Novinky ve fotovoltaice

Uživatelé

E-MAIL

HESLO


Do koše   Obsah košíkuVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

Zajímavé odkazy

Ukaž stránky Žlutá energie.cz

Tažení vlády proti fotovoltaice ohrožuje až 10 tisíc pracovních míst

Přidáno na server: 2010-12-07 18:40:35, počet zobrazení: 2295, zdroj: http://zpravy.kurzy.cz/255363-tazeni-vlady-proti-fotovoltaice-ohrozuje-az-10-tisic-pracovnich-mist-29-11-2010/. Další novinky zde.

PRAHA (MEDIAFAX) - Zavedení 26procentní daně z tržeb za solární elektřinu a další vládní opatření, která mají v příštím roce eliminovat solární boom, mohou v Česku ohrozit až 10 tisíc pracovních míst. Majitelé solárních elektráren to uvedli na pondělním semináři v Senátu.

Odpůrci vládní novely poukazovali zejména na údajnou protiústavnost chystaných opatření a na rozpor se závazky o ochraně investic, k nimž se Česká republika zavázala. Řeč byla i o možném ohrožení bankovního sektoru.

Banky by mohly přijít o peníze, které půjčily provozovatelům solárních elektráren, neboť ti by v důsledku vládních kroků neměli na splátky úvěrů.

Kritice byl zasypaný také Energetický regulační úřad (ERÚ), který podle provozovatelů poskytuje nepravdivé a zkreslené informace. "Stát nemůže a nesmí používat nepodložené a zkreslené údaje ERÚ k likvidaci podnikání ve fotovoltaice a k poškození dobrého jména České republiky v zahraniční," uvedla ekoložka Neela Winkelmann-Heyrovská.

Advokát Lukáš Nývlt z advokátní kanceláře Glatzova & Co připomněl problematické právní aspekty chystaných opatření. V první řadě porušení legitimního očekávání a tzv. nepravou retroaktivitu, která je sice přípustná, ale v některých případech může být shledána jako nepřípustná. Nývlt naznačil, že v této situaci by se o takový případ mohlo jednat.

Opoziční stanovisko poskytl náměstek ministra financí Ladislav Minčič. "Stát nemohl sedět se založenýma rukama a hledět, jak krachuje jedna třetina průmyslu a o práci přicházejí ne desetitisíce, ale statisíce lidí," řekl.

"Je jen málo odvětví průmyslu, která by měla tak komfortní podmínky jako provozování solárních elektráren," řekl Minčič v poukazu na fakt, že provozovatelé solárních elektráren mají své zisky garantované státem, protože distribuční firmy jejich elektřinu musí povinně vykupovat.