Nemaničtí museli upustit od dobrého ekologického plánu

Přidáno na server: 2011-10-17 18:06:31, počet zobrazení: 2538, zdroj: http://domazlicky.denik.cz/zpravy_region/nemanicti-museli-upustit-od-dobreho-planu20111014.html. Další novinky zde.

Nemanice – Příhraniční obec patřící mezi deset nejslunečnějších v Česku byla jednou z prvních, které měly v územním plánu solární park. Ten je po změně podmínek pro provoz slunečních elektráren ztracen.

Nemanice – Příhraniční obec patřící mezi deset nejslunečnějších v Česku byla jednou z prvních, které měly v územním plánu solární park. Ten je po změně podmínek pro provoz slunečních elektráren ztracen.

Od velkolepého plánu, který by byl nejen přínosem pro obec, ale hlavně pro ekologii, museli upustit Nemaničtí. Stalo se tak v návaznosti na nové podmínky provozování solárních elektráren, které změnila vláda.

„Sluneční park jsme měli v územním plánu obce mezi prvními v Česku. Vycházelo to ze skutečnosti, že Nemanice patří v rámci republiky mezi obce s nejvyšším počtem slunečních dní,” říká starosta Ivan Bartošek.

Vedení obce počítalo s tím, že získá investora či investory, kterým nabídne plochy ve vymezeném solárním parku u Nemanic pro výrobu energie ze slunce.

„Jsme u samé hranice a pracovních příležitostí je poskrovnu. Hlavně poté, co byla uzavřena zdejší pila, ze které si majitel udělal sklad, a stoupla nezaměstnanost, která nás trápí. Předpokládali jsme, že když jsme v CHKO Český les, v krásné přírodě, dostane z ekologického hlediska energie vyráběná ze slunečních paprsků přednost. Navíc by se v solárním parku našla nová místa pro naše občany,” vysvětluje Bartošek.

Z dokumentů Úřadu práce v Domažlicích je zřejmé, že se území pod správou Obecního úřadu v Nemanicích řadí mezi místa s nejvyšší nezaměstnaností z celkem 85 obcí našeho regionu, která překročila hranici 20 %. Vyšší nezaměstnanost je už jen v Mnichově, Semněvicích a Malém Malahově. Konkrétně v září bylo v Nemanicích bez práce 38 osob, což představuje míru nezaměstnanosti ve výši 21,7 procenta, přičemž průměrná nezaměstnanost na okrese v této době činila 7,4 %.

„Záměr to byl dobrý, ale zhatily ho změněné podmínky pro elektrovoltaiku, které platí od ledna letošního roku. Bohužel se to všechno přepočetlo na peníze a ekologie dostala takzvaně na zadek, neboť vláda České republiky rozhodla o osmadvaceti­procentním zdanění. Ti, co u nás měli zájem investovat do fotovoltaiky, od svého zájmu koncem minulého roku upustili,” dodává starosta s tím, že na skutečnost zareagovalo zastupitelstvo tím, že přistoupí ke změně územního plánu.

„Území, kde měl být solární park, budeme chtít změnit v plánu na oblast pro lehkou zemědělskou výrobu. Dost urgentně potřebujeme v obci nabídku pracovních míst, takže se budeme snažit získat někoho, kdo tam bude chtít podnikat a nabídne nějaké pracovní příležitosti,” zakončil starosta Nemanic.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019