Solární finiš by mohl pozdržet napadlý sníh

Přidáno na server: 2010-12-05 20:06:20, počet zobrazení: 2364, zdroj: http://hn.ihned.cz/c1-48388710-josef-firt-solarni-finis-by-mohl-pozdrzet-napadly-snih. Další novinky zde.

Zatím stále není jasno, o kolik elektřina zdraží. Záleží na tom, zda se podaří včas přijmout změnu zákona o obnovitelných zdrojích energie. "Pokud Senát novelu vrátí sněmovně s pozměňovacími návrhy, může se celý proces zkomplikovat," říká šéf Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt.

 

Zatím stále není jasno, o kolik elektřina zdraží. Záleží na tom, zda se podaří včas přijmout změnu zákona o obnovitelných zdrojích energie. "Pokud Senát novelu vrátí sněmovně s pozměňovacími návrhy, může se celý proces zkomplikovat," říká šéf Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt.

HN: Cena elektřiny teď závisí hlavně na tom, kolik peněz spolyká podpora solárních elektráren. Kolik jich podle vás bude letos dokončeno?

Počítáme s 1600 megawatty instalovaného výkonu. Vypadá to, že náš původní odhad, který zástupci solárních investorů tak kritizovali, byl nakonec dost přesný.

HN: Zatím jsou připojeny panely o výkonu asi 1270 MW. Myslíte, že se za jediný měsíc do konce roku stihne připojit kapacita představující skoro třetinu jednoho temelínského bloku?

Připojeno je sice 1270 MW, ale na dalších 100 MW už jsou licence vydané, běží jen zákonná 15denní lhůta na odvolání, pak nabudou právní moci. Ale v běhu jsou ještě žádosti o licence na dalších 400 megawattů. Nepočítám s tím, že všechny do konce roku budou vydány, trochu nám nahrává sníh, který teď napadl a na staveništích elektráren trochu zdrží dokončovací práce.

HN: Do výpočtu cen je zahrnut i vývoj ceny silové elektřiny. Jak s touto cenou jednotliví distributoři hýbou? Zohlednili to, že je elektřina na burzách výrazně levnější než před krizí?

My jsme počítali s určitým snížením ceny silové elektřiny, a ta pak šla oproti těmto předpokladům dolů ještě více. To trochu vyrovnává dopad zvýšených regulačních poplatků do konečné ceny. Z trojice největších distributorů nejvíc zlevnila silovou elektřinu E.ON Distribuce, pro malé odběratele o 14 až 15 procent. Ale je to i tím, že E.ON byl dražší než ČEZ, takže snižoval cenu z vyššího základu.

HN: Kdo z velkých distributorů prodává nejlevněji, kdo nejdráž?

Nejdražší byla PRE, následoval E.ON, pak ČEZ. I tím se dá vysvětlit, že ČEZ šel s cenou dolů nejméně razantně - pořád má vůči ostatním slušnou pozici.

HN: Co se stane, když politici neschválí zákon o obnovitelných zdrojích energie tak, aby začal platit od ledna?

Zdražení elektřiny pak bude samozřejmě vyšší, protože poplatek na podporu obnovitelných zdrojů budou v plné výši hradit spotřebitelé. Novela zavádí vícezdrojové financování solárních podpor. Část této sumy by se platila z nových daní na solární elektrárny a emisní povolenky a ze zvýšeného poplatku za vynětí půdy ze zemědělského fondu.

HN: Ukazuje se, že novela je hodně riziková, investoři v energetice hrozí kvůli novým daním arbitrážemi. Je možné novelu ještě nějak modifikovat? Tak, aby zůstalo vícezdrojové financování solárních dotací, ale dalo se ještě diskutovat o kontroverzních daních?

Pro spotřebitele je opravdu nejdůležitější vícezdrojové financování podpory obnovitelných zdrojů. Teoreticky by novelu mohly upravit nějaké pozměňovací návrhy, ale problém je v čase. Záleží teď hlavně na senátorech, jak se k tomu postaví. Novelu mají na plenárním zasedání projednávat 8. prosince. V úvahu přicházejí různé varianty hrazení "zelených podpor", ale ty už dřív posuzovala vláda. A rozhodla, jak rozhodla.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019