Solární elektrárny v roce 2010. Provoz vyjde na 3 miliardy

Přidáno na server: 2009-11-03 18:57:11, počet zobrazení: 2266, zdroj: http://www.tyden.cz/rubriky/bydleni/solarni-elektrarny-v-roce-2010-provoz-vyjde-na-3-miliardy_146061.html. Další novinky zde.

Na provoz slunečních elektráren odběratelé elektřiny v příštím roce vynaloží tři miliardy korun, tedy 40 procent z nákladů na všechny obnovitelné zdroje. Solární zdroje přitom vyrobí jen sedm procent zelené elektřiny, uvedli zástupci Českého sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES).

Nekontrolovaný rozvoj slunečních elektráren si podle provozovatelů elektrizačních soustav vyžádá v budoucích letech investice do sítí zhruba 25 miliard korun. V Česku stát vykupuje elektřinu ze slunečních elektráren za zvýhodněnou cenu, která v důsledku prodražuje každou spotřebovanou megawatthodinu elektřiny. Výstavba fotovoltaickým elektráren se proto pro podnikatele stala velmi vyhledávanou investicí.

Rozvoj fotovoltaiky také zvyšuje vytížení přenosové soustavy. "V některých lokalitách je již kapacita připojení vyčerpaná," upozornil člen správní rady ČSRES Jan Kanta. "Sluneční elektrárnu lze vybudovat za pár měsíců, ale síť se připravuje v řádu desítek let," řekl ředitel E.ON Distribuce Josef Havel a dodal, že energetici dnes postrádají dlouhodobou vizi. Zda Energetický regulační úřad (ERÚ) promítne zvýšené náklady provozovatelů sítí do cen pro konečné zákazníky, zůstává zatím otázkou.

Stát by měl podle členů sdružení významně snížit garantované výkupní ceny elektřiny ze slunečních elektráren. "Investiční náklady solárních panelů klesly na polovinu, čímž se snížila návratnost projektů na šest až sedm let," řekl Kanta. Upozornil také, že v Česku se sluneční elektřina vykupuje výrazně dráže než v zahraničí. "U nás je to přibližně 13 korun za kilowatthodinu, v zahraničí naopak jen kolem osmi korun," řekl.

Záměr snížit podporu prosperujícímu odvětví již v srpnu ohlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Podle zákona nyní může ERÚ meziročně snížit výkupní cenu maximálně o pět procent. V příštím roce by podle nynějších pravidel každý zákazník zaplatil za podporu obnovitelných zdrojů energie v ceně megawathodiny elektřiny 163 korun, uvedl Kanta. Příspěvky na obnovitelné zdroje jsou součástí regulačních poplatků, jejich zvýšení tak bude částečně neutralizovat očekávané zlevnění silové elektřiny. Celkové poplatky ERÚ tvoří 44 procent z konečné ceny elektřiny.

Instalovaný výkon u slunečních elektráren vzrostl podle MPO mezi lety 2007 a 2008 zhruba patnáctinásobně z původních 3,4 megawattu na 54,29 MW. Ke konci června tohoto roku dosáhl instalovaný výkon již 80 MW, na začátku září byl pak 102,7 MW. Tato čísla mají podle Kanty tendenci rychle zastarávat.

Členové sdružení evidují podané žádosti o připojení zdrojů o výkonu zhruba 22,8 gigawattu, z nichž asi 16 GW připadá na fotovoltaiku. Současný instalovaný výkon v obnovitelných zdrojích je přitom podle Kanty asi 17 GW.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019