Máme méně obnovitelných zdrojů než jsme slíbili

Přidáno na server: 2010-02-28 17:49:01, počet zobrazení: 1978, zdroj: http://www.denik.cz/ekonomika/cesko-ma-mene-obnovitelnych-zdroju-nez-slibilo.html. Další novinky zde.

Praha - Úřady brzdí alternativní zdroje energie. Bruselu se to nelíbí a hrozí projednáváním před soudním dvorem v Lucemburku.

Praha - Úřady brzdí alternativní zdroje energie. Bruselu se to nelíbí a hrozí projednáváním před soudním dvorem v Lucemburku.

Česká republika má málo solárních a větrných elektráren a dalších alternativních zdrojů energie. Země tak neplní svůj závazek vůči Evropské unii dosáhnout do roku 2010 alespoň osmiprocentní podíl obnovitelných zdrojů energie.

„Přitom jejich rozšiřování je v souladu se směrnicí Evropské unie a s naší přístupovou smlouvou,“ upozorňuje Jaromír Řehák, šéf České fotovoltaické průmyslové asociace.

Státní úředníci zodpovědní za energetiku v minulých dnech připojování dalších alternativních zdrojů dočasně zastavili. Jinak podle nich hrozí přetížení přenosových sítí a jejich kolaps.

Jde o dočasné opatření

Nyní úřad svoji ráznou rétoriku mírní. „Pouze jsme požádali o pozastavení vydávání kladných stanovisek k připojování solárních a větrných elektráren. Jedná se o dočasné opatření a v těchto dnech probíhaji intenzivní jednání, jejichž cílem je úprava pravidel pro připojování obnovitelných zdrojů,“ řekla Jana Jabůrková, mluvčí ČEPS.

Česko se svým podílem obnovitelných zdrojů kolem 6 procent nepatří k evropské špičce. Přitom i státy s třetinovým či čtvrtinovým podílem obnovitelných zdrojů situaci zvládají. „Kolaps či blackout jednoznačně nyní nehrozí. Mohlo by k němu dojít za tři či čtyři roky, pokud bychom nepřijali žádná opatření,“ říká Řehák a dodává: „V jiných zemích tento problém nenastal, protože tam systematicky pracovali na regulacích sítí, investovali do nich peníze. U nás úřady trochu zaspaly.“

Nedostatečný podíl obnovitelných zdrojů by se českým daňovým poplatníkům mohl prodražit. Podle informací z Evropské komise by Brusel mohl Prahu za nesplnění slibu poslat před soud v Lucemburku, který by Česku mohl udělit pokutu.

 

Novinky ve fotovoltaiceVR OZE systems s.r.o.
Tršice 54
783 57

Tel. viz. O firmě
E-mail: O firmě

(c) nemakej.cz 2019