Zlé větrníky a ošklivé solární panely

Přidáno na server: 2010-02-12 19:23:32, počet zobrazení: 2529, zdroj: http://respekt.ihned.cz/glosy/c1-40500070-zle-vetrniky-a-osklive-solarni-panely. Další novinky zde.

Těžko říct, jedná-li se o koordinovanou akci. Při zpětném pohledu se každopádně zdá, že ano.

Těžko říct, jedná-li se o koordinovanou akci. Při zpětném pohledu se každopádně zdá, že ano.

Nejprve vláda prosadí energetickou koncepci, která počítá s masivním vývozem elektřiny a kutáním uhlí za takzvanými limity. Potom stornuje novelu horního zákona, které by mohla prolomení limitů případně zkomplikovat. Pak se ministři společně s odboráři usnesou, že receptem na krizi je mimo jiné prodlužování životnosti dalších uhelných elektráren.

A nakonec, jako třešnička na dortu, společnost ČEPS provozující v Česku soustavu na přenos elektřiny vyhlásí, že odmítá do sítě připojovat další větrné a solární elektrárny, nebo to naše česká síť nezvládne a mohl by nastat kolaps. Navíc v zimě. A jak potom budeme doma topit, že.

Sled popsaných událostí skládá dohromady jasnou zprávu: panuje široká shoda na tom, jak téhle zemi zabezpečit v budoucnu elektřinu. Kutáním uhlí a stavěním elektráren. A jestli nás něco ohrožuje, pak jsou to takzvané alternativní zdroje, které akorát způsobují nestabilitu energetických sítí. Krásně to do sebe zapadá.

Připomeňme tedy, že o zvýšení podílu energie z takzvaných obnovitelných zdrojů se rozhodlo před sedmi lety. ČEPS měltedy dost času na to, aby se na nástup větrníků a solárních panelů připravil. Proč tak neučinil, se pokusíme vypátrat. Zatím jen víme, že společnosti šéfoval nynější ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský, tedy garant současné vládou schválené energetické koncepce.

Možná že už jako šéf ČEPSu intenzivně snil o prolamování limitů a na uzpůsobení přenosové soustavy alternativním zdrojům neměl myšlenky.

Příběh o Česku jako království uhelných elektráren vyvážejících ve velkém elektřinu každopádně nabírá na obrátkách. Bude napínavé sledovat, jak to všechno dopadne. A kdo v tom bude hrát hlavní role.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019