Solární elektrárny přestanou být zlatým dolem

Přidáno na server: 2009-11-21 20:57:33, počet zobrazení: 2263, zdroj: http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/solarni-elektrarny-prestanou-byt-zlatym-dolem_148163.html. Další novinky zde.

Vláda se rozhodla snížit atraktivní výkupní ceny energie z obnovitelných zdrojů energie a zejména solárních elektráren. Novela zákona umožní Energetickému regulačnímu úřadu od roku 2011 snížit výkupní ceny z fotovoltaiky o více než pět procent

Současný režim podpory pro všechny běžící projekty se však v roce 2010 nemění. Na tiskové konferenci po zasedání vlády to řekl ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský.   

"Novelu jsme navrhli proto, neboť byl silný nepoměr v podpoře různých druhů obnovitelných zdrojů energie (OZE)," prohlásil Tošovský. Na výstavbu a provoz slunečních elektráren se totiž v příštím roce vynaloží tři miliardy korun, tedy 40 procent z celkových nákladů na všechny obnovitelné zdroje. Solární zdroje přitom vyrobí jen sedm procent zelené elektřiny v Česku. 

Důvodem jsou výkupní ceny ze slunečních elektráren, které jsou výrazně vyšší než v okolních zemích, což přilákalo řadu investorů. Investice do solárních elektráren jsou totiž s nízkým rizikem a zároveň přináší slušné výnosy, ale na druhou stranu rozmach solárních zdrojů má nepříznivé dopady pro cenu elektřiny pro domácnosti.

Nyní Energetický regulační úřad stanovuje výkupní ceny pro jednotlivé druhy obnovitelných zdrojů tak, aby byla dosažena patnáctiletá návratnost investice včetně přiměřeného zisku. Podpora pro fotovoltaické zdroje však nyní podle MPO výrazně překračuje 15tiletou návratnost.

Nové technologie a expanze výroby solárních článků totiž vedly k prudkému poklesu investičních nákladů u fotovoltaických elektráren. Zákon však dosud umožňoval jako reakci na pokles nákladů snížit výkupní ceny z OZE maximálně o pět procent ročně.   

Při zachování současného stavu by v příštím roce fotovoltaické zdroje prodražovaly cenu jedné megawatthodiny elektřiny o více než 50 korun. V dalších letech by tento příspěvek podle ministerstva průmyslu a obchodu dramaticky vzrostl.

Výše výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky je téměř 13 korun za kilowatthodinu, zatímco tržní cena elektřiny se pohybuje kolem dvou korun.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019