilního telefonu 5–65 W
Mikrovlnná trouba 1000–1500 W
Žehlička 1350–2200 W
Toustovač ~ 1200 W
Nabíječka notebooku 50–200 W
Pračka 330–550 W
Televize 80–340 W

Dlužno uvést, že konkrétní spotřebu uvádí výrobní štítek a od roku 2001 musí být spotřebiče opatřené energetickým štítkem stanovujícím jeho energetickou náročnost. Míra energetické náročnosti se dělí od A+++ do G, kde A+++ je mimořádně úsporná a G mimořádně nehospodárná.

U věcí běžících nezbytně celých 24 hodin je vhodné překontrolovat jejich aktuální spotřebu. Je vhodné zakoupit si malý měřič spotřeby za cca 500 Kč a zkontrolovat, jestli není odběr mimo únosnou míru. Obecně lze doporučit výměnu starých lednic a mrazáků do 10 let od poslední obměny, samozřejmě přednost je třeba dát nejmenším žroutům.

Posouváme v čase = šetříme

A máme tady to hlavní. Pokud mají vzniknout nějaké přetoky do sítě, nebude to ráno nebo večer, kdy budeme doma a vesele spotřebovávat elektřinu přípravou jídla či kafe, kdy též pomůže energie z akumulátorů, pokud je máme. Přetoky do sítě by mohly vznikat, až se nabijí akumulátory po našem odchodu do práce, na nákupy či za zábavou. Průměrná rodina toho času přes pracovní týden doma moc nestráví, předpokládejme, že se z problémů s covidem také do jara vykřešeme a děti půjdou do školy a my konečně do práce a vše bude zase jako dřív.

Jak si tedy pomoci k úsporám? Můžeme naprogramovat spotřebiče, které mohou být spuštěny v režimu odloženého startu - novější přístroje, jako například pračky, sušičky, myčky to zvládnou. Další přístroje, jako například nabíječky notebooků, nářadí, elektro kol či jiných elektrických vozítek můžeme spínat pomocí "chytrých zásuvek" - ty umí být ovládány dle nastaveného plánu nebo kdo si chce zapnutí řídit sám, může i přes mobilní aplikaci.

O nabíjení auta (wall box) se zmíníme ještě v některém dalším článku, ale, ruku na srdce, kdo by nechal elektro auto doma, když by s ním mohl jet do práce a užíval si cestu v tom nádherném tichu?Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Přebytky z FVE mají svůj strop

Zveřejněno: 2021-08-16 13:56:09

Cena elektřiny láme rekordy, to čteme všude. Majitelé slunečních elektráren si mnou ruce, jak krásně šetří a kdo má místo na střeše, hledá prostor pro navýšení výkonu přidáním dalších panelů. Pozná někdo, že jsem si jich pár přidal(a)?

Více zde »  
 

Jde spočítat nebo odhadnout jak velkou baterii?

Zveřejněno: 2020-06-15 04:55:05

Chystáte se koupit hybridní fotovoltaickou elektrárnu a chcete mít jistotu, že Vás nikdo "nenatáhne", tak se pídíte po informacích na internetu a některé věci se přesto nemůžete dovědět. Možná dnes napovíme či pomůžeme, alespoň se pokusíme. Vycházíme z reálných dat, tak to určitě nebude "out".

Více zde »  
 

Dotace NZÚ i pro zelený bonus 2021

Zveřejněno: 2021-03-08 07:11:24

Otázka majitele webu: Mám doma elektrárnu z roku 2007 a moje firma jich postavila přibližně 100 do roku 2013 v režimu tzv. Zeleného bonusu. Takových FVE vzniklo na tisíce. Mohu teď využít dotaci z titulu Nová zelená úsporám?

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022