Výstavbě slunečních elektráren není konec

Přidáno na server: 2009-11-06 18:07:26, počet zobrazení: 1990, zdroj: http://kolinsky.denik.cz/zpravy_region/ujanovice_elektrarna20091105.html. Další novinky zde.

Uhlířské Janovice - Zprávy o výstavbě slunečních elektráren na Kutnohorsku se množí. V nedávné době vyrostly například u Senetína nebo u Žíšova, hovoří se o připravované výstavbě v Krchlebské Lhotě u Zbýšova. Nejnovější zprávy na toto téma se ozývají z Uhlířských Janovic.

Musejí respektovat trasu obchvatu
Městská rada již schválila záměr zahájit jednání s žadateli o výstavbu tohoto zařízení hned v několika lokalitách. Radní záměr akceptovali za předpokladu dodržení v současnosti platných pravidel a zejména územního plánu. Takzvaná fotovoltaická elektrárna je totiž průmyslové zařízení a jako taková smí stát pouze v zonách, označených v územním plánu jako průmyslové. Tedy nikoli na plochách určených k bydlení nebo zemědělství. Dalším faktorem, který musejí případní stavebníci elektrárny respektovat, je trasa budoucího obchvatu Uhlířských Janovic, jež je v územním plánu vyznačena.

Panely by mohly i ohřívat vodu
Podle tajemníka městského úřadu Václava Marhana se zatím rýsuje, že by fotovoltaická elektrárna mohla vzniknout v místech za Strojní a traktorovou stanicí a za výrobně obchodním družstvem Kooperativa. Zde se provozovatel možné budoucí elektrárny již dokonce domluvil s majitelkami pozemků i s jejich nájemcem. „Věc je ve stadiu přípravy projektu na stavbu fotovoltaické elektrárny, která by měla být poměrně velká, protože tento pozemek má rozlohu řádově kolem deseti hektarů,“ dodal Václav Marhan s tím, že žadatelé o výstavbu si na městském úřadě vyzvedli žádosti o stavební povolení a ohlášení stavby.

Ve městě je však jedna plocha, na níž by se teoreticky mohly v budoucnu solární panely objevit. Jedná se o střechu druhého stupně základní školy. Právě takovou nabídku město od firmy obdrželo. „Předával jsem zástupci firmy podklady o rozměrech střech jednotlivých pavilonů školy,“ potvrdil tajemník s tím, že vedení města i školy tento záměr vítá jako způsob, jak přiblížit výrobu energie z takzvaných obnovitelných zdrojů a uvádění tohoto zařazení do praktického života dětem. Uvažuje se také o tom, že by se na pavilonu, v němž se nachází sborovna, udělaly kolektory na ohřev užitkové vody pro jídelnu.

Zatím není známo, kolik elektřiny by se v zařízení vyrobilo. Neví se ani, jakou formou by se na provozu podílelo město. Zda se stane podílníkem či pronajímatelem.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019