Prezident Klaus nepodepíše zákon omezující solární elektrárny

Přidáno na server: 2010-11-23 21:48:10, počet zobrazení: 2454, zdroj: http://zpravy.kurzy.cz/253752-prezident-klaus-nepodepise-zakon-omezujici-solarni-elektrarny/. Další novinky zde.

PRAHA (MEDIAFAX) - Prezident Václav Klaus nepodepíše zákon, který od příštího roku omezí podporu pro solární elektrárny. Předlohu ale sněmovně nebude vracet k opětovnému projednání, napsal Klaus ve čtvrtek na svých webových stránkách.

PRAHA (MEDIAFAX) - Prezident Václav Klaus nepodepíše zákon, který od příštího roku omezí podporu pro solární elektrárny. Předlohu ale sněmovně nebude vracet k opětovnému projednání, napsal Klaus ve čtvrtek na svých webových stránkách."Rozhodl jsem se, že zákon ponechám bez svého podpisu, aniž bych jej však vrátil Poslanecké sněmovně k novému projednání. Tím umožním, aby zákon nabyl účinnosti, aniž bych s jeho zněním vyjádřil souhlas, který bych musel udělat s velkými rozpaky," uvedl Klaus v otevřeném dopisu předsedkyni Poslanecké sněmovně Miroslavě Němcové (ODS).

Klaus své rozhodnutí zdůvodnil tím, že nesouhlasil už s první podobou zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Novela ministerstva průmyslu a obchodu podle něho není systémovou nápravou, ale pouze výrazem snahy napravit jednu chybnou deformaci trhu deformací jinou. "Jádro problému zůstává nedotčeno a navíc hrozí nové, nezamýšlené škodlivé doprovodné efekty," dodal prezident.

"Pokud bychom si položili otázku, zda je přáním většiny občanů České republiky nadále finančně podporovat takovouto nehospodárnou dotační politiku, zcela jistě bychom dospěli k závěru, že nikoli," uvedl prezident jako další důvod svého rozhodnutí.

"Nemohu připojit podpis k tomuto návrhu zákona a vyzývám vládu, aby se touto problematikou znovu zabývala a navrhla takové řešení, které namísto řetězení dalších regulací energetického trhu povede k návratu k tržním cenám, které jsou v zájmu občanů a podle mého přesvědčení i v zájmu zdravé budoucnosti české energetiky a životního prostředí," zakončil svůj dopis Klaus.

Zákon je prvním krokem ministerstva průmyslu k potlačení tzv. solárního boomu. Podpora se podle předlohy má od příštího roku zúžit pouze na solární panely na střechách a domech.

O podporu naopak přijdou elektrárny na zemědělské půdě. Doposud vybudované provozy, které jsou připojené, o podporu nepřijdou. Nově by také měl platit limit ve výši 30 kW, nad který už podpora nebude platit.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019