Cena OTE: 1.74Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Fotovoltaický boom se mění v soumrak. Jak připojit do sítě panel na střeše domu

Zveřejněno: 2010-04-10 16:02:38, počet zobrazení: 5001, zdroj: http://www.finexpert.cz/Rubriky/Slunce-uz-nevydelava/sc-17-sr-1-a-25830/default.aspx. Další novinky zde.

Během posledních let počet solárních zdrojů elektřiny v České republice každoročně rostl v násobcích a investice do fotovoltaiky patřila k nejvýhodnějším. To se ale v posledních týdnech radikálně změnilo.

Během posledních let počet solárních zdrojů elektřiny v České republice každoročně rostl v násobcích a investice do fotovoltaiky patřila k nejvýhodnějším. To se ale v posledních týdnech radikálně změnilo.Mluvit o českém fotovoltaickém boomu nebylo donedávna vůbec přehnané. Nárůst instalovaného výkonu u fotovoltaických zdrojů mezi roky 2007 až 2008 činil z původních 3,4 MW na 54,29 MW, tedy téměř 1 500 % a vzestupný trend pokračoval i do konce roku 2009.

Záruka ceny na 20 let
K tomuto rozvoji fotovoltaiky přispělo několik faktorů. Jedním z hlavních lákadel byla státem garantovaná výhodná výkupní cena „sluneční“ elektřiny. Stát se totiž při uzavírání smluv s majiteli fotovoltaických zařízení připojených k síti zavazoval k povinnosti odebrat fotovoltaickou elektřinu za ceny garantované na 20 let dopředu.

Podmínky byly pro provozovatele fotovoltaických elektráren takto výhodně nastaveny i kvůli dřívější vysoké ceně zařízení. Ta ale s rozvojem technologie prudce poklesla – podle vyjádření Energetického regulačního úřadu investiční náklady na instalaci fotovoltaické elektrárny klesly za období posledního roku až o 40 %. To je druhý moment, který z fotovoltaického podnikání udělal velmi výhodný byznys. Kromě toho nebyl ani v dobách prohlubující se recese problém získat na stavbu fotovoltaické elektrárny bankovní úvěr. Návratnost investice se tak přiblížila šesti letům.

Cena má klesnout
Výkupní ceny vždy spadaly do gesce Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a v posledních letech meziročně rostly zhruba o 2 %. Jejich maximální pokles přitom ze zákona mohl činit nejvýše 5 %. Zatímco loni pesimistické odhady ze strany provozovatelů fotovoltaických elektráren mluvily o možnosti, že ceny skutečně klesnou o povolených 5 %, v současnosti přichází ERÚ s požadavkem na prolomení této hranice. Situaci by měla změnit nová legislativa. To by mohlo znamenat ještě výraznější pokles výhodnosti fotovoltaického podnikání.

Stop fotovoltaice
Do hry o omezení fotovoltaiky v polovině února razantně vstoupil provozovatel české energetické přenosové soustavy (ČEPS) a následně i distributoři elektřiny. Zatímco ERÚ operuje jen s variantou snížení výkupní ceny, distributoři všem novým zájemcům o fotovoltaiku vystavili na nové projekty úplný stop stav. Od poloviny února E-ON, ČEZ a Pražská energetika zastavily posuzování nových solárních elektráren a připojování nových zařízení do sítě. Podle vedení ČEPS masivní připojování fotovoltaických elektráren, které mají během roku značné výkyvy v produkci elektřiny, může přetížit českou síť a dokonce způsobit její kolaps. Podle ČEPS jsou nyní schváleny projekty solárních a větrných elektráren, které by dokázaly vyrábět asi 3 000 MW elektřiny.

Co s panely na střeše?
Kromě projektů na velké solární projekty s produkcí přes 1 GW se stop stav týká i drobných žadatelů o připojení do sítě, kteří hodlali umístit například na střechu rodinného domu jen několik čtverečních metrů solárních panelů. Malé projekty tohoto typu přitom zaujímají jen zhruba 3 % instalovaného výkonu fotovoltaické produkce u nás. Tady by podle zástupců provozovatelů a stavitelů elektráren argument o rovnováze sítě nemusel mít takovou váhu. K případnému termínu, odkdy by mohlo dojít k obnově přijímání nových projektů, se ale zatím distribuční společnosti ani ČEPS nevyjadřují. Situace přitom zasahuje mnohé firmy, které se prodejem a instalací fotovoltaiky právě pro drobné uživatele zabývají. Jejich zástupci věří, že alespoň tento segment bude v dohledné době uvolněn. O tom, že fotovoltaický boom v Česku končí, už ale pochybuje málokdo.

 



Zajišťujeme kompletní práce od projektu, vyřízení dotace, až po samotnou realizaci.
Pokud máte zájem o nabídku stavby fotovoltaické elektrárny od nás, zadejte online poptávku zde:
ONLINE POPTÁVKA »

Další články na téma fotovoltaiky:

Co je chytrá domácí elektrárna?

Zveřejněno: 2020-09-07 05:45:37

Každá :) Být chytrý je moderní, být za hlupáka už není in, nebo někdy bylo? Chytrá domácí elektrárna je součástí chytrého domu a může napájet i chytré telefony a auta. A co si pod tím představit?

Více zde »  
 

Návratnost s novou dotací od října 2021

Zveřejněno: 2021-09-28 21:42:11

Obecné principy uvedené na stránce Návratnost fotovoltaické elektrárny jsou platné i s aktuálním programem dotace na FVE od 12.10.2021. Nová zelená úsporám přechází s podporou podmíněnou vlastní spotřebou na prostou investiční, každý projekt tak může být podpořen do výkonu 10 kWp, což je zároveň legislativní limit pro tzv. mikrozdroj. Výrobce nemusí být podnikatel s licencí a současně může prodávat přebytky vyrobené energie.

Více zde »  
 

NZÚ dotace pro on-grid FVE s hybridním měničem

Zveřejněno: 2022-02-04 20:24:47

S poptávkami solárních elektráren se roztrhl pytel, FVE chce každý. Klasická nabídka instalačních firem je buď On-grid FVE bez baterek nebo plnohodnotná hybridní FVE. Ale co když bude hybrid bez baterky nebo on-grid s hybridním měničem? Podpoří takový projekt NZÚ?

Více zde »  
 
 




VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57



Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »