Místo fabriky bude elektrárna

Přidáno na server: 2009-12-25 18:03:47, počet zobrazení: 2104, zdroj: http://hradecky.denik.cz/zpravy_region/solarni_elektrarna_slunecni_20091211.html. Další novinky zde.

Hradec Králové – Dvanáct hektarů takzvané severní zóny v Hradci Králové by měla na příštích 15 let obsadit sluneční elektrárna. Město má za pronájem pozemků brněnské firmě Eldaco vyinkasovat 79 milionů korun bez DPH.

Hradec Králové – Dvanáct hektarů takzvané severní zóny v Hradci Králové by měla na příštích 15 let obsadit sluneční elektrárna. Město má za pronájem pozemků brněnské firmě Eldaco vyinkasovat 79 milionů korun bez DPH.Měla to být jediná průmyslová zóna ve městě. Místo fabrik však bude na pozemcích mezi Věkošemi a obchodní zónou u druhého městského okruhu stát velká sluneční elektrárna.

O dvanáct hektarů pozemků měly zájem celkem čtyři firmy, do soutěže se však přihlásily pouze dvě s podobným projektem na výstavbu solárního parku. Radní v minulých dnech určili vítěze. Jejich verdikt ale ještě musejí posvětit zastupitelé. „Pořadí jsme stanovili podle nabízené ceny,“ prozradil hlavní kritérium výběru primátor Otakar Divíšek.

Radnice požadovala minimální roční nájemné 17 korun za metr čtvereční s tím, že doba pronájmu bude 15 let. Zatímco kladenská společnost KH Land nabídla 18 korun, tedy za patnáct let celkem 32,7 milionu, firma Eldaco z Brna je ochotná zaplatit 79,3 milionu korun.

„Jednou z podmínek soutěže bylo, že do tří měsíců od rozhodnutí musí dojít k podpisu smlouvy. Firma navíc musí peníze zaplatit předem. Pokud se nedohodneme, dostane příležitost druhý v pořadí,“ upozornila náměstkyně primátora Pavla Finfrlová.

Eldaco by si ráda pozemky pronajala na dvacet let. Radní nebyli proti, ale nakonec se shodli, že o prodloužení smlouvy bude moci firma požádat nejdříve rok před vypršením lhůty.

Vedení vítězné společnosti navíc město upozornilo, že nabízená cena za pronájem pozemků může být i nižší. „Bude to záviset na případných změnách výkupních cen energie ze solárních elektráren, které zvažuje vláda. Slíbili však, že cena neklesne pod dvojnásobek ceny, kterou nabízí další uchazeč,“ uvedl mluvčí hradeckého magistrátu Václav Svoboda.

O pozemky v takzvané severní zóně měla zájem také společnost Nová Amerika Golf Resort, která v Hradci plánovala stavbu devítijamkového hřiště.
Po lokalitě „šilhala“ i firma, která zastupuje obchodní řetězec Globus. Radnice ji však odmítla s tím, že výstavba hypermarketu by si vyžádala další investice, zejména do úprav nedaleké křižovatky.

Eldaco vznikla v roce 1995 a zaměřila se na větrné elektrárny. Solární parky buduje dva roky. Do šesti let chce do obnovitelných zdrojů investovat šest miliard.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019