Zdražení elektřiny zbrzdí vládní kompromis

Přidáno na server: 2010-10-14 18:05:19, počet zobrazení: 2519, zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/zdrazeni-elektriny-zbrzdi-vladni-kompromis-dan-i-povolenky-plm-/ekonomika.aspx?c=A101013_102744_ekonomika_spi. Další novinky zde.

Vláda se dnes dohodla, jakým způsobem zkrotí růst cen elektřiny v příštím roce. Využije k tomu více možností. Zavede zvláštní srážkovou daň, navýší poplatek za vynětí půdy pro solární panely ze zemědělského fondu a zdražení bude krýt prodejem emisních povolenek.

Vláda se dnes dohodla, jakým způsobem zkrotí růst cen elektřiny v příštím roce. Využije k tomu více možností. Zavede zvláštní srážkovou daň, navýší poplatek za vynětí půdy pro solární panely ze zemědělského fondu a zdražení bude krýt prodejem emisních povolenek.Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS) mají schválená opatření snížit avizované zdražení elektřiny v příštím roce do deseti procent.

Tato hranice bude maximálním stropem pro obě skupiny, kterých se zdražení elektřiny týká, tedy pro domácnosti i firmy. Podle mluvčího vlády však může být celkové zdražení pro každou skupinu ještě nižší.

"Resortní ministři mají za úkol připravit mix opatření a jejich přesné nastavení, například srážkové daně tak, aby dosáhli rozumného výsledku. Jasný požadavek je, aby se dostali na co nejnižší číslo," upřesnil iDNES.cz Martin Kupka. Definitivní číslo by mělo padnout příští středu.

Kabinet se na tomto řešení dohodl na dnešním jednání, které se kvůli diskusím o nejvhodnějším řešením protáhlo o několik hodin. Ministři nakonec do řešení zahrnuli oba návrhy premiéra Petra Nečase (ODS) i ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

Spotřeba má zatím podle posledních odhadů regulátora lidem kvůli podpoře solárních projektů zdražit až o 13 procent. Ministr financí Kalousek šel na vládu s tím, aby růst cen vykompenzovaly peníze z emisních povolenek. Premiér Nečas prosazoval srážkovou daň a zvýšení poplatku za vyjmutí půdy pro solární projekty ze zemědělského fondu.

Miroslav Kalousek (TOP 09) v pondělí navrhl, aby skok v cenách elektřiny, které v roce 2011 stoupnou kvůli nárůstu příspěvku na obnovitelné zdroje, kryly peníze z budoucího prodeje emisních povolenek.

Elektřina by tak tímto způsobem nemusela zdražit vůbec, přesněji řečeno ta složka výsledné ceny, která se zvedá hlavně kvůli podpoře solárních zdrojů.

Ačkoliv vláda bude povolenky energetickým firmám předávat až v roce 2013 (původně to mělo být zadarmo), podle Kalouska by šlo celý systém ošetřit tak, aby firmy a lidé nemuseli platit růst cen už v příštím roce. Získat zdroje z peněžního trhu jde totiž i před termínem proplácení povolenek.

Nečas označil Kalouskův návrh za populismus
Premiér Petr Nečas (ODS) však tento krok označil za populistický a vládě podle svého včerejšího prohlášení chtěl navrhovat zavedení srážkové daně, která by celý růst cen omezila lidem maximálně do pěti procent. Daň by měla být pohyblivá v závislosti na tom, kdo kdy do solárního byznysu začal investovat.

Kalousek i Nečas se snažili prosadit právě svůj názor proto, aby ještě stačili získat body před pátečními volbami. Ministři se pak dohodli na kompromisu a každý z nich pak při tiskové konferenci zdůraznil, že je rád, že se právě to jejich navrhované řešení podařilo prosadit.

 

 

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019