Fotovoltaika jsou především úspory

Zveřejněno: 2021-01-11 07:02:28, počet zobrazení: 3650, zdroj: www.nemakej.cz. Další novinky zde.

Pořízení FVE přiměje většinu, ne-li všechny uživatele k úvahám, jak nejlépe zužitkovat energii, kterou si sami vyrobí. Druhým krokem pak je, jak v čase nákupu ze sítě co nejvíce ušetřit. Vzhledem k době výprodejů v e-shopech, je možná vhodný čas zamyslet se nad žrouty peněz, které doma máme a udělat si radost hezkým a ekonomice domácnosti prospěšným výrobkem. 

Vybavení domácnosti můžeme rozdělit na dvě základní kategorie - na ty, co můžeme vypnout a nic vážného se nestane, jen si navodíme drobný diskomfort, a na ty s nezbytným chodem téměř nonstop - lednice, mrazák...

Běžnou spotřebu domácích spotřebičů jsme vypsali do tabulky:

Velká kombinovaná lednice s mrazákem (uvedena energie, u ostatních je hodnota příkonu!)
0,45–0,85 kWh / den
Varná deska 5700–7400 W
Trouba ~ 3500 W
Rychlovarná konvice 1900–2200 W
Myčka ~ 1800 W
Nabíječka mobilního telefonu 5–65 W
Mikrovlnná trouba 1000–1500 W
Žehlička 1350–2200 W
Toustovač ~ 1200 W
Nabíječka notebooku 50–200 W
Pračka 330–550 W
Televize 80–340 W

Dlužno uvést, že konkrétní spotřebu uvádí výrobní štítek a od roku 2001 musí být spotřebiče opatřené energetickým štítkem stanovujícím jeho energetickou náročnost. Míra energetické náročnosti se dělí od A+++ do G, kde A+++ je mimořádně úsporná a G mimořádně nehospodárná.

U věcí běžících nezbytně celých 24 hodin je vhodné překontrolovat jejich aktuální spotřebu. Je vhodné zakoupit si malý měřič spotřeby za cca 500 Kč a zkontrolovat, jestli není odběr mimo únosnou míru. Obecně lze doporučit výměnu starých lednic a mrazáků do 10 let od poslední obměny, samozřejmě přednost je třeba dát nejmenším žroutům.

Posouváme v čase = šetříme

A máme tady to hlavní. Pokud mají vzniknout nějaké přetoky do sítě, nebude to ráno nebo večer, kdy budeme doma a vesele spotřebovávat elektřinu přípravou jídla či kafe, kdy též pomůže energie z akumulátorů, pokud je máme. Přetoky do sítě by mohly vznikat, až se nabijí akumulátory po našem odchodu do práce, na nákupy či za zábavou. Průměrná rodina toho času přes pracovní týden doma moc nestráví, předpokládejme, že se z problémů s covidem také do jara vykřešeme a děti půjdou do školy a my konečně do práce a vše bude zase jako dřív.

Jak si tedy pomoci k úsporám? Můžeme naprogramovat spotřebiče, které mohou být spuštěny v režimu odloženého startu - novější přístroje, jako například pračky, sušičky, myčky to zvládnou. Další přístroje, jako například nabíječky notebooků, nářadí, elektro kol či jiných elektrických vozítek můžeme spínat pomocí "chytrých zásuvek" - ty umí být ovládány dle nastaveného plánu nebo kdo si chce zapnutí řídit sám, může i přes mobilní aplikaci.

O nabíjení auta (wall box) se zmíníme ještě v některém dalším článku, ale, ruku na srdce, kdo by nechal elektro auto doma, když by s ním mohl jet do práce a užíval si cestu v tom nádherném tichu?Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Jak se připravit na instalaci sluneční elektrárny

Zveřejněno: 2020-10-12 06:18:22

Článek je určen pouze expertům! Protože ale na internetu je dneska expertem každý, je vlastně téma pro všechny :) A protože se instalují převážně hybridní FVE či ty s přebytky do vody (a jejich kombinace), zaměříme se hlavně tímto směrem.

Více zde »  
 

NZÚ dotace pro on-grid FVE s hybridním měničem

Zveřejněno: 2022-02-04 20:24:47

S poptávkami solárních elektráren se roztrhl pytel, FVE chce každý. Klasická nabídka instalačních firem je buď On-grid FVE bez baterek nebo plnohodnotná hybridní FVE. Ale co když bude hybrid bez baterky nebo on-grid s hybridním měničem? Podpoří takový projekt NZÚ?

Více zde »  
 

Podmínky dotace na FVE v letech 2021 - 2025

Zveřejněno: 2021-09-21 23:54:03

Trvalo to jen pár dnů a s potěšením můžeme napsat, že naše predikce a úvahy z posledních článků se víceméně naplnila. Ale ještě pořád tomu něco chybí...

Více zde »  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57
Přihlášení:
E-MAIL

HESLO


Nová registrace |Zapomenuté heslo

Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2022