Vláda neví, jak uniknout solární pasti

Přidáno na server: 2010-09-07 19:26:54, počet zobrazení: 2644, zdroj: http://hn.ihned.cz/c1-46221070-vlada-nevi-jak-uniknout-solarni-pasti. Další novinky zde.

Kabinet chce naléhat na solární výrobce aby se vzdali části dotací. Producenti to odmítají, pro zachování dnešních podmínek jsou i banky.
Kabinet chce naléhat na solární výrobce aby se vzdali části dotací. Producenti to odmítají, pro zachování dnešních podmínek jsou i banky.

Vláda se šest týdnů před volbami snaží najít cestu, jak zabránit až dvacetiprocentnímu růstu ceny elektřiny od ledna příštího roku. Prudký skok v ceně způsobil nekontrolovatelný boom slunečních elektráren, hnaný vysokými státem zaručenými výkupními cenami. Právě ty tlačí na růst ceny a kabinet se tomu snaží zabránit. Zatím se zdá, že neví jak.

Naděje, že premiér Petr Nečas včera po zasedání vlády oznámí, jak chce cenu zkrotit, selhaly. "Definujeme základní cíle a úkoly, jak nepříznivý vývoj v energetice zvrátit," řekl bez bližších detailů Nečas. Podle ministra průmyslu Martina Kocourka má vláda "řadu možností", jak proti rychlému růstu ceny proudu zakročit, zatím ale není o konkrétním scénáři rozhodnuto.

Premiér Petr Nečas včera uvedl, že vláda vstoupí do jednání s provozovateli solárních elektráren i s velkými distributory elektřiny. Stát ale do platných smluv s investory solárních zdrojů jednostranně zasahovat nemůže, možností, jak řešit vzniklou situaci přímo s výrobci, je málo. "Budeme jednat s podnikateli jak v oblasti velké energetiky, tak i v oblasti malých výrobců. Chceme vše řešit smírně," uvedl tajuplně premiér. Podle lidí z oboru má vláda v podstatě jedinou možnost: vyjednat se solárními hráči, že se dobrovolně vzdají části dotace, kterou jim stát vyplácí v podobě vysoké výkupní ceny. Podle Nečasových slov je si ale vláda dobře vědoma, že dohoda s podnikateli je komplikovaná po právní stránce.

Sami provozovatelé slunečních elektráren se k jednání s vládou staví spíš odmítavě. Do elektráren investovali za podmínek, které stát jasně určil a zavázal se je plnit. "Nejsem připravený o čemkoli jednat," říká například Petr Bína, jednatel firmy Sluneta, která solární elektrárny provozuje. Podle Jaromíra Řeháka, šéfa České fotovoltaické průmyslové asociace, by měl stát řešit problém s pomocí ČEZ, který má zhruba šestinový podíl na výrobě elektřiny ze slunce.

V Česku je zhruba 10 tisíc slunečních elektráren. "Z toho kolem tisíce jsou ty větší. Nedokážu si představit, jak dát do kupy tolik subjektů a jednat s nimi," dodal Řehák.

Na zachování současných podmínek budou tlačit i banky. Některé z nich elektrárny přímo vlastní či spoluvlastní, jiné poskytly na stavby elektráren množství vysokých úvěrů. "Solární elektrárny úvěrujeme rádi," přiznává Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisen banky. Není divu, pro banky jde o mimořádně jistý a bezpečný byznys, jejich pohledávky v podstatě garantuje stát.

Kvůli podpoře solární energie by mohla příští rok zdražit elektřina pro domácnosti o 15 a pro firmy až o 25 procent. Od začátku roku 2011 výkupní ceny rapidně poklesnou, investoři se proto snaží dokončit co nejvíce projektů do konce tohoto roku. Jen za červenec přibylo 684 solárních elektráren a jejich instalovaný výkon vzrostl od začátku roku o 34 procent na 622 MW.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019