Prognózy ekologických organizací byly realistické

Přidáno na server: 2011-01-05 18:34:24, počet zobrazení: 2738, zdroj: http://zpravodajstvi.ecn.cz/index.stm?x=2271841&s=t&f=v. Další novinky zde.

Prognózy ekologických organizací byly realistické

Energetický regulační úřad (ERÚ) publikoval čísla, jež potvrzují, že ČEZ v létě české domácnosti i politiky alarmoval dramaticky nadsazenou předpovědí, kolik vznikne solárních elektráren. Uvítaly to ekologické organizace – jejichž prognóza byla podle dnešních statistik realistická.

Poplach kolem solárních elektráren vyvolal právě ČEZ, který v srpnu prognózoval, že na Silvestra budou v provozu solární elektrárny o výkonu 2500 MW. Alarmoval přitom, že cena elektřiny pro domácnosti stoupne asi o čtvrtinu. Ale ERÚ nyní oznámil, že ke 29. prosinci bylo spuštěno 1650 MW panelů.

Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl:
„Konečně máme možnost porovnat předpovědi se skutečností. Potvrdilo se, že ČEZ mystifikoval. Své prognózy nafouknul, aby vyvolal poprask, strach a paniku. Úspěšně tak vyděsil celou republiku, ale naprosto se odepsal jako věrohodný zdroj informací. Mnohem smysluplnější by bylo, kdyby v srpnu přišli s realistickými čísly a namísto kampaně proti čisté energetice se soustředili na konkrétní, praktické řešení.“

Ekologické organizace předpověděly, že solárních elektráren bude do 1500 megawattů. Jejich prognóza tedy byla téměř přesná – liší se o pouhých 10 procent.

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl:
„Výpočet ekologických organizací s dobrou přesností předpověděl stav na konci roku. Stejně tak jsme dobře předpověděli i skutečný dopad na ceny elektřiny. Jak se ukázalo, i bez zpětného zdanění by dopady nebyly tak dramatické, jak vykresloval ČEZ a další energetické firmy.“

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019