Německo bere českým firmám kompnenty pro solární elektrárny

Přidáno na server: 2010-06-07 05:02:50, počet zobrazení: 2571, zdroj: http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=669197. Další novinky zde.

Praha - Poté, co české úřady pozastavily připojování nových slunečních elektráren do sítě, přichází další vážná komplikace. Ke schváleným projektům chybějí základní součástky, dodavatelé fotovoltaických systémů přednostně zásobují německý trh.

Praha - Poté, co české úřady pozastavily připojování nových slunečních elektráren do sítě, přichází další vážná komplikace. Ke schváleným projektům chybějí základní součástky, dodavatelé fotovoltaických systémů přednostně zásobují německý trh.

"České producenty solární energie trápí velký nedostatek komponentů. Rádi by stavěli, nemají však z čeho," konstatovala společnost HiTechSolar.

Stejnou zkušenost má i společnost Ekosolaris. "Týká se to všech projektů, nejen našich. Bojujeme s dodavatelskými lhůtami kompotentů," řekl Aktuálně.cz ředitel firmy Zdeněk Svoboda.

Dodal, že "krize" se součástkami se objevuje každý rok. "Letos je to ještě markantnější," poznamenal Svoboda.

Německo patří k fotovoltaické špičce

Německo patří ve fotovoltaice ke světové špičce, nabízí výhodné podmínky, v zemi je díky státní podpoře obnovitelných zdrojů hodně investorů.

"Výrobci komponentů to samozřejmě velmi dobře vědí. Své dodávky tedy prioritně směřují do této země," konstatoval Ivo Malušek, jednatel společnosti HiTechSolar.

Ostatní země v Evropě musí počkat

Uvedl, že spoustu německých solárních investorů podnikalo ve Španělsku, jenže vloni stát omezil zvýhodněné podmínky, a proto se firmy vrátily do Německa. Tam také přednostně míří komponenty na sluneční elektrárny a ostatní země musí čekat.

"Český trh se nyní orientuje na velké projekty, které vyžadují dodávky velkého množství komponentů. Dodavatelé bohužel často ani nejsou schopní potřeby trhu uspokojit," vysvětlil Malušek.

Dodal, že jeho firma naštěstí má dostatek součástek, takže například její stavba solárního parku ve Velké nad Veličkou nemá zpoždění.

Změní se výkupní ceny?

V Německu se stanovují výkupní ceny z fotovoltaiky každý půl rok. Současné ceny jsou přitom poměrně příznivé, i když od července se podle aktuálních informací mohou snížit.

"Spekuluje se však také o tom, že termín stanovení cen může být bohužel ještě prodloužen, možná až do konce roku. To by způsobilo krizi na tuzemském trhu.  Problém s nedostatkem komponentů by se ještě prohloubil," tvrdí Ivo Malušek ze společnosti HiTechSolar.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019