Podpora fotovoltaiky

Přidáno na server: 2010-04-15 20:26:17, počet zobrazení: 3422, zdroj: http://virtually.cz/journal/?q=node/692. Další novinky zde.

Podpora solární energii v České republice musí mít reálný základ.

Podpora solární energii v České republice musí mít reálný základ.

Po dočasném fotovoltaickém poblouznění snad opět zavládl zdravý rozum. Nové solární panely by až do konce letošního roku neměly být připojovány. To je trochu opožděná, ale v každém případě správná reakce na loňský boom, kdy futuristicky vypadající elektrárny rostly jako houby po dešti. Rozkvět fotovoltaických elektráren byl, podobně jako i v jiných zemích, i u nás uměle poháněn podivnými cenovými dotacemi. Zajímavý a pro nás inspirativní může být poslední vývoj v Německu, kde podpora solární energetiky dlouho platila za prioritu mimo jiné i z toho důvodu, že se jedná o největšího výrobce solárních panelů na světě. Stejně jako u nás však neuvážená politika vedla k tomu, že se podnikaví investoři logicky ve velkém chopili příležitosti, což mělo i ten neblahý následek, že prakticky znehodnotili rozsáhlé plochy hodnotné orné půdy. Podpora solární energie přitom německého daňového poplatníka stojí miliardu euro měsíčně!

Proto také u našich západních sousedů plánují významné přehodnocení současné neudržitelné dotační politiky. Od 1. července by mělo v Německu dojít ke snížení výkupní ceny energie ze solárních panelů na střechách o 16 %, u fotovoltaiky vybudované na volné ploše o 15 % a pro sluneční elektrárny postavené na polích ustane státní podpora docela. Stejným směrem se ubírají i úvahy Španělska či francouzské vlády, která hovoří o snížení podpory o 20%.

S ohledem na situaci v České republice je bohužel potřeba říci, že stát s regulací sluneční energie zaspal. Teď má Poslanecká sněmovna skvělou příležitost to napravit a přiblížit současnou praxi, skrz naskrz prosáklou zelenou ideologií, ekonomické realitě.

Německo, kde je dotovaná cena už nyní výrazně nižší než u nás, nám v tomto ohledu může sloužit jako velmi dobrý příklad.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019