Slunce se opře do solárního pole

Přidáno na server: 2009-10-02 18:44:54, počet zobrazení: 2228, zdroj: http://havlickobrodsky.denik.cz/zpravy_region/20090929slunecni_kolektory.html. Další novinky zde.

Havlíčkův Brod - Na ploše téměř devíti tisíc metrů čtverečních vzniká v areálu havlíčkobrodské společnosti B:TECH první fotovoltaická elektrárna na Vysočině.

Havlíčkův Brod - Na ploše téměř devíti tisíc metrů čtverečních vzniká v areálu havlíčkobrodské společnosti B:TECH první fotovoltaická elektrárna na Vysočině.

Vytvoří ji na dva tisíce solárních panelů umístěných v devíti řadách dlouhých několik desítek metrů. Elektrárnu, jejíž výkon dosáhne 380 kW, staví v nákladu šestatřiceti milionů korun společnost B:POWER.

Do provozu bude uvedena v polovině listopadu letošního roku. „V těchto dnech končí montáž nosných konstrukcí, následovat bude pokládka kabelových tras a koncem října dojde k instalaci jednotlivých solárních panelů,“ konstatoval Jiří Musílek, prokurista firmy B:POWER.

Vlastní spuštění sluneční elektrárny proběhne v režii pracovníků Českých energetických závodů. Půjde de facto o klasické nahození jističe v trafostanici, která už v areálu společnosti B:TECH je. A jak bude systém fungovat?

Systém poběží dvacet let
Zjednodušeně řečeno: vyprodukuje-li sluneční elektrárna elektřiny dost, spotřebuje ji areál společnosti B:TECH a nebude muset nakupovat elektřinu od distributora, jímž je ČEZ. Ten navíc, pokud areál všechnu vyrobenou sluneční energii nespotřebuje, tento přebytek odkoupí. A opačně: bude-li elektřiny z fotovoltaických článků málo, areál bude zásobován klasickými dodávkami elektrické energie od distributora. „Všechny tyto procesy samozřejmě přesně zaznamená, změří a vyhodnotí elektroměr příslušného typu,“ poznamenal Musílek.

Smyslem uvedené investice není jen omezení energetické závislosti samotného investora. „V souladu s naší firemní politikou jdeme vstříc nastartovanému celosvětovému trendu, který jednoznačně preferuje vznik a chod obnovitelných a čistých zdrojů elektrické energie,“ vysvětlil Musílek. Poznamenal, že životnost solárních panelů dosahuje zhruba dvaceti let.

Lidé, kteří lokalitu ulice U Borové znají, dobře vědí, že tam ještě před nedávnem stály dvě nevábně vyhlížející plechové haly. Už tam nejsou, neboť právě na jejich místě vyrůstá sluneční elektrárna.

„Po jejich demontáži byla plocha ekologicky vyčištěna a zbavena všech betonových prvků. Ty zmizely v drtičce a byly přeměněny na drť. Ta tvoří jednu z podkladových vrstev. Překryla ji ještě zemina, která bude v závěrečné fázi oseta trávou,“ řekl Musílek. V této souvislosti poznamenal, že v okolí vznikající sluneční elektrárny byly vykáceny i náletové dřeviny. „Šlo o přibližně dvacet kusů stromů a keřů. S havlíčkobrodskou samosprávou jsme se dohodli, že náhradou vysázíme jinou zeleň v Beckovského ulici. Vyčlenili jsme na to 200 tisíc korun,“ vysvětlil Musílek.

Celý areál elektrárny bude ohrazen a elektronicky jištěn. „Je to nutné vzhledem k tomu, že solární panely jsou stále velmi vyhledávaným artiklem zlodějů a nenechavců,“ podotkl Musílek a připomněl, že stavba musí splňovat i celou řadu bezpečnostních kritérií. Jedním z nich je například i šest a půl metrů široké bezpečnostní pásmo mezi solárními panely a jakýmkoliv jiným objektem v areálu. Nesmí samozřejmě chybět ani příjezdová komunikace pro vozy záchranářů.

Zelená energie je perspektivní obor
„S projektovou a administrativní přípravou stavby sluneční elektrárny jsme začali letos na jaře,“ řekl Antonín Urban, majitel společnosti. „Jde o pilotní projekt. Na přelomu let 2010 a 2011 bychom chtěli disponovat zdroji o celkovém výkonu 2,5 megawatt,“ poznamenal Urban. „Existují směrnice EU, které říkají, jaký podíl energetické spotřeby má být vykryt z obnovitelných zdrojů. Tento trend považuji za logický. Výroba zelené energie je perspektivní obor a dobrá investiční příležitost. Jedním z našich poslání je být společensky zodpovědná společnost a výroba zelené energie toto bezesporu naplňuje. Je vzrušující stát u zrodu rychle rostoucího odvětví, které šetří životní prostředí,“ uzavřel Urban.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019