Sluneční elektrárně řekli - Ne

Přidáno na server: 2009-10-13 19:29:24, počet zobrazení: 3129, zdroj: http://zlinsky.denik.cz/zpravy_region/slunecni-elektrarne-rekli-ne20091012.html. Další novinky zde.

Hutisko-Solanec - Zájem soukromé firmy vystavět v areálu průmyslové zóny Hutiska-Solance sluneční elektrárnu projednávali tamní zastupitelé. A výsledkem je její odmítnutí.

Hutisko-Solanec - Zájem soukromé firmy vystavět v areálu průmyslové zóny Hutiska-Solance sluneční elektrárnu projednávali tamní zastupitelé. A výsledkem je její odmítnutí.

„Elektrárnu nechceme. Obec z toho nemá žádnou výhodu. Necháme místo firmám, které zaměstnají občany,“ vysvětlil starosta obce Vojtěch Pavlica. Průmyslová zóna leží mezi obcemi Hutisko–Solanec a Vigantice. Podle tamních starostů o ni už projevilo zájem hned několik společností. „Jisté už je, že tuto parcelu nepronajmeme k účelům postavit na ní sluneční elektrárnu,“ komentoval rozhodnutí zastupitelů Pavlica.

Se záměrem vybudovat v zóně sluneční elektrárnu přišla společnost Top Solar z Hranic na Moravě. Ředitel společnosti je sice rozhodnutím zklamán, ale dál situaci řešit nechce. „Zamítli nám to. Už je to pasé. Dál se k tomu vyjadřovat nebudu,“ odpověděl předseda představenstva akciové společnosti Emil Kostka.

O situaci se zatím nic nedoneslo místním.

„Že by se tu měla stavět nějaká elektrárna s námi nikdo neřešil,“ vyjádřila se například Josefa Bartlová z Hutiska-Solance.

Důvodem proč zastupitelé společnosti Top Solar žádost zamítli je, že pozemky průmyslové zóny slouží k rozšíření podnikatelských záměrů, které umožní rozšíření zaměstnanosti v obci. Dnes se tam staví dřevovýrobna a výrobce dětských hřišť.

Zda by dali zastupitelé přednost firmě, jež nabídne pracovní místa, je však některým občanům jedno. Převážně těm v důchodovém věku, kteří zaměstnání nehledají.

„Už jsem dvacet let v důchodu, mě už to nezajímá,“ odpověděl Michal Kretek z Hutiska. Přesto obyvatelé obce uznávají, že by se pracovní místa v těžké době hodila. „Moji mladí zatím mají práci, ale určitě by to bylo dobře. Se zaměstnaností je problém,“ okomentoval Jaroslav Baroš.

K opačnému kroku, navzdory původním požadavkům na zaměstnanost, se uchýlili před nedávném radní ve Valašském Meziříčí.

Zhruba na třiceti hektarech půdy v areálu průmyslové zóny v Lešné by tak za pár let mohla vyrůst fotovoltanická elektrárna. Radnice totiž pozemky dlouhodobě pronajala ústecké energetické společnosti Sidia.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019