Zmizely solární panely za milion korun

Přidáno na server: 2009-11-20 19:38:48, počet zobrazení: 2288, zdroj: http://www.denik.cz/regiony/zmizely-solarni-panely-za-milion-korun20091118.html. Další novinky zde.

Dobšice – Osmdesátka solárních panelů zmizela z rozestavěné fotovoltaické elektrárny v katastru Dobšic

Odpovědnost za ztrátu nesou hlídači, kteří škodu zaplatí. Firma by chtěla do konce měsíce zahájit zkušební provoz fotovoltaické elektrárny.

„Z areálu solární elektrárny v katastru obce Dobšice si odnesl z neděle na pondělí neznámý zloděj osmdesát kusů solárních panelů. Krádež oznámila v pondělí ráno firma, která solární elektrárnu staví,“ informovala policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová. Společnosti vznikla milionová škoda. „Pachateli, který způsobil značnou škodu, nyní hrozí odnětí svobody od dvou až do osmi let,“ řekla policejní mluvčí.

Firmě, která fotovoltaickou elektrárnu staví, se dosud nic podobného nestalo. „Při aktuálním kurzu šestadvaceti korun za jedno euro je škoda milion čtyřicet tisíc korun. Jelikož máme firmu, která stavbu hlídá, bude škoda hrazená z jejich pojistky. Bylo to totiž hrubé porušení jejich služebního postupu a zaměstnanci dostali hodinovou výpověď,“ uvedl stavbyvedoucí firmy Jiří Pařil.

Prostor zajišťovali dva hlídači se psem. „Předpokládám, že si nevšimli minimálně tří osob, které panely odnášely po jednom kuse,“ uvedl stavbyvedoucí. Podle něj je váha jednoho panelu kolem dvaceti kilogramů a je nepravděpodobné, že by vše zvládl pouze jeden člověk. „Jednotlivé panely mají své výrobní číslo. Určitě by šly všechny dohledat,“ uvedl.

V těsném sousedství funguje jiná fotovoltaická elektrárna. „Zatím se nám nikdy nic podobného nestalo. Máme ochranku a žádné panely nikdy nenecháváme volně položené na místě,“ sdělil zástupce firmy Stanislav Palatka Podle něj panely odnesla organizovaná skupina. „Myslím si, že do areálu nebylo jednoduché se dostat. Museli jít přes pole a vinohrady. Určitě měli vše dopředu vytipované,“ popsal Palatka.

Podle odborníků je nepravděpodobné, nainstalovat panely na svůj dům či je sám nějak využívat. Majitel musí získat povolení od ČEZu, obecního úřadu či Energetického regulačního úřadu, který kontroluje dokumentaci zařízení včetně faktury od zhotovitele panelů.

„O krádeži nic nevím. Ale jsme rádi, že se naše průmyslová zóna pomalu naplňuje. Na druhou stranu z toho mám však smíšené pocity. Jsou to totiž podnikatelské projekty, které nepřinesou žádná pracovní místa. Na to, že elektrárna zabírá poměrně velkou plochu, zaměstná jen jednoho až dva lidi,“ řekl již dříve starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský.

V regionu v současné době pracuje zhruba patnáct zařízení pro výrobu elektrické energie ze slunečního záření. S fotovoltaickými panely se tak lze setkat u Jaroslavic, Hrádku, Křidlůvek, Hodonic, Křepic, Dobšic, Miroslavi, Moravského Krumlova, Hrušovan nad Jevišovkou, Dyjákovic, Načeratic, Krhovic či u křižovatky k obci Dyje.

Policisté současně upozorňují majitele elektráren, aby si svá zařízení důkladně zabezpečili. S tím, jak jich na Znojemsku přibývá, stávají se nákladné alternativní zdroje elektřiny i častěji terčem zlodějů. „Loni jsme podobné vloupání evidovali jen jedno, v Krhovicích. Za polovinu letošního roku vyšetřujeme již tři podobné případy,“ vypočítala už dříve policejní mluvčí.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019