Vranovská Ves kývla na méně peněz

Přidáno na server: 2011-09-13 21:55:30, počet zobrazení: 2772, zdroj: http://znojemsky.denik.cz/zpravy_region/vranovska-ves-kyvla-na-mene-penez-20110908.html. Další novinky zde.

Vranovská Ves - K dohodě patrně spějí jednání mezi Vranovskou Vsí a společností Domica. Zastupitelé kývli na smlouvu, která má přinést přes milion korun ročně.

Vranovská Ves - K dohodě patrně spějí jednání mezi Vranovskou Vsí a společností Domica. Zastupitelé kývli na smlouvu, která má přinést přes milion korun ročně. Konec tahanic o peníze mezi Vranovskou Vsí a firmou Domica naznačuje poslední jednání tamního zastupitelstva. Představitelé obce v úterý v podvečer totiž projednávali dodatek smlouvy se společností, provozující u vsi fotovoltaickou elektrárnu. Stoprocentním vlastníkem společnosti Domica je energetický gigant ČEZ. Od něj by do obecní kasy měly ročně přitéct statisíce korun.

„ČEZ nám dá milion čtyři sta tisíc ročně. Každý rok nám navíc pomůže s akcemi v hodnotě jeden milion korun,“ uvedl starosta Jiří Peřinka.
V celé záležitosti jde podle starosty o to, že původní smlouva byla vázaná na výkon osm a půl megawatthodin. Došlo ale k rozšíření fotovoltaické elektrárny a výkon se navýšil o sedm a půl megawatthodin.

„Ve smlouvě jsme měli dohodnutou částku sto pětašedesát korun za jednu megawatthodinu. ČEZ ale za zbývající výkon nechtěl takovou sumu platit. Dohodli jsem se proto na dalším způsobu, jak nám společnost přispěje,“ vysvětlil Peřinka.

Příspěvek obci ale není nijak smluvně zakotven. Vranovská Ves má zajištěnou sumu, která se vztahuje k původní smlouvě na menší výkon. Nynější dodatek smlouvy řešil pouze technické otázky. „Dosud platná smlouva o spolupráci s obcí se vztahovala pouze k původní části fotovoltaické elektrárny. Účelem dodatku bylo narovnat vztahy v souladu se skutečným stavem,“ sdělil manažer komunikace ČEZ Martin Schreier.

Letos se obec určitého příspěvku již dočkala. „Dostali jsme od Nadace ČEZ prostředky na vybudování hřiště. O tom, co by z těchto peněz mělo vzniknout příští rok, ještě jednáme. Potřebujeme opravit chodníky, vyčistit rybník,“ doplnil Peřinka.

Zda se představy starosty naplní, není nyní jisté. Opravy obecního majetku totiž nemá Nadace ČEZ obvykle v programu.

„Podpora nadace směřuje především do oblasti aktivit dětí a mládeže, handicapovaných spoluobčanů a aktivní spolupráce s regiony. Současně platí, že periodicita příspěvků z prostředků nadace není nijak striktně stanovena a podpora konkrétních projektů je plně v kompetenci správní rady Nadace ČEZ,“ vysvětlil fungování nadace Schreier.

V katastru Vranovské Vsi stojí ještě další dvě fotovoltaické elektrárny. „Z každé z nich máme zhruba půl milionu korun,“ prozradil Peřinka. Fotovoltaické elektrárny tak ročně do obecní kasy přinesou kolem dvou a půl milionu korun.
Jaroslavice jinak

Pro srovnání, v katastru Jaroslavic jsou také veliké elektrárny, využívající sluneční světlo. S firmami, které je provozují, však obec, narozdíl od Vranovské Vsi, žádnou smlouvu o spolupráci uzavřenou nemá.

„Za fotovoltaické elektrárny, které jsou na soukromých pozemcích, nám jejich majitelé nic neplatí. Za ty, které jsou na našich pozemcích, nám platí nájem. Ten je asi patnáctkrát větší, než by zaplatil běžný občan,“ naznačil starosta Petr Zálešák.

 

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019