Novinky ve fotovoltaice

Uživatelé

E-MAIL

HESLO


Do koše   Obsah košíkuVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

Zajímavé odkazy

Ukaž stránky Žlutá energie.cz

Sluneční elektrárně řekli - Ne

Přidáno na server: 2009-10-13 19:29:24, počet zobrazení: 3071, zdroj: http://zlinsky.denik.cz/zpravy_region/slunecni-elektrarne-rekli-ne20091012.html. Další novinky zde.

Hutisko-Solanec - Zájem soukromé firmy vystavět v areálu průmyslové zóny Hutiska-Solance sluneční elektrárnu projednávali tamní zastupitelé. A výsledkem je její odmítnutí.

„Elektrárnu nechceme. Obec z toho nemá žádnou výhodu. Necháme místo firmám, které zaměstnají občany,“ vysvětlil starosta obce Vojtěch Pavlica. Průmyslová zóna leží mezi obcemi Hutisko–Solanec a Vigantice. Podle tamních starostů o ni už projevilo zájem hned několik společností. „Jisté už je, že tuto parcelu nepronajmeme k účelům postavit na ní sluneční elektrárnu,“ komentoval rozhodnutí zastupitelů Pavlica.

Se záměrem vybudovat v zóně sluneční elektrárnu přišla společnost Top Solar z Hranic na Moravě. Ředitel společnosti je sice rozhodnutím zklamán, ale dál situaci řešit nechce. „Zamítli nám to. Už je to pasé. Dál se k tomu vyjadřovat nebudu,“ odpověděl předseda představenstva akciové společnosti Emil Kostka.

O situaci se zatím nic nedoneslo místním.

„Že by se tu měla stavět nějaká elektrárna s námi nikdo neřešil,“ vyjádřila se například Josefa Bartlová z Hutiska-Solance.

Důvodem proč zastupitelé společnosti Top Solar žádost zamítli je, že pozemky průmyslové zóny slouží k rozšíření podnikatelských záměrů, které umožní rozšíření zaměstnanosti v obci. Dnes se tam staví dřevovýrobna a výrobce dětských hřišť.

Zda by dali zastupitelé přednost firmě, jež nabídne pracovní místa, je však některým občanům jedno. Převážně těm v důchodovém věku, kteří zaměstnání nehledají.

„Už jsem dvacet let v důchodu, mě už to nezajímá,“ odpověděl Michal Kretek z Hutiska. Přesto obyvatelé obce uznávají, že by se pracovní místa v těžké době hodila. „Moji mladí zatím mají práci, ale určitě by to bylo dobře. Se zaměstnaností je problém,“ okomentoval Jaroslav Baroš.

K opačnému kroku, navzdory původním požadavkům na zaměstnanost, se uchýlili před nedávném radní ve Valašském Meziříčí.

Zhruba na třiceti hektarech půdy v areálu průmyslové zóny v Lešné by tak za pár let mohla vyrůst fotovoltanická elektrárna. Radnice totiž pozemky dlouhodobě pronajala ústecké energetické společnosti Sidia.