Africké slunce by energii do Evropy mělo dodávat již za čtyři roky

Přidáno na server: 2009-12-03 18:46:18, počet zobrazení: 2425, zdroj: http://zpravy.kurzy.cz/196805-africke-slunce-by-energii-do-evropy-melo-dodavat-jiz-za-ctyri-roky/. Další novinky zde.

MNICHOV (MEDIAFAX) - Společný podnik Desertec Industrial Initiative (DII), který plánuje vystavit solární elektrárny v severní Africe, plánuje první dodávky africké energie do Evropy již v roce 2015.

MNICHOV (MEDIAFAX) - Společný podnik Desertec Industrial Initiative (DII), který plánuje vystavit solární elektrárny v severní Africe, plánuje první dodávky africké energie do Evropy již v roce 2015.Konsorcium, které se ke konci minulého týdne oficiálně ustavilo, a zvolilo svého výkonného ředitele Paula van Sona, by tak mělo začít dodávat energii dříve, než se původně očekávalo.

Gigantický projekt, jehož investice si vyžádají 400 miliard dolarů, by měl sestávat především ze solárních elektráren, které však nebudou používat klasickou fotovoltalickou technologii. Místo solárních panelů půjde o soustavu zrcadel, které budou koncentrovat sluneční paprsky do nádoby s tekutinou, která pak bude roztáčet turbíny. Tato technologie (CSP) má oproti solárním panelům tu výhodu, že umožňuje provoz elektrárny i v noci. Metoda CSP se zatím používá například v pouštích v Kalifornii či Nevadě, nicméně spíše v lokálním měřítku. Projekt Desertec se tak bude muset vyrovnat s mezikontinentálním přenosem energie s minimální ztrátou.

Projekt Desertec se v Evropě těší politické podpoře, mimo jiné od kancléřky Angely Merkelové a prezidenta Nicolase Sarkozyho, vzhledem k tomu, že pomůže diverzifikovat zdroje energie, přispěje k ochraně klimatu a sníží evropskou energetickou závislost na Rusku.

Konsorcium Desertec sestává ze společností ABB, ABENGOA Solar, Cevital, DESERTEC Foundation, Deutsche Bank, E.ON, HSH Nordbank, MAN Solar Millennium, Munich Re, M+W Zander, RWE, SCHOTT Solar a Siemens.

Projekt Desertec by měl v roce 2050 pokrývat 15 procent evropské spotřeby elektrické energie.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019