Na Hodonínsku vyroste zřejmě solární elektrárna

Přidáno na server: 2009-07-13 15:43:11, počet zobrazení: 4955, zdroj: http://www.denik.cz/ekonomika/na-hodoninsku-vyroste-zrejme-20090702.html. Další novinky zde.

Hodonín - Největší fotovoltaická elektrárna v Evropě by mohla vyrůst na hodonínském Pánově. O miliardovou investici byl mezi firmami boj. Investice v řádech miliard korun na ploše sto hektarů. O osudu hodonínské lokality Pánov je už zřejmě na příštích pětadvacet let rozhodnuto. Bude sloužit jako největší výrobna energie ze slunečních paprsků nejen u nás. Výkonem šedesát megawatt by měla být jednou z největších fotovoltaických elektráren v Evropě. Pokud ovšem Rada města Hodonína odsouhlasí změnu územního plánu.

Investice v řádech miliard korun na ploše sto hektarů. O osudu hodonínské lokality Pánov je už zřejmě na příštích pětadvacet let rozhodnuto. Bude sloužit jako největší výrobna energie ze slunečních paprsků nejen u nás. Výkonem šedesát megawatt by měla být jednou z největších fotovoltaických elektráren v Evropě. Pokud ovšem Rada města Hodonína odsouhlasí změnu územního plánu.

„Mohu potvrdit, že zájem o pronájem této obrovské plochy k výstavbě sluneční elektrárny byl ze strany firem zabývajících se jejich výstavbou enormní,“ potvrdil hodonínský starosta Lubor Šimeček.

Nutná změna územního plánu

V současné chvíli je už podle něho známé i jméno firmy, jež v konkurzu obstála a nabídla městu na příštích dvacet pět let za pronájem lukrativního pozemku nejvýhodnější podmínky. Město by podle starosty získalo nemalé peníze nejen z pronájmu pozemku, ale i z vlastního výkonu elektrárny. Ty by potom šly do neziskového sektoru. „Teď je ještě potřeba, aby zastupitelé schválili na stohektarovém pozemku změnu územního plánu,“ poukázal Šimeček poté, co městská rada rozhodnutí přesunula na pondělní jednání zastupitelstva. Devadesát procent této plochy je totiž v tom stávajícím zaneseno jako plocha pro volnočasové aktivity.

„Zastupitelé ale opět přesunuli rozhodnutí na radu města, přestože firma potřebuje alespoň formální souhlas, aby mohla začít pracovat na povoleních,“ vysvětlil starosta.

A to nejen od ekologů. Lokalita je totiž podle nich biologicky cenná a jedinečná. Jak z pohledu množství zvláště chráněných druhů živočichů, zejména pak hmyzu, tak i z pohledu zvláště chráněných druhů rostlin.

Možná se bude muset vyjádřit i Brusel

„Navíc pokud se jedná o tak velkou plochu, je docela možné, že se k tomuto bude muset vyjádřit z ekologického hlediska dokonce až Brusel,“ upozornil ekolog Mojmír Vlašín z ekologického institutu. Území se totiž nachází v soustavě Natura 2000. Právě ta je ale celoevropsky chráněnou ptačí oblastí. „Mohu potvrdit, že po změně územního plánu tady nepovolíme nic jiného než fotovoltaiku. Je to podle mě odvětví, které do budoucna nezatíží životní prostředí,“ ujistil ještě Lubor Šimeček, který výstavbu sluneční elektrárny na Pánově osobně podporuje.

Developer pražské firmy Energeo, která s největší pravděpodobností mnohamiliardovou zakázku nakonec získá, se zatím k projektu vyjadřovat nechtěl. „Potvrdím v této chvíli pouze to, že jsme jednou z více firem, které se o tuto zakázku ucházely,“ řekl Petr Hasník.

Jak už to tak vypadá, území zablokované Naturou 2000 už své budoucí využití zná. Nebude to ale jediná obří plocha zastavěná slunečními kolektory v Hodoníně. „Další by mohla vyrůst v oblasti zvané Hliník. Firmy mají enormní zájem tady podnikat s ekologickou výrobou energie díky tomu, že právě Hodonínsko jim zaručuje největší počet slunečných dnů v roce,“ vysvětlil nakonec Šimeček.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019