Solární panely ušetří, ale někdy hyzdí okolí

Přidáno na server: 2011-04-05 20:12:49, počet zobrazení: 2998, zdroj: http://kromerizsky.denik.cz/zpravy_region/solarni-panely-usetri-ale-nekdy-hyzdi-okoli-a265.html. Další novinky zde.

Zlínský kraj – Využití masové fotovoltaiky mělo v roce 2010 obrovský úspěch a na mnoha místech v kraji jsou na polích místo kukuřice nebo obilí solární panely. Jde o ekologický a levný způsob získávání elektrické energie, ovšem někdy jsou tyto projekty zásahem do vzhledu přírody.

Zlínský kraj – Využití masové fotovoltaiky mělo v roce 2010 obrovský úspěch a na mnoha místech v kraji jsou na polích místo kukuřice nebo obilí solární panely. Jde o ekologický a levný způsob získávání elektrické energie, ovšem někdy jsou tyto projekty zásahem do vzhledu přírody.Vloni schválená solární daň navíc způsobila, že investoři v několika případech okamžitě přerušili práce na rozestavěných panelech a tak jejich neúplná konstrukce hyzdí své okolí a je tak doslova jako pěst na oko.

Jedním z těchto případů je projekt výstavby solárních panelů u Otrokovic, kde v současné době doslova jen trčí tyče ze země. Vedení společnosti SEV energy, která konstrukce mezi Otrokovicemi a Napajedly vlastní, odmítlo situaci komentovat. Co bude s konstrukcemi na místě se tak neví a úřady jsou v takovýchto případech prakticky bezmocné.

Pokud byla stavba solárních panelů povolena, tak již není skoro možné ji ovlivnit. „Jestliže bylo vydáno stavební povolení, tak už s tím víceméně nejde nic udělat. Jedinou možnou variantou zásahu je, pokud by stavba ohrožovala bezpečnost okolí,“ přiblížil situaci vedoucí stavebního odboru v Uherském Hradišti Rostislav Novosad.

Bezmoc úřadů
Referentka oddělení ochrany přírody kroměřížské radnice Magdalena Šimčíková upřesnila, že pokud u takových projektů již vydal úřad závazné stanovisko, tak není v jeho kompetenci proti nedokončeným projektům zasahovat. „Pokud se z hlediska ochrany přírody stavba schválila, tak s tím nejde nic udělat,“ doplnila Šimčíková.

Dalším případem nekompletní solární elektrárny byl donedávna projekt v Bařicích – Velkých Těšanech. Tam panely chyběly z důvodu údajné reklamace. Obě zúčastněné strany (společnost FCP, která panely dodávala i zákazník Czech Coal) svou reklamaci ovšem odmítaly a házely to jedna na druhou. Mluvčí Czech Coal Simona Hanna uvedla, že potenciální možnost nedostatků v mechanice signalizoval dodavatel. Ten ale tvrdí přesný opak. „Podle názoru zákazníka by v případě výskytu vysoké vrstvy sněhu mohlo dojít k poškození panelů,“ vysvětloval Miroslav Šafár, výkonný ředitel společnosti FCP. V současné době panely v Bařicích – Velkých Těšanech na Kroměřížsku nechybí a elektrárna je v provozu.

V okrese Vsetín je jedna solární elektrárna v obci Zašová, která je pro mnohé obyvatele dokonce „neviditelná“. Mnoho z tamních obyvatel o elektrárně v obci neví a ti co ano, tak jim ani nevadí. „Nevím o nikom z naší obce, kdo by měl k elektrárně nějaké výhrady. O celý projekt se zajímala naše starostka a je to bez problémů,“ uvedla Sabina Rajnochová z obecního úřadu v Zašové.

 

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019