Cena OTE: 2.67Kč/kWhReálná data z FVE online ▶
Zákaznická linka: 588 288 354/ pracovní dny v čase 9:00 - 16:00, pro poptávky prosím využijte výhradně našeho formuláře. Děkujeme.

Budišovice - Lomy

Instalovaný výkon: 9.9 kWp, dostavěno dne: 2021-11-13. Další reference zde.

Na šikmé plechové střeše domu v osadě Lomy na Moravskoslezsku jsme nainstalovali celkem 22 kusů fotovoltaických panelů München Solar MSMD450M6-72 o celkovém výkonu 9,9 kWp. Kvůli velikosti a koncepci střechy jsme panely umístili na obě strany střechy. V předsíni domu jsme namontovali měnič Solax X3-Hybrid 10.0T, který zajišťuje převod a akumulaci elektrické energie do třech LiFePo4 baterií Triple Power HV 5,8 kWh v konfiguraci 1x master + 2x slave o celkové kapacitě 17,4 kWh. Na některých panelech hrozilo zastínění, takže jsme nainstalovali optimizéry Tigo TS4-A-O, díky kterým jsme dosáhli nejmenších možných ztrát na výkonu. Data z jednotlivých panelů se přenáší prostřednictvím Tigo CloudConnect Advance Kit na cloud a paní majitelka se velmi ráda kochá provozními stavy :)

Tato akce byla bezpochyby jedna z nejtěžších v roce 2021, zvlášť kvůli velkému sklonu plechové střechy (cca 55°), ale také kvůli tomu, že střešní trámy, do kterých jsme přivrtávali kombivruty pro uchycení hliníkových profilů, byly nerovnoměrně rozmístěné s rozdíly až 20 cm. První věc na programu dne bylo se vůbec dostat na střechu, takže jsme přes ni přehodili lano, které jsme na druhé straně zakotvili do kamenného plotu. Naštěstí máme v našem týmu zkušené profesionální hasiče - lezce, kteří ví, jak se na laně pohybovat. Začali jsme rozměřovat a chystat první kombivruty, ale rychle jsme přišli na problém se střešními trámy, takže jsme začali pořádně rozměřovat zevnitř a pak jsme šli vrtat do střechy, což se nám povedlo, ale kvůli rozdílným mezerám mezi trámy jsme museli měřit každou další řadu zvlášť. První den jsme na akci byli jen dva, takže jsme stihli přivrtat kombivruty a najednou byla tma.

Další den jsme přijeli v plné polní a práce se začala rychle posouvat, další sada kombivrutů byla přivrtána na druhou stranu střechy a mohlo se začít řezat a montovat lišty. Mezitím se vevnitř chystaly rozvaděče, měnič a baterie, což šlo elektrikářům skvěle. Po tom, co jsme namontovali lišty, jsme se mohli pustit do finálního úkolu - dostat panely na střechy. Na jedné straně střechy byla naštěstí nižší stříška přístavku, takže jsme prvních 8 panelů vynesli na ni a namontovali ji na střechu. Druhá strana byla ale horší, takže jsme se k montáži spojili všichni. Nosili jsme panely, po žebři je podali kolegovi stojícímu na kraji střechy, který je následně podal kolegům, kteří se postarali o samotnou montáž na hliníkovou konstrukci. Na celý proces instalace se můžete podívat ve fotogalerii, a určitě sami pochopíte, proč o ní píšeme jako o jedné z nejtěžších. Všechny panely byly za soumraku na střeše, takže zbylo jen proměření, připojení k měniči a spuštění elektrárny. Jistě si řeknete proč není nikde vidět montážní plošina? Jednoduše - místo nebylo pro ni dostupné a atak zůstala v garáži.

Celá akce trvala 2 celé dny, což se rovná 22 hodinám práce. Naštěstí nám přálo počasí, takže jsme po střeše neklouzali ještě víc, než normálně. Paní majitelka je s instalací spokojená a kvůli ní dokonce vykácela část lesa, aby panelům nestínil (s částečným zastíněním jsme se však stejně potýkali. Hybridní fotovoltaická elektrárna byla dotována programem Nová Zelená Úsporám.

Další foto:

 




VR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57



Další informace:


Sledujte nás i na:

 


(c) nemakej.cz 2024


Cenová kalkulace ZDARMA »