Pod pražícím sluncem Německo otevřelo obří solární elektrárnu

Přidáno na server: 2009-08-24 18:19:45, počet zobrazení: 1868, zdroj: http://www.ceskenoviny.cz/svet/zpravy/pod-prazicim-sluncem-nemecko-otevrelo-obri-solarni-elektrarnu/393688. Další novinky zde.

Turnow-Preilack (Německo) - Při pohledu na oblohu by člověk mohl pojat podezření, že si německý ministr výstavby Wolfgang Tiefensee a premiér východoněmecké spolkové země Braniborsko Matthias Platzeck údajně nejteplejší den roku pro otevření největší sluneční elektrárny v Evropě objednali. Přední politici německé sociální demokracie (SPD) tak nemuseli v bývalém vojenském prostoru Lieberose o budoucnosti sluneční energie nikoho dlouho přesvědčovat.

Ve více než třicetistupňovém vedru braniborský ministerský předseda Matthias Platzeck zavtipkoval, že Braniborsko je země slunci zaslíbená. Právě v této spolkové zemi, která obklopuje hlavní město Berlín, nová sluneční elektrárna vznikla. "Tento solární park je důležitým milníkem v našem úsilí učinit ze získávání solární energie v Braniborsku důležitý hospodářský faktor," prohlásil Platzeck před více než 300 pozvanými hosty a desítkami německých a zahraničních novinářů.

Solární dílo leží v dolnolužickém regionu severně od Chotěbuze. Areál o rozloze 210 fotbalových hřišť ještě před 20 lety sloužil jako vojenské cvičiště sovětské armádě. Do konce tohoto roku tu bude soustava solárních panelů schopna proměňovat sluneční světlo v 53 megawattů elektřiny. To ze zařízení činí druhou největší sluneční elektrárnu na světě. Bude schopna uspokojit spotřebu zhruba 15.000 domácností a její životnost je plánována na nejméně 20 let.

Německá firma juwi Solar a americký výrobce solárních modulů First Solar, které mají projekt "na svědomí", už ve světě ve vzájemné spolupráci realizovaly kolem 800 solárních elektráren o celkovém výkonu 200 megawattů, včetně zařízení v Lukavici u Ústí nad Orlicí s výkonem 1,6 megawattu.

Lieberose je modelový projekt i pro sanaci bývalých armádních prostorů, které jsou zamořeny chemikáliemi. Braniborsko z prostředků, které získá z pronájmu pozemků provozovateli elektrárny, firmě juwi Solar, prostor někdejšího ruského vojenského cvičiště očistí.

Významné jsou i další ekologické aspekty sluneční elektrárny mezi obcemi Turnow-Preilack a Lieberose. Při množství elektřiny, které se tu vyrobí, by konvenční elektrárna do ovzduší za rok vypustila 35.000 tun oxidu uhličitého (CO2). Firma First Solar navíc slibuje, že až elektrárna doslouží, staré články odveze, zrecykluje a materiál použije na výrobu nových sestav. "Po využití pro účely solární elektrárny bude plocha navrácena přírodě," ujistil dnes Platzeck.

Sluneční světlo sbírá po dnešku přesně 560.000 solárních tenkovrstvých modulů, které americká firma First Solar vyrobila převážně ve svém závodě ve Frankfurtu nad Odrou. Panel s pořadovým číslem 560.000 spolu instalovali premiér se spolkovým ministrem výstavby Wolfgangem Tiefenseem.

Ten připustil, že například Čína dokáže solární zařízení vyrábět levněji, ale "východoněmecký solární průmysl" podle něj může konkurovat technologickým náskokem. "U nových energií ještě koláč není rozdělen. Východní Německo se tu stává předním jezdcem," prohlásil ministr, který má kromě dopravy a výstavby na starosti i rozvoj "nových" spolkových zemí.

V Německu je v provozu 1,7 milionu zařízení, která využívají sluneční energii k výrobě elektřiny nebo tepla. Podle expertů je možné do roku 2020 produkci zdesetinásobit. Tento trend podporuje také německý zákon o energiích z obnovitelných zdrojů. Norma poskytovatelům elektřiny ukládá povinnost odebírat proud ze solárních elektráren a prodávat jej po dobu 20 let za pevnou cenu.

Investice do Lieberose činila celkem přes 160 milionů eur (přes čtyři miliardy korun). Z 80 procent ji financovalo bankovní konsorcium, jehož součástí je i několik německých zemských bank.

Sluneční elektrárny zažívají boom také v Česku, kde jich bylo letos k 1. červenci 2046. Celkový výkon činil kolem 80 megawattů. Česko však ve výrobě energie ze slunečního záření výrazně zaostává za Německem i dalšími zeměmi západní Evropy. I v Německu přitom podle údajů tamní Agentury pro obnovitelné energie činil loni podíl sluneční energie na spotřebě elektrického proudu pouze 0,6 procenta. Mnohem významnější podíl má energie větru (6,5 procenta), biomasy (4,5 procenta) a vodní energie (3,4 procenta).

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019