Solární boom skončí, česká ekonomika ochladne

Zveřejněno: 2010-12-12 19:36:29, počet zobrazení: 2473, zdroj: http://www.novinky.cz/ekonomika/218832-solarni-boom-skonci-ceska-ekonomika-ochladne.html. Další novinky zde.

Konec rozmachu solárních elektráren v Česku přispěje k ochlazení domácí ekonomiky. Uvedl to viceguvernér České národní banky (ČNB) Vladimír Tomšík.

Konec rozmachu solárních elektráren v Česku přispěje k ochlazení domácí ekonomiky. Uvedl to viceguvernér České národní banky (ČNB) Vladimír Tomšík.„Významný vliv na snížení ekonomického růstu v České republice bude mít odeznění vlivu investic do fotovoltaických elektráren. Boom investic vidíme hlavně ve druhém pololetí letošního roku a je logické očekávat, že od příštího roku tam snížení bude,“ uvedl Tomšík pro hospodářský deník E15.

V uplynulých dvou letech rychlý rozvoj solárních elektráren sice způsoboval starosti vládě, na druhou stranu měl však pozitivní vliv na ekonomiku. Podle ČNB solární boom v loňském roce přispěl k hrubému domácímu produktu (HDP) třemi desetinami procenta. Pro letošek by to mělo být v rozmezí 0,4 až 0,7 procenta.

Omezení investic do slunečních elektráren se podle Tomšíka projeví snížením tuzemského ekonomického růstu. Solární boom totiž výrazně ovlivnil jak zahraniční obchod (dovozy solárních panelů), tak objem investic. Podle ČNB celkový vliv dovozu slunečních panelů na platební bilanci Česka může být v tomto roce až 36 miliard korun a jejich vliv na výšku investic by měl činit v tomto roce až 60 miliard korun. V roce 2011 se v důsledku omezení státní pomoci pro fotovoltaiku objem investic podstatně sníží.

ČNB v růstu ekonomiky nejpesimističtější

V tomto roce by měl podle ČNB stoupnout HDP o 2,3 procenta. Na příští rok počítá s růstem o 1,2 procenta, původně predikovala o 1,8 procenta.

Vliv na zpomalení ekonomiky kromě vlivu solárních elektráren budou mít i rozpočtové škrty, slabší poptávka v průmyslu a také pokles tvorby zásob.

ČNB má zatím nejméně optimistickou prognózu růstu HDP pro příští rok. Ministerstvo financí počítá s růstem ekonomiky na úrovni dvou procent, Evropská komise odhaduje 2,3 procenta, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dokonce 2,8 procenta.Četli jste? Sníh na sluneční elektrárně

Zveřejněno: 2019-12-02 13:22:47

Pokud přemýšlíte o sluneční elektrárně ať už z důvodu, že Vás láká dotační program Nová zelená úsporám, nebo jste prostě fandové do solárních elektráren, možná Vás s přicházejícími chladnými rány jen tak napadlo jak to je s fotovoltaikou v zimě?

Více zde.  
 

Jak připojit mikrozdroj?

Zveřejněno: 2020-05-25 07:09:11

Od začátku ledna 2016 platí vyhláška 16/2016 Sb. (o podmínkách připojení k síti), která umožňuje připojit solární elektrárny s výkonem do 10 kWp do sítě zjednodušenou cestou. Co tato "zjednodušená" cesta znamená a proč ji nevyužít si hned popíšeme. Tady to pořekadlo "Není všechno zlato, co se třpytí" platí do poslední unce. Úmysl byl možná dobrý, ale ach, ta naše legislativa!

Více zde.  
 

Zelený bonus a baterie. Jde to k sobě?

Zveřejněno: 2020-04-17 04:12:48

Provozujeme elektrárnu z roku 2007 se zeleným bonusem, nejsme v tom sami. Blíží se doba, kdy zelené bonusy přestaneme pobírat. Vyplatí se elektrárnu ponechat v provozu? A co baterie, šly by připojit?

Více zde.  
 
 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel: 603 872 069
(pouze 08-15 hod v pracovní dny)
E-mail: ruzicka (zavináč) nemakej.cz


Uživatel:
E-MAIL

HESLO


Další informace:


Sledujte nás i na:

 
(c) nemakej.cz 2020